Πέμπτη, 02-ΜΑ-2024, 8:20 PM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum » Γενική συζήτηση για ανθρώπους και γεγονότα » Κρυφά μηνύματα » "Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον..... ¨
"Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον..... ¨
sandyDate: Δευτέρα, 06-ΦΕΒ-2012, 7:29 PM | Message # 31
Παρατηρητής
Group: Special User
Messages: 28
Awards: 2
Reputation: 0
Status: Offline
Καταρχάς Αθηναίε, σ ευχαρίστω που προσπαθεις να με βοηθήσεις άλλα αν περιμένεις απο μένα να επιβάλλω την τάξη.....δεν νομίζω οτι θα τα καταφέρω και όχι γιατι δεν μπορώ, αλλα γιατι δεν θελω!!!!! happy happy happy happy happy

Λοιπόν, αρχικά θα σας πώ τι ήταν αυτό που με έκανε να αναρωτηθώ και να θείξω το θέμα ……

Υπάρχουν πρόσωπα και καταστάσεις που συνειδητά θέλω να είναι εκτός από τη ζωή μου, αλλά πάντα εκεί που δεν τα περιμένω είναι μπροστά μου λες και το σύμπαν συνωμοτεί εναντίον μου !!!!!! Λές και η μοίρα θέλει να είναι μέσα στη ζωή μου!!!!

Μιλάω και για πρόσωπα αλλά και για καταστάσεις!!!!!

Δεν ξέρω κατα πόσο γίνομαι κατανοητή??????
 
aposperittisDate: Δευτέρα, 06-ΦΕΒ-2012, 7:55 PM | Message # 32
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Εννοείς υπαρκτά πρόσωπα? Δηλαδή φίλοι, γνωστοί κλπ κλπ ή πρόσωπα έξω κοσμικά? Όπως κάποιον άγιο?
Ας ξεκαθαρίσουμε πρώτα αυτό και μετά πες μας αν θες κάποιο συγκεκριμένο παράδειγμα για να καταλάβουμε καλύτερα.


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
ΑθηναίοςDate: Δευτέρα, 06-ΦΕΒ-2012, 8:00 PM | Message # 33
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (sandy)
όχι γιατι δεν μπορώ, αλλα γιατι δεν θελω!!!!!

Καλωσόρισες στην παρέα μας! biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin

Quote (sandy)
Δεν ξέρω κατα πόσο γίνομαι κατανοητή

Είσαι σαφέστατη. Η γνώμη μου είναι ότι διάλεξες μια "δύσκολη" ζωή για την ενσάρκωσή σου, αλλά τώρα στην πράξη σου φαίνεται λίγο δύσκολη. Και λέω "δύσκολη" γιατί πρέπει να συμπεριέλαβες και καταστάσεις όχι και τόσο ευχάριστες για εσένα. Αυτή είναι μια εξήγηση. Υπάρχει και άλλη. Να σε συμπεριέλαβε κάποιος άλλος σε κάποια ενσάρκωσή του για να αποτελείς μέρος της ζωής του! surprised

Ό,τι κι αν συμβαίνει προσπάθησε να το αντιμετωπίσεις με αρετή, ειλικρίνεια και ήθος! Ο τρόπος ζωής, η ειλικρίνεια και η αγάπη, η καλοσύνη και το ήθος, μπορούν να σε κάνουν να "κερδίσεις" μετενσαρκώσεις, άσχετα με το ότι θα πας λίγο κόντρα στη ζωή που διάλεξες και προσπαθείς να διαφοροποιήσεις, αποφεύγοντας πρόσωπα και καταστάσεις που δεν γουστάρεις!

Και για να μην παρεξηγηθώ, όταν λέω "αγάπη, καλοσύνη, ήθος, ειλικρίνεια, τρόπο ζωής", δεν εννοώ να πηγαίνεις εκκλησία, να ανάβεις κεράκια, να κάνεις μετάνοιες, να γυρίζεις το άλλο μάγουλο για νέα σφαλιάρα και να αποφεύγεις διασκεδάσεις και έρωτες! Τίποτα από αυτά να μην βάλεις στην πρακτική της ζωής σου. Εννοώ να τα έχεις καλά με τον εαυτό σου, να έχεις ήσυχη την συνείδησή σου και να μην προκαλείς εκούσιες βλάβες σε άλλους ανθρώπους!

Διασκέδασε, ζήσε έρωτες, απαλλάξου από ανόητες ενοχές που προσπαθούν να φορτώσουν στους ωμούς σου (για να είσαι σκυφτή, ταπεινή και δούλη του Θεού), ψηλά το κεφάλι, η ζωή είναι ωραία.

Υ/Γ.: Η Ζωή είναι ωραία κόμη και με το Γιωργάκη έξω από τη φυλακή ή τον Παπαδήμιο πρωθυπουργό! happy happy


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.


Message edited by Αθηναίος - Δευτέρα, 06-ΦΕΒ-2012, 8:01 PM
 
sandyDate: Δευτέρα, 06-ΦΕΒ-2012, 8:42 PM | Message # 34
Παρατηρητής
Group: Special User
Messages: 28
Awards: 2
Reputation: 0
Status: Offline
Quote (aposperittis)
Εννοείς υπαρκτά πρόσωπα? Δηλαδή φίλοι, γνωστοί κλπ κλπ ή πρόσωπα έξω κοσμικά? Όπως κάποιον άγιο?


πιο υπαρκτά δεν γίνεται!!!!!!

Quote (Αθηναίος)
Υπάρχει και άλλη. Να σε συμπεριέλαβε κάποιος άλλος σε κάποια ενσάρκωσή του για να αποτελείς μέρος της ζωής του!


αν είναι έτσι.....την "έχω βάψει άσχημα cry :'( cry

Quote (Αθηναίος)
Καλωσόρισες στην παρέα μας!


καλώς σας βρήκα λοιπόν!!!!!!!! happy ^_^ happy ^_^ happy


Message edited by sandy - Δευτέρα, 06-ΦΕΒ-2012, 8:44 PM
 
ΑθηναίοςDate: Δευτέρα, 06-ΦΕΒ-2012, 9:02 PM | Message # 35
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (sandy)
αν είναι έτσι.....την "έχω βάψει άσχημα

Στο χέρι σου είναι. Είπαμε ότι ή ψυχή διαλέγει το περιβάλλον, την οικονομική και την οικογενειακή κατάσταση, συνεπώς και το βαθμό δυσκολίας της ζωής του. Έχεις δηλαδή στα χέρια σου ένα πλάνο. Ένα τετράδιο. Έχεις γράψει προκαταβολικά την αρχή και το τέλος, την πρώτη σελίδα του τετραδίου και την τελευταία. Όλες οι άλλες σελίδες είναι άγραφες, λευκές! Κάθε μέρα ξεκινάμε και γράφουμε σε μια λευκή σελίδα! Γράψε την κάθε σελίδα όπως εσύ θέλεις! ΜΟΝΟ ΕΣΥ μπορείς να γράψεις σ' αυτό το τετράδιο. Δεν μπορείς να γράψεις σε άλλο τετράδιο (σε άλλο πλάνο). Μόνο σ' αυτό και ΜΟΝΟ ΕΣΥ. Γράψε ό,τι θέλεις και όπως ΕΣΥ θέλεις. Συμπεριέλαβε όποιον θέλεις και όσους θέλεις! Στο χέρι σου είναι! wink wink


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
ΘνητοςDate: Δευτέρα, 06-ΦΕΒ-2012, 9:38 PM | Message # 36
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (sandy)
αν είναι έτσι.....την "έχω βάψει άσχημα

Προς Θεου , ΜΗΝ πιστευεις τετοι πραμα !!!
Υποσυνειδητα μπορει να ελκεις εσυ αυτα που λες , σιγουρεψου οτι δεν εχεις κατι "λαβεις" απο εκει και αν θες ξεκοψε την σχεση , στο χερι σου ειναι οπως λεει κι ο Αθηναιος.


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
margaritaDate: Δευτέρα, 06-ΦΕΒ-2012, 10:00 PM | Message # 37
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
sandy μου ,θα συμφωνήσεις μαζί μου οτι η ανταλλαγή απόψεων στο δικό μας φορουμ είναι ακρως ενδιαφέρουσα και επικοδομητική!!! θα σου πώ και εγώ οτι την ζωης μας την διαμορφώνουμε εμείς ,εμεις επιλέγουμε πριν ερθουμε εδω αν θα εχουμε εύκολη η δύσκολη ζωή ,αυτό εχει κλειδώσει πριν την ενσάρκωσή μας .Οταν έρθουμε πάλι εμεις καθορίζουμε τον δρόμο!!!!!

Added (2012-02-06, 10:00 PM)
---------------------------------------------

Quote (sandy)
αν είναι έτσι.....την "έχω βάψει άσχημα

θυμίσου τις σπαρτιάτισσες πόσο σκληρές γυναίκες ηταν ,εχεις την δύναμη να γίνεις μια απο αυτές!!!!!


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Δευτέρα, 06-ΦΕΒ-2012, 10:04 PM | Message # 38
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (margarita)
θυμίσου τις σπαρτιάτισσες πόσο σκληρές γυναίκες ηταν

Μίλησε το Μανιάτικο!!! biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Δευτέρα, 06-ΦΕΒ-2012, 10:08 PM | Message # 39
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Μίλησε το Μανιάτικο!!

την ζωή πρέπει να την αρπάζουμε απο τα μαλιά να μην μασάμε να εχουμε αυτοπεποίθηση ,να μην στηριζόμαστε σε κανέναν παρά μονάχα στον εαυτό μας.Ετσι με αυτή την ψυχολογία μπορούμε να βοηθήσουμε τους ανθρώπους γύρω μας!!!


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"

Message edited by margarita - Δευτέρα, 06-ΦΕΒ-2012, 10:08 PM
 
artemisDate: Δευτέρα, 06-ΦΕΒ-2012, 10:20 PM | Message # 40
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 4
Awards: 2
Reputation: 0
Status: Offline
Quote (margarita)
την ζωή πρέπει να την αρπάζουμε απο τα μαλιά

συμφωνω μαργαριτα
 
ΑθηναίοςDate: Δευτέρα, 06-ΦΕΒ-2012, 10:24 PM | Message # 41
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Έτσι ακριβώς είναι! Και για να μιλήσουμε σοβαρά, η Μάνη είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ μέρος της Ελλάδας που δεν υποδουλώθηκε ΠΟΤΕ. Από αρχαιοτάτων χρόνων!!! Ούτε σε Ρωμαίους, ούτε σε Βυζαντινούς, ούτε σε Τούρκους. Ούτε και οι Γερμανοί τόλμησαν. Απέξω-απέξω πέρναγαν! Και οι γυναίκες πάντα μπροστά. Τον Ιμπραήμ τον πήραν με τις πέτρες! Στη μάχη της Βέργας, αλλά και στην απόβαση στο Δυρό, όπου οι γυναίκες πολεμούσαν με δρεπάνια και δίκρανα! Και τον έτρεψαν σε φυγή! Αυτόν που χρειάστηκε η συμβολή των συμμάχων για να τον νικήσουμε (ειδικά των Γάλλων)!

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
aposperittisDate: Δευτέρα, 06-ΦΕΒ-2012, 10:26 PM | Message # 42
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Όλα γίνονται για κάποιο λόγο.

Δεν μπορείς να μπεις δυο φορές στον ίδιο ποταμό επειδή ανά πάσα στιγμή ο ποταμός αλλάζει, οπότε ποτέ δεν είναι ο ίδιος ποταμός. Για αυτό κοίτα η κάθε σου στιγμή να είναι μοναδική. Απόλαυσε την γιατί εσύ την διάλεξες από πριν και δε το έχεις αντιληφθεί.

Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ'αυτό μένειν.


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
artemisDate: Δευτέρα, 06-ΦΕΒ-2012, 10:28 PM | Message # 43
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 4
Awards: 2
Reputation: 0
Status: Offline
Quote (sandy)
Λές και η μοίρα θέλει να είναι μέσα στη ζωή μου!!!!

σαντυ μου ασε τη μοιρα και καθορισε εσυ ποιους θελεις να εχεις στη ζωη σου.οκ η μοιρα παιζει το ρολο της αλλα παιξε και συ το δικο σου.
 
margaritaDate: Δευτέρα, 06-ΦΕΒ-2012, 10:31 PM | Message # 44
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (aposperittis)
Όλα γίνονται για κάποιο λόγο.

θα συμφωνήσω σε αυτό ,κι ο λόγος είναι για να βγουμε απο την μάχη νικητές ,κι αν χάσουμε μια μάχη θα κερδίσουμε την επόμενη.......


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
aposperittisDate: Δευτέρα, 06-ΦΕΒ-2012, 10:42 PM | Message # 45
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Μια ζωή που περνάει απαρατήρητη, δεν αξίζει να τη ζήσει κανείς!

Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
Forum » Γενική συζήτηση για ανθρώπους και γεγονότα » Κρυφά μηνύματα » "Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον..... ¨
Search: