Δευτέρα, 29-ΑΠΡ-2024, 5:03 PM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum » Γενική συζήτηση για ανθρώπους και γεγονότα » Deja vu » Προμνησία
Προμνησία
ΘνητοςDate: Τρίτη, 28-ΜΑ-2013, 7:33 PM | Message # 91
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (xrysanthi)
θέλω την γνώμη σου
οκ


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
alkistisDate: Τετάρτη, 29-ΜΑ-2013, 9:50 AM | Message # 92
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Special User
Messages: 1316
Awards: 7
Reputation: 4
Status: Offline
Quote (margarita)
αμα περνεις παραδειγμα την συγχρονη κοινωνια !! σωθηκες !! εδω δουλευει , αμαξι -κουστουμακι - κλπ !!
δεν είναι ο κανόνας !!!
Κορίτσια λυπάμαι, αλλά ο κανόνας είναι.. Το ότι συναναστρεφόμαστε εμείς με άτομα ίσως που δεν είναι έτσι, δεν σημαίνει κι ότι δεν είναι.. Είμαι 24 και πιστέψτε λίγες συνομήλικες μου ελκύονται αρχικά από κάτι λιγότερο ή περισσότερο από μια εικόνα.. Ναι κοιτάν και το αυτοκίνητο και τα ρούχα και το κινητό και άλλα χειρότερα.. Και γιατί? Γιατί δεν έχουν μάθει να ζουν με αξίες συναισθηματικές αλλά με κοινωνικά πρότυπα που υποβάλουν στο μυαλό τους τον..ιδανικό υποψήφιο..
Και ναι, υπάρχουν και κοπέλες που δεν τα κοιτάν αυτά, υπάρχουν κοπέλες και γυναίκες που ξέρουν τι θέλουν και το αναζητούν ή το περιμένουν χωρίς να προσεγγίζουν άντρες επειδή έτσι τους γυάλισε το αμαξάκι τους ή μηχανούλα τους ή απλά για επιβεβαίωση.. Αλλά ας μη γελιόμαστε, αυτά τα θηλυκά είναι η εξαίρεση αυτής της κοινωνίας..


"Η συνείδηση είναι το βάθος του ανθρώπου. Η Αγάπη είναι το πλάτος του..."
 
xrysanthiDate: Τετάρτη, 29-ΜΑ-2013, 9:57 AM | Message # 93
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 2422
Awards: 1
Reputation: 6
Status: Offline
και το αντίστροφο
δλδ... το ίδιο συμβαίνει και στους άντρες

αλλά δεν είναι ούτε για τους μεν... άντρες... ούτε για τις δε... γυναίκες ... κάτι έμφυτο
και στις δύο περιπτώσεις τους το φυτεύουν

γι αυτό δεν μπορείς να κατηγορήσεις...
ούτε τον άντρα που ψάχνει τις τέλειες αναλογίες για να κρίνει μια σύντροφο
ούτε την γυναίκα που κάνει τόσο κοπό για να καταστρέψει την ψυχή της ώστε να φτάξει την τέλεια
εικόνα-ψευδεύσθηση σε έναν άντρα ότι είναι αυτό που ζητάει

είναι μεγάλη κουβέντα και μπορώ να το αναλύσω παραπάνω και με τρανταχτά παραδείγματα
αλλά δεν θέλω να σας κουράσω παραπάνω.. οπότε το αφήνω σε σας αν θέλετε την ανάλυση μου ή όχι


Η διαδρομη που ξεκινησες, μακρινη και μοναχική....
Λένε ομως οτι εκει που πας εχουν παει και αλλοι οποτε θα βρεις γνωστους.....
Καλό ταξίδι.
 
alkistisDate: Τετάρτη, 29-ΜΑ-2013, 10:25 AM | Message # 94
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Special User
Messages: 1316
Awards: 7
Reputation: 4
Status: Offline
Quote (xrysanthi)
τι είναι όμως ο έρωτας;;;
Ο έρωτας είναι ηλεκτρική εκκένωση του εγκεφάλου όντως..(Μαργαρίτα αυτή είναι η χημική διεργασία του εγκεφάλου όχι η ουσία του έρωτα όμως..)

Ο έρωτας είναι πάθος όντως, γιατί όταν συμβαίνει σε βάζει σε μια πολύ έντονη συναισθηματική κατάσταση στην οποία αφηνόμαστε και η έντασή της σχετίζεται και με την ανάγκη μας να νιώσουμε κάτι δυνατό και ξεχωριστό..

Ο έρωτας είναι ένστικτο όντως, και μάλιστα αρχέγονο, εδώ να πω σε Χρυσάνθη και Μαργαρίτα πως το ένστικτο αυτό αφορά κάποιες βιολογικές διεργασίες του αρσενικού οργανισμού και κάποια υποσυνείδητα μηνύματα που λαμβάνουμε σαν θηλυκά ως προς την επιλογή πατέρα με κριτήριο καθαρά ζωώδες, κριτήριο που για τη φύση με απλά λόγια σημαίνει για τα ένστικτα μας δυνατός άντρας-δυνατό σπέρμα-διαιώνιση του είδους..., σε καμιά περίπτωση το ένστικτο αυτό δεν αφορά στην επιλογή σωστού συντρόφου ή σωστού πατέρα, αφορά ωμά και χύμα την ικανότητα του να μας κάνει μάνες..!

Και για να συμπληρώσω κι εγώ με την άποψη μου, ο έρωτας είναι έννοια που διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο σαν την αγάπη.. Τα κριτήρια υποκειμενικά, το πως τον αντιλαμβανόμαστε επίσης υποκειμενικό. Αυτό που σίγουρα κατ' εμέ είναι ο έρωτας, είναι ένας τρόπος ώστε να σμίξεις με τον άνθρωπο που συνειδητά και υποσυνείδητα ταιριάζει σε αυτό που ποθούμε σαν σύντροφο και ταίρι μας.. Λέγοντας τρόπο θα πρέπει ίσως να εξηγηθώ καλύτερα.. Μιλώντας για τρόπο μιλάω για δύναμη της φύσης και τον τρόπο λειτουργίας της.. είμαστε εκτός από θηλαστικά και συναισθηματικά και πνευματικά όντα. Ο τρόπος ώστε να επιλέξει ο εγκέφαλος μας ταίρι λειτουργεί και στα τρία επίπεδα. Ένα ζώο θα είχε απλά παραγωγικά ένστικτα το πολύ και συντροφικά ίσως.. Σαν άνθρωποι εκφραζόμαστε και καθοριζόμαστε από το συναίσθημα και το μυαλό μας, όταν λοιπόν κάποιος μας αγγίζει πνευματικά και σωματικά, ενστικτωδώς ενεργοποιείται ο συναισθηματικός τομέας ώστε να μας κεντρίσει προς το άτομο που μας ταιριάζει(το πόσο τα κριτήρια μας οδήγησαν σε μία "καλή επιλογή" είναι άλλο θέμα..) 

Έρωτας λοιπόν μπορεί να είναι τα πάντα και τίποτα, μπορεί να ναι ένας ενθουσιασμός, μπορεί να ναι ένα πάθος αλλά μπορεί να οδηγήσει και στο σύντροφο της ζωής μας. Δεν είναι τυχαίο που η πλειοψηφία ερωτεύεται αρκετές φορές μέχρι να βρει σύντροφο κι αυτό γιατί κάθε φορά επαναπροσδιορίζουμε τα κριτήρια που ελέγχουν για ποιόν θα χτυπήσει η καρδούλα μας δυνατά. 

Τα πάθη και οι τρέλες του έρωτα είναι η συναισθηματική ανάγκη να αφεθούμε και να απολαύσουμε όλη αυτή τη μαγεία του συναισθήματος του έρωτα. Θέλουμε υποσυνείδητα να αυξάνουμε την ένταση και να τη διατηρούμε, γιαυτό δεν μας φτάνει ποτέ ο χρόνος με τον έρωτα μας και μας λείπει τόσο πολύ.. Θέλουμε να δυναμώνουμε τον έρωτα μέσα μας γιατί η φύση μας είναι συναισθηματική, οδηγείται από το συναίσθημα και το αίσθημα..,  κι οτιδήποτε ελευθερώνει την ψυχή δίνοντας κάτι που την ολοκληρώνει προσφέρει αυτή τη συναισθηματική ένταση που οι ψυχές αναζητούν μετά μανίας.. 

Το αν θα βρεις το σωστό ταίρι καθορίζει και την εξέλιξη του έρωτα αυτού.. Αν δηλαδή ο έρωτας θα μετουσιωθεί σε κάτι σπουδαιότερο και μεγαλύτερο που θα γεμίσει ακόμη περισσότερο την ψυχή μας, την αγάπη, ή αν θα σβήσει με τον όποιο τρόπο, αιτία και αφορμή.. Δεν είναι η ένταση και το είδος του έρωτα που καθορίζει την ποιότητα αλλά οι ίδιοι οι άνθρωποι και η ποιότητά τους που καθορίζουν και την ένταση και το πάθος στον έρωτα αλλά και την εξέλιξή του..


"Η συνείδηση είναι το βάθος του ανθρώπου. Η Αγάπη είναι το πλάτος του..."
 
xrysanthiDate: Τετάρτη, 29-ΜΑ-2013, 10:48 AM | Message # 95
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 2422
Awards: 1
Reputation: 6
Status: Offline
Άκλιστης μου καλημέρα >:)

επειδή είχαμε κάνει μπάχαλο αυτό το τοπικ B)

είπαμε να ανοίξουμε ένα καινούργιο που να είναι πιο σχετικό με αυτό που συζητάγαμε
ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.esperos-paranormal.com/forum/30-2054-1
και αν μπορείς μετέφερε εκεί το ποστ σου για να μπορέσω να σου απαντήσω οκ;;;
>:)

Added (29-ΜΑ-2013, 10:48 AM)
---------------------------------------------
επειδή εγώ έχω άλλη κοσμοθεορία... αλλά για να το καταλάβεις πρέπει να γνωρίσεις κάποια πράγματα για μένα... τρέχω στο τόπικ μου για να γράψω μέχρι αυτό το κομμάτι ώστε να καταλάβεις μετά και την απάντηση που θα σου δώσω πάνω σε αυτό το θέμα... οπότε θα το αφήσω για την ώρα... και θα επανέλθω


Η διαδρομη που ξεκινησες, μακρινη και μοναχική....
Λένε ομως οτι εκει που πας εχουν παει και αλλοι οποτε θα βρεις γνωστους.....
Καλό ταξίδι.
 
ΘνητοςDate: Τετάρτη, 29-ΜΑ-2013, 11:29 AM | Message # 96
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (xrysanthi)
ναι μεγάλη κουβέντα και μπορώ να το αναλύσω παραπάνω και με τρανταχτά παραδείγματααλλά δεν θέλω να σας κουράσω παραπάνω.. οπότε το αφήνω σε σας αν θέλετε την ανάλυση μου ή όχι

σωστα ! αλλωστε εκει "σκοπευουμε" , στο να "ξυπναμε" ο ενας τον αλλον και οσο πιο πολλους μπορουμε !!


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
xrysanthiDate: Τετάρτη, 29-ΜΑ-2013, 1:05 PM | Message # 97
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 2422
Awards: 1
Reputation: 6
Status: Offline
Quote (Θνητος)
σωστα ! αλλωστε εκει "σκοπευουμε" , στο να "ξυπναμε" ο ενας τον αλλον και οσο πιο πολλους μπορουμε !!
νομίζω ότι το κάλυψα αυτό το κομμάτι στην αναφορά που έκανα όσο αφορά τις συμπεριφορές του άντρα και της γυναίκας σε ένα άλλο τόπικ αλλά αν θέλετε να το αναλύσω όσο αφορά την εικόνα έχω ένα πολύ διασκεδαστικό σκηνηκό στο μυαλό μου που σας το αποδηκνοίει ξεκάθαρα


Η διαδρομη που ξεκινησες, μακρινη και μοναχική....
Λένε ομως οτι εκει που πας εχουν παει και αλλοι οποτε θα βρεις γνωστους.....
Καλό ταξίδι.


Message edited by xrysanthi - Τετάρτη, 29-ΜΑ-2013, 1:05 PM
 
alkistisDate: Τετάρτη, 29-ΜΑ-2013, 2:08 PM | Message # 98
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Special User
Messages: 1316
Awards: 7
Reputation: 4
Status: Offline
Quote (xrysanthi)
δλδ... το ίδιο συμβαίνει και στους άντρες
δεν είπα ποτέ όχι, απλά θίχτηκε ενθέρμως η θηλυκή πλευρά κι απάντησα επ' αυτού..
Quote (xrysanthi)
είπαμε να ανοίξουμε ένα καινούργιο που να είναι πιο σχετικό με αυτό που συζητάγαμε ρίξε μια ματιά εδώ
 
Quote (xrysanthi)
είπαμε να ανοίξουμε ένα καινούργιο που να είναι πιο σχετικό με αυτό που συζητάγαμε ρίξε μια ματιά εδώ
ναι το ειδα και θα απαντήσω κι εκεί αλλά θα εστιάσω στη συνέχεια της κουβέντας εκεί..θεωρώ αυτή η απάντηση εδώ ταίριαζε, εκεί είχε φύγει πάλι η κουβέντα....

Added (29-ΜΑ-2013, 2:08 PM)
---------------------------------------------

Quote (xrysanthi)
επειδή εγώ έχω άλλη κοσμοθεορία
αυτό είναι το υγιές! Και γιαυτό αναπτύσσει ο καθένας τη δική του οπτική, για να ανοίξει μιαν νέα στον άλλον..! ^_^


"Η συνείδηση είναι το βάθος του ανθρώπου. Η Αγάπη είναι το πλάτος του..."
 
xrysanthiDate: Τετάρτη, 29-ΜΑ-2013, 2:08 PM | Message # 99
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 2422
Awards: 1
Reputation: 6
Status: Offline
όχι απλά δεν έχουμε πάει ακόμα στο κομμάτι ΕΡΩΤΑΣ
περιέναμε να απαντήσεις στο κομμάτι μητέρα πριν συνεχήσουμε


Η διαδρομη που ξεκινησες, μακρινη και μοναχική....
Λένε ομως οτι εκει που πας εχουν παει και αλλοι οποτε θα βρεις γνωστους.....
Καλό ταξίδι.
 
alkistisDate: Τετάρτη, 29-ΜΑ-2013, 2:08 PM | Message # 100
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Special User
Messages: 1316
Awards: 7
Reputation: 4
Status: Offline
Quote (Θνητος)
να "ξυπναμε" ο ενας τον αλλον και οσο πιο πολλους μπορουμε


"Η συνείδηση είναι το βάθος του ανθρώπου. Η Αγάπη είναι το πλάτος του..."
 
xrysanthiDate: Τετάρτη, 29-ΜΑ-2013, 2:09 PM | Message # 101
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 2422
Awards: 1
Reputation: 6
Status: Offline
Quote (alkistis)
δεν είπα ποτέ όχι, απλά θίχτηκε ενθέρμως η θηλυκή πλευρά κι απάντησα επ' αυτού..

ήταν λογική αντίδραση.... απλά να λέμε και του στραβού το δίκιο >:)


Η διαδρομη που ξεκινησες, μακρινη και μοναχική....
Λένε ομως οτι εκει που πας εχουν παει και αλλοι οποτε θα βρεις γνωστους.....
Καλό ταξίδι.
 
alkistisDate: Τετάρτη, 29-ΜΑ-2013, 2:10 PM | Message # 102
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Special User
Messages: 1316
Awards: 7
Reputation: 4
Status: Offline
Quote (xrysanthi)
περιέναμε να απαντήσεις στο κομμάτι μητέρα πριν συνεχήσουμε
πάω τώρα!


"Η συνείδηση είναι το βάθος του ανθρώπου. Η Αγάπη είναι το πλάτος του..."
 
ΘνητοςDate: Τετάρτη, 29-ΜΑ-2013, 2:11 PM | Message # 103
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (xrysanthi)
του στραβού το δίκιο
ετσι !
αχαχαχαχαχα


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
alkistisDate: Τετάρτη, 29-ΜΑ-2013, 2:18 PM | Message # 104
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Special User
Messages: 1316
Awards: 7
Reputation: 4
Status: Offline
Quote (Θνητος)
ετσι ! αχαχαχαχαχα
εκφράστηκες ως στραβός? μουαχαχαχαχαχα
B)


"Η συνείδηση είναι το βάθος του ανθρώπου. Η Αγάπη είναι το πλάτος του..."
 
ΘνητοςDate: Τετάρτη, 29-ΜΑ-2013, 2:48 PM | Message # 105
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
%)
ας μην απαντησω !!


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
Forum » Γενική συζήτηση για ανθρώπους και γεγονότα » Deja vu » Προμνησία
Search: