Δευτέρα, 29-ΑΠΡ-2024, 12:04 PM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 8
  • 1
  • 2
  • 3
  • 7
  • 8
  • »
Forum » Γενική συζήτηση για ανθρώπους και γεγονότα » Deja vu » Προμνησία
Προμνησία
aposperittisDate: Κυριακή, 28-ΟΚΤ-2012, 7:44 PM | Message # 1
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Ο όρος προμνησία περιγράφει την αίσθηση ότι κάποιος έχει δει ή βιώσει ξανά στο παρελθόν μία κατάσταση. Συχνότερα χρησιμοποιείται ο όρος déjà vu που στη γαλλική γλώσσα σημαίνει "ήδη ιδωμένο".
Η εμπειρία της προμνησίας συνοδεύεται συνήθως από μία αίσθηση "παράξενου", και αποδίδεται από το υποκείμενο της εμπειρίας σε όνειρό του, παρόλο το ότι υπάρχει η αίσθηση ότι η εμπειρία έχει πραγματικά υπάρξει στο παρελθόν. Το φαινόμενο είναι αρκετά συχνό και επίσημες έρευνες έχουν δείξει ότι περισσότερο από το 70% των ανθρώπων το έχουν βιώσει τουλάχιστον μία φορά στη ζωή τους. Υπάρχουν αναφορές σε εμπειρίες προμνησίας στη λογοτεχνία του παρελθόντος, γεγονός που αποδεικνύει ότι το φαινόμενο δεν είναι νέο.

Επιστημονική έρευνα
Το φαινόμενο έχει ερευνηθεί εκτεταμένα τα τελευταία χρόνια από ψυχολογική και νευροφυσιολογική σκοπιά. Η εξήγηση που δίνεται είναι ότι πιθανότατα πρόκειται για μία ανωμαλία της μνήμης. Συγκεκριμένα ο εγκέφαλος εσφαλμένα "πιστεύει" οτι έχει καταγεγραμμένη μία εμπειρία, ενώ δεν την έχει. Η εξήγηση αυτή στηρίζεται από το γεγονός ότι μπορεί μεν το άτομο να πιστεύει οτι η εμπειρία του έχει ξανασυμβεί, αλλά δεν είναι σε θέση να ανακαλέσει τη χρονική στιγμή ή τις συνθήκες.
Έρευνες έχουν δείξει συσχέτιση της προμνησίας με διαταραχές όπως η σχιζοφρένεια και η επιληψία. Οι σχέσεις αυτές σύμφωνα με ορισμένους επιστήμονες υπονοούν ότι το φαινόμενο είναι μία νευρολογική διαταραχή στα ηλεκτρικά φορτία του εγκεφάλου, διαταραχή που φυσικά δεν είναι απαραίτητο να είναι σοβαρή αφού είναι αρκετά συνηθισμένη και καθημερινή σε πολλούς υγιείς ανθρώπους.

Παραψυχολογία
Η προμνησία έχει ακόμα συσχετιστεί με μη επιστημονικά αποδεδειγμένα φαινόμενα όπως η μετενσάρκωση ή η εξωαισθητηριακή αντίληψη. Στην πρώτη περίπτωση, η αίσθηση της ανάμνησης που έχει το άτομο αποδίδεται στο ότι είχε μία παρόμοια εμπειρία σε προηγούμενη ζωή του. Στη δεύτερη περίπτωση, η εξήγηση που δίνεται είναι ότι το άτομο είχε "προφητέψει" την εμπειρία που βιώνει, μέσω π.χ. ενός ονείρου.


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
xrysanthiDate: Παρασκευή, 24-ΜΑ-2013, 0:31 AM | Message # 2
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 2422
Awards: 1
Reputation: 6
Status: Offline
Quote (aposperittis)
Έρευνες έχουν δείξει συσχέτιση της προμνησίας με διαταραχές όπως η σχιζοφρένεια και η επιληψία
εδώ είμαστε

πέρα από την πλάκα όμως

Quote (aposperittis)
η εξήγηση που δίνεται είναι ότι το άτομο είχε "προφητέψει" την εμπειρία που βιώνει, μέσω π.χ. ενός ονείρου.

δεν ξέρω αν είναι ακριβώς όνειρο ή αν είναι πάντα όνειρο ή κάτι άλλο

θα σας πω το εξής....
ένα διάστημα... το φαινόμενο αυτό μου συνέβαινε συνεχόμενα μέσα στην ίδια στιγμή παραπάνω από μια φορές... με αποτέλεσμα να με κάνει να χάνω την δεδομένη στιγμή
δηλ... μίλαγε μια κοπέλα... ωπ... πεταγόμουνα εγώ αυτό το έχω ξαναδεί...
συνέχιζε ξανά η κοπέλα... ωπ... πεταγόμουνα πάλι και αυτό το έχω δει

κοινός όχι μόνο με κοιτάζανε σαν άλιεν αλλά και εγώ η ίδια δεν καταλάβαινα τελικά τι συζητάγαμε... ευτυχώς έγινε δύο - τρις φορές σταμάτησε αυτό... αλλά πραγματικά είχε καταντήσει αηδία

μετά είχα ένα όνειρο.. το οποίο το ένιωθα πιο πολύ παρά το είχαν σαν εικόνα στο μυαλό μου και τσουπ μετά απο βδομάδες ή και μήνες το έβλεπα κανονικά και ήταν σαν να ζούσα ξανά το όνειρο από την αρχή.

το μεγαλύτερο γέλιο ήταν με τον άντρα μου.... χαχαχα

δεν θα σας πω λεπτομέρειες ... οι ουσία είναι ότι τον είδα ενώ ήμουν με κάποιον άλλο και κάναμε κάτι μεγάλα σχέδια.. πως λέει όταν εσύ κάνεις σχέδια ο θεός γελάει ε αυτό... αλλά σε μένα όχι μόνο γέλασε αλλά μου έδειξε και το γιατί....

περνάει ο καιρός - 6 μήνες - και γνωρίζω τον άντρα μου... με το που τον είδα λέω στην αδελφή μου... ήξερα το όνομα του δεν ήξερα τον ίδιο φατσικά... το πως και το γιατί είναι μεγάλη ιστορία... τη λέω που λέτε... αυτός είναι ο Μάνος και σίγουρα κάτι θα γίνει... μην σας πω ότι από τότε ήξερα βαθιά μέσα μου ότι με αυτόν θα καταλήξω απλά δεν το παραδέχτηκα ανοιχτά γιατί τις ντομάτες δεν θα τις γλίτωνα όμως το σημαντικό εδώ είναι ότι εγώ το όνειρο το είχα ξεχάσει... δεν έκανα καμία σύνδεση ότι εκείνο το πρόσωπο του ονείρου ήταν το ίδιο με το δικό του

περνάει που λέτε ο καιρός... και ξαφνικά... επαναλαμβάνετε η σκηνή που είχα δει εγώ, πριν 6 μήνες, που δεν γνώριζα καν την ύπαρξη του... φυσικά όπως καταλαβαίνετε έμεινα παγωτό.... όταν του το είπα μου λέει το μανάρι μου... ήταν της μοίρας μας γραφτό


Η διαδρομη που ξεκινησες, μακρινη και μοναχική....
Λένε ομως οτι εκει που πας εχουν παει και αλλοι οποτε θα βρεις γνωστους.....
Καλό ταξίδι.


Message edited by xrysanthi - Παρασκευή, 24-ΜΑ-2013, 0:33 AM
 
ΑθηναίοςDate: Παρασκευή, 24-ΜΑ-2013, 1:09 AM | Message # 3
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (xrysanthi)
περνάει που λέτε ο καιρός... και ξαφνικά... επαναλαμβάνετε η σκηνή που είχα δει εγώ, πριν 6 μήνες, που δεν γνώριζα καν την ύπαρξη του... φυσικά όπως καταλαβαίνετε έμεινα παγωτό.... όταν του το είπα μου λέει το μανάρι μου... ήταν της μοίρας μας γραφτό

Μερικές φορές ίσως να θυμόμαστε τί ζωή έχουμε επιλέξει να βιώσουμε στην ενσάρκωσή μας!!! Άλλως τε αυτό σου είπε και ο άντρας σου: Ήταν της μοίρας μας ΓΡΑΦΤΟ" . Σοφές και με ουσία οι παροιμίες του σοφού λαού μας!!!!!


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
xrysanthiDate: Παρασκευή, 24-ΜΑ-2013, 1:23 AM | Message # 4
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 2422
Awards: 1
Reputation: 6
Status: Offline
πλάκα πλάκα... είναι το άλλο μου μισό... δεν ξέρω αν ισχύουν όσα λέγονται ότι όσες ζωές και να ζήσεις αν έχεις βρει το άλλο σου μισό πάντα σε όλες σου τις ενσαρκώσεις θα βρίσκετε τον τρόπο να είσαστε μαζί ... εγώ έτσι ένιωσα μαζί του από την πρώτη στιγμή... ήταν αυτό που λένε... είναι σαν να σε ξέρω χρόνια ενώ μόλις τον γνώρισες μπλα μπλα μπλα

Η διαδρομη που ξεκινησες, μακρινη και μοναχική....
Λένε ομως οτι εκει που πας εχουν παει και αλλοι οποτε θα βρεις γνωστους.....
Καλό ταξίδι.
 
ΑθηναίοςDate: Παρασκευή, 24-ΜΑ-2013, 1:44 AM | Message # 5
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Μα και στην ζωή μας τώρα πάντα θέλουμε να πηγαίνουμε ταξίδια και διακοπές με άτομα που τη βρίσκουμε μαζί τους και περνάμε καλά! Πόσο μάλλον όταν διαλέγουμε ταξίδι και συνταξιδιώτες για μια ενσάρκωση!

Βέβαια πρέπει να προσέχουμε και να έχουμε στο νου μας, γιατί σε όλα τα ταξίδια υπάρχουν λαθρεπιβάτες!!!!!!!!!! wink


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
xrysanthiDate: Παρασκευή, 24-ΜΑ-2013, 2:06 AM | Message # 6
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 2422
Awards: 1
Reputation: 6
Status: Offline
δεν ξέρω αν μπορώ να σου το εξηγήσω σωστά... δεν θυμίζουμε σε τίποτα ένα κλασικό ζευγάρι
εκτός ότι είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος... έχουμε ακριβώς και τις ίδιες σκέψεις
παράδειγμα... έγραφα εδώ στο φόρουμ και έκανα φιλότιμες προσπάθειες να του το κρύψω...
φυσικά δεν υπάρχει τίποτα κρυφό μεταξύ μας... τεσπά του λέω κάτι που συνέβει εχθές με αφορμή ένα βίντεο που μου είπε από εδώ... ο θνητός;;; αν δεν κάνω λάθος να δω και μόλις το είδε έκανε ένα σχόλιο... κάτι για τον κβαντισμό;;; ή όπως τον λένε που ακόμα δεν έχω προλάβει να το ψάξω και με άφησε Μ....α τελείως όμως καλέ ήταν σαν να τα ήξερε όλα αυτά... και εμένα δεν μου έχει πει τίποτα;;;; μάλλον με αφήνει να τα ανακαλύψω μόνη μου

έλα μου λέωωωω... όπως κατάλαβες απλά προσπαθώ να τον ψαρέψω στο κατά πόσο δεκτικός είναι σε όλα αυτά που αναφέρεται εδώ μέσα για να δω αν θα του το πω τελικά ή όχι... κανένα πρόβλημα λέμεεεεε .... οκ λέω

άρα δεν είμαι μόνο εγώ... πολλές φορές τον έχω πιάσει να συμβαδίζει με την δική μου λογική... και όσα αντιλαμβάνομαι... μόνο που εκείνος είναι σε μια μόνιμη νιρβάνα πως το καταφέρνει αυτό θα σας γελάσω

αν ισχύουν όσα λέτε με τις διαστάσεις... δεν ξέρω αν τα λέω και σωστά κλπ κλπ... ο Μάνος μου σίγουρα έχει κάνει τον κύκλο του και απλά ήρθε από επιλογή μόνο για να με βοηθήσει... δεν υπάρχει άλλη εξήγηση

τώρα όσο αφορά τους λαθρεπιβάτες ... θα είναι ψέματα αν πω ότι κατάλαβα τι εννοείς... είπαμε ο πονοκέφαλος με έχει αποδιοργανώσει σήμερα


Η διαδρομη που ξεκινησες, μακρινη και μοναχική....
Λένε ομως οτι εκει που πας εχουν παει και αλλοι οποτε θα βρεις γνωστους.....
Καλό ταξίδι.
 
ΘνητοςDate: Παρασκευή, 24-ΜΑ-2013, 8:25 AM | Message # 7
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (xrysanthi)
. ευτυχώς έγινε δύο - τρις φορές σταμάτησε αυτό... αλλά πραγματικά είχε καταντήσει αηδία
Προσπαθουσες να πεισεις τον εαυτο σου , γι'αυτο πεταγοσουνα συνεχεια !
Αυτο , το οτι θυμουσουν ηταν αδιασειστο στοιχειο για σενα !
Quote (xrysanthi)
η σχιζοφρένεια και η επιληψία
Η σχιζο φρενεια ειναι η συγκρουση του εγκεφαλου με τον εαυτο του  !
κατα τη γνωμη μου ολοι σχιζοφρενεις ειμαστε !
Η δε επιληψια ειναι η εκτονωση μιας τετοιας συγκρουσης στο σωμα !
Quote (Αθηναίος)
ίσως να θυμόμαστε τί ζωή έχουμε επιλέξει να βιώσουμε στην ενσάρκωσή μας!!!
Quote (aposperittis)
προ-μνησία
 
Quote (xrysanthi)
σαν να τα ήξερε όλα αυτά...
Ισως τα ειχε δει-διαβασει και ενδομυχα τα ηξερε αλλα λογο καθημερινοτητας τα αφησε στην ακρη !!
Ετσι δεν παθαινουμε σχεδον ολοι μας ;;


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
xrysanthiDate: Παρασκευή, 24-ΜΑ-2013, 9:34 AM | Message # 8
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 2422
Awards: 1
Reputation: 6
Status: Offline
σίγουρα έτσι είναι

Η διαδρομη που ξεκινησες, μακρινη και μοναχική....
Λένε ομως οτι εκει που πας εχουν παει και αλλοι οποτε θα βρεις γνωστους.....
Καλό ταξίδι.
 
ΑθηναίοςDate: Σάββατο, 25-ΜΑ-2013, 2:04 AM | Message # 9
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (xrysanthi)
θα είναι ψέματα αν πω ότι κατάλαβα τι εννοείς... ε

Δεν τον διάλεξες εσύ για συνταξιδιώτη, αλλά αυτός διάλεξε το δικό σου ταξίδι και χώθηκε απρόσκλητος! Συνήθως κάτι τέτοιοι τύποι είναι που μας σπάνε τα νεύρα και μας "πολεμούν"!


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
xrysanthiDate: Σάββατο, 25-ΜΑ-2013, 11:18 AM | Message # 10
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 2422
Awards: 1
Reputation: 6
Status: Offline
μμμμ... ενδιαφέρον αυτό.... θα το αναλύσω παραπάνω μέσα μου και θα σου πω

σαν πρώτη ματιά.... αν το έχω πιάσει σωστά... τότε μου λύνεις άλλο ένα μεγάλο μου ερώτημα

αλλά...
Quote (Αθηναίος)
Βέβαια πρέπει να προσέχουμε και να έχουμε στο νου μας, γιατί σε όλα τα ταξίδια υπάρχουν λαθρεπιβάτες!!!!!!!!!!
το να προσέχουμε... λίγο με προβληματίζει....
να προσέχουμε τι;;;


Η διαδρομη που ξεκινησες, μακρινη και μοναχική....
Λένε ομως οτι εκει που πας εχουν παει και αλλοι οποτε θα βρεις γνωστους.....
Καλό ταξίδι.
 
ΑθηναίοςDate: Σάββατο, 25-ΜΑ-2013, 8:28 PM | Message # 11
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (xrysanthi)
να προσέχουμε τι;;;

Μα... τους λαθρεπιβάτες της ζωής μας!!! Όσο κολακευτικά κι αν μας πλησιάζουν ή κάνουν ότι ενδιαφέρονται για το καλό μας! Μάλλον προβλήματα από άλλους κόσμους και άλλες διαστάσεις μεταφέρουν για επίλυση στη Γη!!!!


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
xrysanthiDate: Σάββατο, 25-ΜΑ-2013, 9:15 PM | Message # 12
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 2422
Awards: 1
Reputation: 6
Status: Offline
υπάρχει τρόπος να τους καταλάβεις;;;
πως θα προφυλαχτείς


Η διαδρομη που ξεκινησες, μακρινη και μοναχική....
Λένε ομως οτι εκει που πας εχουν παει και αλλοι οποτε θα βρεις γνωστους.....
Καλό ταξίδι.
 
ΑθηναίοςDate: Σάββατο, 25-ΜΑ-2013, 9:34 PM | Message # 13
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Εγώ εμπιστεύομαι το ένστικτό μου, αλλά και το ένστικτο της γυναίκας μου, που είναι συνταξιδιώτης μου με κοινή βούληση!!! Όταν ένας από τους δύο δεν έχει θετική γνώμη για ένα "συνταξιδιώτη", τότε κάτι συμβαίνει και χρειάζεται προσοχή. Αν η γνώμη μας συμπίπτει σε θετική κατεύθυνση... τότε όλα καλά!!! Αν η γνώμη μας συμπίπτει σε αρνητική κατεύθυνση... τότε μακρυά και τρέχοντας!!!!!

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
xrysanthiDate: Σάββατο, 25-ΜΑ-2013, 10:30 PM | Message # 14
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 2422
Awards: 1
Reputation: 6
Status: Offline
και πες ότι νιώθεις αυτό το άτομο να το ξέρεις όλη σου την ζωή και δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να το διώξεις ... τι κάνεις;;;

Η διαδρομη που ξεκινησες, μακρινη και μοναχική....
Λένε ομως οτι εκει που πας εχουν παει και αλλοι οποτε θα βρεις γνωστους.....
Καλό ταξίδι.
 
ΘνητοςDate: Σάββατο, 25-ΜΑ-2013, 10:34 PM | Message # 15
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
το αποφευγεις οσο περισοτερο γινεται !!

ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
Forum » Γενική συζήτηση για ανθρώπους και γεγονότα » Deja vu » Προμνησία
  • Page 1 of 8
  • 1
  • 2
  • 3
  • 7
  • 8
  • »
Search: