Κυριακή, 28-ΑΠΡ-2024, 4:55 PM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum » Φαντάσματα » Φοβίες » Σκέψεις
Σκέψεις
margaritaDate: Πέμπτη, 13-ΟΚΤ-2011, 10:58 PM | Message # 16
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
προσπερνας αυτούς που δεν θελουν να ακούσουν ,οσο για την μαγεία πιστεύω οτι αυτη εχει δύο μορφές την αρχαία και την τωρινή.

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΘνητοςDate: Παρασκευή, 14-ΟΚΤ-2011, 0:56 AM | Message # 17
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (darkgr)
οι γνωσεις και η προφυλαξη


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
darkgrDate: Παρασκευή, 14-ΟΚΤ-2011, 9:40 AM | Message # 18
Εξωγήινος επισκέπτης
Group: Special User
Messages: 53
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Quote (margarita)
οσο για την μαγεία πιστεύω οτι αυτη εχει δύο μορφές την αρχαία και την τωρινή.

αν και καταλαβα τον συλλογισμο σου να σου πω πως η μαγεια αλλαξε μολις τον 19 αιώνα με την διασπαση της σε λευκη και μαυρη


I am not a Judge of mortals, every one adapts himself to his fate and moves with it
when I was born the conviction of demons became inevitable ..
do not attempt to fight them, you are not able to do so
let the witches in this battle
 
margaritaDate: Παρασκευή, 14-ΟΚΤ-2011, 11:11 PM | Message # 19
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (darkgr)
η μαγεια αλλαξε μολις τον 19 αιώνα με την διασπαση της σε λευκη και μαυρη

οταν ελεγα τωρινή ενοώ την λευκή και την μαύρη τις οποίες γνωρίζω αρκετά ,απλά με ενδιαφέρει απόλυτα η πρωτογενής μορφή της η οποία για μένα εχει τεράστια δύναμη και βασίζεται στις ψυχικές δυνάμεις του ατόμου και ξεκινάει γύρω στον 6 αιώνα

Added (2011-10-14, 10:51 PM)
---------------------------------------------
για μένα εχει σημασία το αποτέλεσμα που θα εχω σε οποιοδήποτε θέμα να το εχω καταφέρει με την δύναμη του μυαλού μου

Added (2011-10-14, 11:11 PM)
---------------------------------------------

Quote (margarita)
οταν ελεγα τωρινή ενοώ την λευκή και την μαύρη τις οποίες γνωρίζω αρκετά

σε ενα συγκεκριμένο βιβλίο γράφει να μην απορρίπτουμε οτι δεν γνωρίζουμε ,οταν γνωρίζεις και την θεωρία και την πράξη μπορείς να επιλέξεις τον δρόμο που ακολουθείς .Η μόνη περίπτωση που θα με έκανε να ασχοληθώ ξανά με αυτή την μορφή της μαγείας θα ηταν μόνο στην περίπτωση που κάποιος θα απειλούσε την ζωη αγαπημένων ατόμων .


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
aposperittisDate: Παρασκευή, 14-ΟΚΤ-2011, 11:49 PM | Message # 20
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
darkgrDate: Σάββατο, 15-ΟΚΤ-2011, 1:47 AM | Message # 21
Εξωγήινος επισκέπτης
Group: Special User
Messages: 53
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Quote (margarita)
οταν γνωρίζεις και την θεωρία και την πράξη μπορείς να επιλέξεις τον δρόμο που ακολουθείς

επίτρεψε μου να σε διορθώσω σε κατι.. πρεπει να γνωριζεις και τις 2 "μαγείες" γιατι μονο αν ξερεις τις προθεσεις τις μαυρης μπορεις να ετοιμασεις τα οπλα της λευκης για να αποτρεψεις ενα κακο που μπορει να συμβει


I am not a Judge of mortals, every one adapts himself to his fate and moves with it
when I was born the conviction of demons became inevitable ..
do not attempt to fight them, you are not able to do so
let the witches in this battle


Message edited by darkgr - Σάββατο, 15-ΟΚΤ-2011, 1:48 AM
 
margaritaDate: Σάββατο, 15-ΟΚΤ-2011, 1:51 AM | Message # 22
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
δεν κατάλαβες τι ακριβώς είπα
Quote (margarita)
Η μόνη περίπτωση που θα με έκανε να ασχοληθώ ξανά με αυτή την μορφή της μαγείας θα ηταν μόνο στην περίπτωση που κάποιος θα απειλούσε την ζωη αγαπημένων ατόμων .


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
darkgrDate: Σάββατο, 15-ΟΚΤ-2011, 1:54 AM | Message # 23
Εξωγήινος επισκέπτης
Group: Special User
Messages: 53
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
οταν εννοεις να ξανα ασχοληθεις τι εννοεις? σε ποια μαγεια ησουν γιατι μπερδευτικα λιγο

I am not a Judge of mortals, every one adapts himself to his fate and moves with it
when I was born the conviction of demons became inevitable ..
do not attempt to fight them, you are not able to do so
let the witches in this battle
 
margaritaDate: Σάββατο, 15-ΟΚΤ-2011, 2:29 AM | Message # 24
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
ξεκινώντας την αναζήτηση μου σε αυτούς τους τομείς αρχισα να γνωρίζω την λευκή και την μαυρη μαγεία .Σε αυτην μου την αναζήτηση ανακάλυψα οτι και οι δυο είναι σκοτεινές και στις δυο πρέπει να χρησιμοποιήσεις οντότητες που να τις καθοδηγήσεις Επίσης ανακάλυψα οτι τις περισσότερες φορές αυτές τις οντότητες υπήρχε περίπτωση να τις δημιουργούσε το ίδιο το άτομο. Πιστεύω οτι με την μαγεία την συγκεκριμένη εγκλωβίζουμε την ψυχή μας και δεν την αφήνουμε να φτάσει στο σκοπό της ύπαρξής της .Δεν με κάλυπτε αυτή μου η αναζήτηση και αρχισα να ασχολούμε μόνο με φωτεινές καταστάσεις.

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
darkgrDate: Σάββατο, 15-ΟΚΤ-2011, 2:31 AM | Message # 25
Εξωγήινος επισκέπτης
Group: Special User
Messages: 53
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Quote (margarita)
Πιστεύω οτι με την μαγεία την συγκεκριμένη εγκλωβίζουμε την ψυχή μας και δεν την αφήνουμε να φτάσει στο σκοπό της ύπαρξής της

εδω ανοιγεις αλλο θεμα περι σαμσαρας και ολοκληρωση της ψυχης που πραγματικα δεν εχει να κανει με την μαγεια ειναι κατι πολυ ανώτερο


I am not a Judge of mortals, every one adapts himself to his fate and moves with it
when I was born the conviction of demons became inevitable ..
do not attempt to fight them, you are not able to do so
let the witches in this battle


Message edited by darkgr - Σάββατο, 15-ΟΚΤ-2011, 2:31 AM
 
margaritaDate: Σάββατο, 15-ΟΚΤ-2011, 2:37 AM | Message # 26
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
αυτό σου λέω ,ομως αν ποτέ ηταν απόλυτη ανάγκη θα χρησιμοποιούσα ολες μου τις δυνάμεις και τις γνώσεις .Ελπίζω ποτέ να μη μου συμβεί γιατι θα το θεωρούσα χάσιμο σημαντικού χρόνου .

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
darkgrDate: Σάββατο, 15-ΟΚΤ-2011, 2:39 AM | Message # 27
Εξωγήινος επισκέπτης
Group: Special User
Messages: 53
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
και ενεργειας

I am not a Judge of mortals, every one adapts himself to his fate and moves with it
when I was born the conviction of demons became inevitable ..
do not attempt to fight them, you are not able to do so
let the witches in this battle
 
margaritaDate: Σάββατο, 15-ΟΚΤ-2011, 2:42 AM | Message # 28
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Επίσης οταν διαγράψεις ορισμένα πράγματα παύουν να υπάρχουν γιατι ξέρεις με την σκέψη μας πέρνουμε μια ενοια και η της δίνουμε ζωή η την κάνουμε ανύπαρκτη

Added (2011-10-15, 2:42 Am)
---------------------------------------------
και ενέργειας


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
alkistisDate: Τρίτη, 19-ΦΕΒ-2013, 6:26 PM | Message # 29
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Special User
Messages: 1316
Awards: 7
Reputation: 4
Status: Offline
Αρχικά να ξεκαθαρίσουμε πως είναι εφικτή μία σύνδεση με άυλη οντότητα, ή ενέργεια ή αιθερική ύπαρξη, πνεύμα κτλ.. Στο σύμπαν υπάρχει μία πολύπλοκη και συνάμα απλή δομή. Ο τρόπος για να το κατανοήσουμε ευκολότερα είναι μέσω των διαστάσεων. Οι διαστάσεις, που αντιλαμβανόμαστε κατά βάση, της τωρινής μας πραγματικότητας είναι 3. Στο σύμπαν όμως υπάρχουν πολλές περισσότερες(το πόσες και τι εξυπηρετεί η κάθε μια είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα..). Όλες οι διαστάσεις επικοινωνούν όπως και όλη η συμπαντική δομή μέσω των δονήσεων. Σε κάθε μία λοιπόν από τις διαστάσεις πέραν των 3 που γνωρίζουμε καλά, υπάρχουν ενέργειες-οντότητες. Ο τρόπος για να επικοινωνήσεις μαζί τους, είτε καλώντας είτε όχι μία οντότητα, είναι να θέσεις τη συνείδηση και άρα την ύπαρξη σου σε υψηλότερες ή χαμηλότερες δονήσεις. Οι δονήσεις, ανάλογα με την αγνότητα και την θετικότητα που εκφράζουν τα όντα που τις φέρουν είναι υψηλές (5ης, 6ης, 7ης διάστασης κτλ), ενώ αντίθετα όσο πιο σκοτεινές κι αρνητικές είναι εκφράζονται από χαμηλότερες δονήσεις(2ης, 3ης κτλ). Οι δονήσεις κι ο ρόλος της κάθε οντότητας τις κατατάσσει σε διαστάσεις και επιπρόσθετα σε κατηγορίες τύπου πνεύμα, δάσκαλος, δημιουργός κτλ(επίσης άλλη μεγάλη κουβέντα).

Άρα για να υπάρξει μία σύνδεση με οντότητα σε έναν άνθρωπο που δεν έχει ασχοληθεί με τη διεύρυνση της πνευματικότητάς του και την αύξηση των δονήσεων του συνειδησιακά, αν συμβεί μία τέτοια σύνδεση, μας κάνει αρχικά να σκεφτούμε πως μία κατωτέρων δονήσεων ύπαρξη, "εμπλέκεται" στο δονητικό μας επίπεδο..εκεί οι σκοποί θα πρέπει θα πρέπει να μας προβληματίσουν αρκετά.. Υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις όπου μία μία υψηλότερων δονήσεων ύπαρξη(το προτιμώ από οντότητα γιατί προσδίδει μεγαλύτερο φάσμα εννοιών) μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας, είτε γιατί έχουμε έμφυτη πολλοί από μας τη σύνδεση μαζί τους, είτε για να μας αφυπνίσουν για κάποιο σκοπό.

Οι θετικές υπάρξεις που επικοινωνούν μαζί μας, δεν υπάρχει περίπτωση να μας βάλουν να εκτελέσουμε κάποιο αρνητικό, διαπλεκόμενο κι όχι καθαρά ανιδιοτελές έργο. Στην πλειοψηφία δε των συνδέσεων που γίνονται χωρίς "κλήση" μας, οι οντότητες αυτές λειτουργούν υποστηρικτικά, βοηθώντας μέσα από επιγνώσεις και δρόμους που μας δείχνουν, να εξελίσσουμε τη δική μας ύπαρξη ατομικά(κάτι που λειτουργεί έτσι κι αλλιώς συλλογικά, σαν κομμάτι ενός τεράστιου ζωντανού οργανισμού όπως το σύμπαν μας, που επηρεάζεται από τον καθένα μας ξεχωριστά). Συνήθως πάλι, δεν δίνονται οδηγίες προς κάτι ή κάποια κατεύθυνση, με συγκεκριμένο τρόπο, αλλά δείχνοντας μέσα από ένα άνοιγμα της συνείδησης προς μία επίγνωση ακόμα που εκείνη τη στιγμή βοηθά εξελικτικά τον καθένα προσωπικά ανάλογα με το επίπεδο εξέλιξής του, και ουσιαστικά του χρειάζεται.

Στις περιπτώσεις που καλούμε εμείς κάποια ύπαρξη, τα πράγματα είναι ακόμη πιο απλά όσον αφορά στην κρίση μας απέναντί της περί προθέσεων. Βασικά για να καλέσουμε μία ύπαρξη, πρέπει να είμαστε πρώτα σίγουροι για τον τρόπο που πρέπει να εκφράζεται αυτή η θέληση ώστε να έχει σωστό αποδέκτη.. Όπως είπαμε η γλώσσα του σύμπαντος είναι οι δονήσεις. Και το ανθρώπινο σώμα μπορεί να αλλάξει δονήσεις μέσω του επιπέδου της συνείδησης και των συναισθημάτων κυρίως.. Όταν εργαζόμαστε πνευματικά και διαλογιζόμαστε για συγκεκριμένο σκοπό είναι πολύ άμεση η αίσθηση της αληθότητας και αγνότητας των πληροφοριών ή συμβουλών που ίσως πάρουμε. Αυτό που έχει ανάγκη να μάθει ή να οδηγηθεί στην ύπαρξη μας το εκφράζει μέσω των δονήσεων άρα και οι απαντήσει και συνδέσεις είναι ανάλογου επιπέδου.

Φυσικά, υπάρχουν οι προστασίες τις οποίες κάνουμε με διάφορες τεχνικές και πάλι ανάλογα το επίπεδο στο οποίο εργαζόμαστε, που μας προφυλάσσουν από υπάρξεις χαμηλότερων δονήσεων και σκοπών..Είναι απαραίτητο λοιπόν πριν επιζητήσουμε κάτι να είμαστε απολύτως σίγουροι ότι γνωρίζουμε πως να το δεχτούμε, πως να το κρίνουμε-αξιολογήσουμε και πως να το αξιοποιήσουμε ή όχι βεβαίως..

Βλέπω ότι γίνονται αναφορές στη μαγεία. Εδώ δεν νομίζω να χρειάζεται μεγάλη τοποθέτηση(εκτός κι αν θέλετε να το συζητήσουμε πιο εκτεταμένα). Το σύμπαν έχει συγκεκριμένες δομές και λειτουργία. Επικοινωνεί μέσω δονήσεων κι εκφράζεται μέσω ενεργειών κι υπάρξεων. Η ουσιαστική επίγνωση της λειτουργίας αυτής (κι όχι επιγραμματικά) μας δίνει τη δυνατότητα να χειριστούμε ενέργειες και να τις λειτουργήσουμε κατά το δοκούν. Ένας γνώστης ή καλύτερα μυημένος σε αυτές τις γνώσεις, ξέρει πως να "κινεί τα νήματα" και να επωφελείται των δράσεων που δημιουργεί ή όχι. Η μαγεία γενικά είναι τρόπος χρήσεις κάποιων ενεργειακών δυνατοτήτων. Ανάλογα με τον ειλικρινή σκοπό που εκφράζει ο καθένας τοποθετείται σαν καλός ή κακός, άσπρος ή μαύρος κτλ. Σε κάθε περίπτωση ο λόγος ύπαρξης της μαγείας (με την έννοια που έχουμε προσδώσει στη μαγεία τουλάχιστον), έχει σαν σκοπό και αποδέκτη στοχευμένα άτομα και καταστάσεις κι αυτό από μόνο του την καθιστά έστω ύποπτη. Αν θες να κάνεις ουσιαστικό καλό σε κάποιον δεν το "δένεις"-αναγκάζεις-παρακινείς μέσω ενεργειακών τεχνασμάτων κ.α., αλλά ασχολείσαι με την αφύπνιση αυτού στο επίπεδο που του χρειάζεται, ώστε βοηθήσεις στην εξέλιξή του σύμφωνα με το ανώτερο καλό του. Για τα "δεσίματα" με αρνητικά κίνητρα και σκοπούς είναι εντελώς ξεκάθαρα τα πράγματα νομίζω.. Κι όχι τη μαύρη μαγεία δεν την πολεμάς με άσπρη. Όλες τις μαγείες τις νικά η Αλήθεια. Κι η Αλήθεια είναι η πιο όμορφη και ουσιαστική "μαγεία"...

Όσον αφορά στην κρίση που έχουμε ως άνθρωποι ή που δεχόμαστε ένα να πω. Όποιος κρίνει, κρίνει με βάση τις εμπειρίες του, χωρίς ουσιαστικά εχέγγυα για την ορθότητα αυτής, εκφράζοντας απλά μία προσωπική γνώμη. Συμπερασματικά η γνώμη του άλλου για κάτι που με αφορά δεν με ενδιαφέρει από την άποψη πως ότι μου συμβαίνει υπόκειται στα προσωπικά μου κριτήρια κι η κρίση κάποιου στα δικά του. Όντας ανυποψίαστη για την ορθότητα των δικών μου κρίσεων, θα δεχτώ την κρίση κάποιου άλλου..?Κατά τον ίδιο τρόπο δεν κρίνω επίσης, κάτι σωστό ή λάθος, εννοούμενο ή δυσνόητο δημιουργήθηκε με τα δεδομένα του καθενός, πως θα μπορούσα με τα δεδομένα μου να κρίνω την κατάστασή του?(μεγάλο θέμα κι αυτό της κρίσης και συνδέεται με τους εγωισμούς μας άμεσα..). Μπορώ απλά να εκφράσω τη γνώμη μου ή την εμπειρία μου και ο άλλος να κρίνει αν τον βοηθά αυτό ή όχι σε όποιο επίπεδο..


"Η συνείδηση είναι το βάθος του ανθρώπου. Η Αγάπη είναι το πλάτος του..."
 
ΘνητοςDate: Τρίτη, 19-ΦΕΒ-2013, 9:10 PM | Message # 30
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (alkistis)
Σε κάθε περίπτωση ο λόγος ύπαρξης της μαγείας (με την έννοια που έχουμε προσδώσει στη μαγεία τουλάχιστον), έχει σαν σκοπό και αποδέκτη στοχευμένα άτομα και καταστάσεις κι αυτό από μόνο του την καθιστά έστω ύποπτη
χμ !
Εισαι σιγουρη γι'αυτο ;;
Γιατι να ειδες οι πλειονοτητα αυτων των θεραπειων που τοσο αναλυεις στο αλλο ποστ  ειναι ουσιαστικα μαγικες πρακτικες !
Quote (alkistis)
Όντας ανυποψίαστη για την ορθότητα των δικών μου κρίσεων, θα δεχτώ την κρίση κάποιου άλλου..?
Η μοναδικη πρακτικη που ΔΕΝ βασιζεσαι σε κριση αλλου , ειναι ο καθαρος (χωρις συμβολα , χρωματα , λιβανια , κερια,αρωματα) "βαθυς" διαλογισμος και η λεπτεπιλεπτη "επεμβαση" στο "αστρικο" πεδιο.
Quote (alkistis)
Μπορώ απλά να εκφράσω τη γνώμη μου ή την εμπειρία μου και ο άλλος να κρίνει αν τον βοηθά αυτό ή όχι σε όποιο επίπεδο..


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
Forum » Φαντάσματα » Φοβίες » Σκέψεις
Search: