Τρίτη, 07-ΜΑ-2024, 10:27 PM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum » Φαντάσματα » Πιστεύετε πως υπάρχουν? » Γιατί όχι?
Γιατί όχι?
aposperittisDate: Τετάρτη, 14-ΑΠΡ-2010, 7:20 PM | Message # 1
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Για εμένα το βασικότερο ερώτημα δεν είναι αν υπάρχουν αλλά το γιατί!!!
Είναι ψυχές βασανισμένες? Αν ναι γιατί δεν μπορούν να αναπαυθούν?
Ποια δύναμη τα εξουσιάζει? Και τι είναι αυτή δύναμη καλή ή κακή?
Γιατί ζητάνε βοήθεια από εμάς? Αφού λένε πως όταν πεθαίνεις νιώθεις τόσο γαλήνια και όμορφα που δε σε ενδιαφέρει τίποτε άλλο! Άρα πως κρατάνε ένα είδος συναισθήματος ακόμα?
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με αυτό το αντικείμενο αλλά θα γίνει και αυτό, ως τότε θα βρω πιθανές απαντήσεις και με συζητήσεις θα μας καλυφθούν αρκετά καινά πιστεύω!


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
georgiaDate: Παρασκευή, 16-ΑΠΡ-2010, 5:35 PM | Message # 2
Εξωγήινος επισκέπτης
Group: Special User
Messages: 68
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Πιστεύω πως υπάρχουν και μάλιστα είχα και μια εμπειρία αλλά δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα αν ήταν όντος αληθινή ή ήταν η ανάγκη μου να την δω! Ωστόσο όπως και να έχει πιστεύω πως υπάρχουν! Το γιατί? Ίσως ο χρόνος ο δικός μας να έχει τεράστια διαφορά με τον "άλλο χρόνο" με αποτέλεσμα κάποια χρόνια δικά μας "εκεί" να είναι μερικές στιγμές με αποτέλεσμα μέχρι να έρθει το τελικό αποτέλεσμα που μπορεί να είναι η αναγέννηση της ψυχής σε ένα άλλο σώμα ή κάποια άλλη επιλογή (δεν έχω πεθάνει για να ξέρω! φτου φτου!) να τα βλέπουμε εμείς ακόμα εδώ! Τώρα που το σκέφτομαι ίσως να είναι η "άλλη επιλογή" αυτό! Δηλαδή να περιφέρονται ωσότου εκπληρώσουν κάποιο σκοπό που πιθανών δεν πρόλαβαν....
 
alexandraDate: Παρασκευή, 16-ΑΠΡ-2010, 7:40 PM | Message # 3
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 212
Awards: 0
Reputation: 3
Status: Offline
Και εγώ έτσι θα τοποθετηθώ! Πιστεύω ότι τα φαντάσματα είναι βασανισμένες άκακες ψυχές, ενώ τα δαιμόνια είναι αυτά που δημιουργούν όλα τα προβλήματα! Το γιατί να υπάρχουν μια θεωρία καλή είναι αυτή που είπε η georgia η οποία με προβλημάτισε και θα την επεξεργαστώ καλύτερα!
 
MoonStormDate: Σάββατο, 17-ΑΠΡ-2010, 5:02 AM | Message # 4
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 6
Awards: 0
Reputation: 1
Status: Offline
Δεν ξερω..παρολο που εχω διαβασει και πολλα αρθρα και ιστοριες (που υποτιθεται ειναι αληθινες) ακομα δεν εχω αποφασισει τι να πιστεψω...
ομως georgia μου εχεις δωσει μπολικη τροφη για σκεψη biggrin
 
VoxsDate: Παρασκευή, 12-ΝΟΕ-2010, 5:06 PM | Message # 5
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 9
Awards: 0
Reputation: 2
Status: Offline
Τα φαντάσματα υπάρχουν και οι αποδείξεις βρίσκονται παντού! Μα τι είναι φάντασμα? Το φάντασμα, όπως έχει επικρατήσει να το λέμε σήμερα, είναι υπόλειμμα της ανθρώπινης ύπαρξης. Ο άνθρωπος έχει 5 σώματα. Το φυσικό του, αυτό που βλέπουμε δηλαδή, το αιθερικό του κτλ. ( δεν τα αναφέρω όλα γιατί δεν υπάρχει νόημα). Το καθένα έχει τις λειτουργίες του. Τα θνητά σώματα του ανθρώπου είναι τα 2 που προαναφέρθηκαν. Έτσι όταν πεθαίνει ο άνθρωπος, το σώμα του μένει άψυχο και αρχίζει η διαδικασία της αποσύνθεσης, ενώ το αιθερικό του μετά από τρεις μέρες αποσυντίθεται τελείως. Ε αυτό που λέμε φάντασμα, είναι εκείνο το αιθερικό το οποίο για κάποιο λόγο δεν αποσυντέθηκε τελικά μέσα στις 3 μέρες, όπως είναι το φυσιολογικό, αλλά παρέμεινε στην ύπαρξη. Για αυτό τα φαντάσματα είναι διαφανή... Μα αυτό που πρέπει να θυμάστε όλοι είναι ότι αυτά που βλέπουμε ως φαντάσματα είναι πρώτα απ' όλα άψυχα... wink

As above, so below
 
aposperittisDate: Παρασκευή, 12-ΝΟΕ-2010, 6:39 PM | Message # 6
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Quote (Voxs)
Τα φαντάσματα υπάρχουν και οι αποδείξεις βρίσκονται παντού! Μα τι είναι φάντασμα? Το φάντασμα, όπως έχει επικρατήσει να το λέμε σήμερα, είναι υπόλειμμα της ανθρώπινης ύπαρξης. Ο άνθρωπος έχει 5 σώματα. Το φυσικό του, αυτό που βλέπουμε δηλαδή, το αιθερικό του κτλ. ( δεν τα αναφέρω όλα γιατί δεν υπάρχει νόημα). Το καθένα έχει τις λειτουργίες του. Τα θνητά σώματα του ανθρώπου είναι τα 2 που προαναφέρθηκαν. Έτσι όταν πεθαίνει ο άνθρωπος, το σώμα του μένει άψυχο και αρχίζει η διαδικασία της αποσύνθεσης, ενώ το αιθερικό του μετά από τρεις μέρες αποσυντίθεται τελείως. Ε αυτό που λέμε φάντασμα, είναι εκείνο το αιθερικό το οποίο για κάποιο λόγο δεν αποσυντέθηκε τελικά μέσα στις 3 μέρες, όπως είναι το φυσιολογικό, αλλά παρέμεινε στην ύπαρξη. Για αυτό τα φαντάσματα είναι διαφανή... Μα αυτό που πρέπει να θυμάστε όλοι είναι ότι αυτά που βλέπουμε ως φαντάσματα είναι πρώτα απ' όλα άψυχα..

Πολύ σωστά τα λες φίλε μας! Και με την ευκαιρία καλωσόρισες στην παρέα μας.


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
VoxsDate: Κυριακή, 14-ΝΟΕ-2010, 3:51 PM | Message # 7
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 9
Awards: 0
Reputation: 2
Status: Offline
Καλώς σας βρήκα! happy

As above, so below
 
alexandraDate: Πέμπτη, 18-ΝΟΕ-2010, 6:50 PM | Message # 8
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 212
Awards: 0
Reputation: 3
Status: Offline
Καλώς ήρθες Voxs στην φαντασμαγορική μας παρέα!!! (Καλά ε τρομερό λογοπαίγνιο!!!!) happy
 
VoxsDate: Παρασκευή, 19-ΝΟΕ-2010, 7:50 PM | Message # 9
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 9
Awards: 0
Reputation: 2
Status: Offline
χαχαχαχα τρομερό τρομερό! tongue

As above, so below
 
xristosmacDate: Τρίτη, 14-ΔΕΚ-2010, 6:58 PM | Message # 10
Εξωγήινος επισκέπτης
Group: Special User
Messages: 71
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Ναι πιστεύω πως υπάρχουν, είναι βασανισμένες ψυχές κατά την γνώμη μου.

Τα πάντα ρέει....
 
roronoa85Date: Τετάρτη, 02-ΦΕΒ-2011, 0:19 AM | Message # 11
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 1
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
παιδια καλως σας βρηκα, κατ' εμε εχουμε παρεξηγησει κατα πολυ πολυ τα φαντασματα, δεν ειναι βασανισμενες ψυχες, ειναι ψυχες με ανοιχτους λογαριασμους, η παρεξηγηση που ανεφερα ειναι οτι οι ψυχες δεν μπορουν να μετακινησουν υλη, μονο να εμφανιστουν και να τισ ακουσουμε, η μετακινηση των αντικειμενων οφειλεται σε δαιμονια. Κατα την ταπεινη μου γνωμη!
 
aposperittisDate: Τετάρτη, 02-ΦΕΒ-2011, 3:52 AM | Message # 12
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Καταρχάς καλωσόρισες στην παρέα μας φίλε roronoa! Σου εύχομαι καλή διαμονή και καλά Post.
Στο θέμα μας....
Καταρχάς όπως καταλαβαίνεις κανείς μας δεν είναι ειδήμων ώστε να πει με σιγουριά "παιδιά έτσι και έτσι είναι τα πράματα!" από αυτά που ξέρουμε ή έστω μέσα από βιβλία ή από διάφορα έργα τα οποία δεν είναι πάντα παραμύθια του Hollywood κάποιοι σκηνοθέτες το ψάχνουν και μάλιστα πολύ καλά ειδικά όταν γυρίζουν ιστορίες βασισμένες σε αληθινά γεγονότα. Εκεί λοιπόν βλέπουμε πως πέρα από τα δαιμόνια που αποκλειστικό σκοπό έχουν να σου κάνουν κακό, μπορούν και τα φαντάσματα να προκαλέσουν κάποιο θόρυβο ή κάποια ζημιά μέσα στο σπίτι. Αφήνουν ντουλάπια ανοικτά ή συρτάρια (αν γίνεις special member θα μπορείς να κατεβάσεις καταπληκτικά ντοκουμέντα από την κεντρική μας σελίδα στον τομέα "Κατεβάστε σπάνια βίντεο".)
Η στις διάφορες Seanse που καλούν φαντάσματα και βλέπουμε να κουνιούνται έπιπλα, τα μολυβιά για να γράφουν ή το ποτήρι κλπ κλπ
Όλα αυτά δεν είναι για να μας κάνουν κακό αλλά πιστεύω για να κάνουν αισθητή την παρουσία τους ώστε να εκπληρώσουν διάφορους σκοπούς, όπως για παράδειγμα να σηκωθούμε και να φύγουμε από το μέρος γιατί είμαστε ανεπιθύμητοι!


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
spidDate: Παρασκευή, 04-ΦΕΒ-2011, 4:33 PM | Message # 13
Εξωγήινος επισκέπτης
Group: Special User
Messages: 56
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΝΑ ΑΡΧΗΣΩ ΝΑ ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΕΠΕΦΤΑΝ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ Ε?????

ΤΗΝ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΑΝ ΛΑΧΤΑΡΑΣ, ΣΕ ΞΕΝΟΥΣ ΜΗΝ ΕΛΠΙΖΕΙΣ, ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΠΑΡ' ΤΗΝ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΛΙΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΞΙΖΕΙΣ

ΚΥΠΡΟΣ ΝΗΣΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗ

 
aposperittisDate: Παρασκευή, 04-ΦΕΒ-2011, 9:03 PM | Message # 14
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Μάλλον όχι! Αν και εσύ έχεις γενικότερο πρόβλημα!!!!! biggrin Εσύ εξορκιστή θέλεις με όλα αυτά που σου τραβάς!!!!

Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
spidDate: Παρασκευή, 04-ΦΕΒ-2011, 10:22 PM | Message # 15
Εξωγήινος επισκέπτης
Group: Special User
Messages: 56
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
biggrin biggrin biggrin

ΚΑΛΑ ΟΚ ΤΩΡΑ ΓΕΛΑΜΕ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΙΚΑ ΚΙ ΑΥΤΟ...ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΚΑΜΕΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΡΑΒΑ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ ΜΕ ΚΑΛΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ


ΤΗΝ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΑΝ ΛΑΧΤΑΡΑΣ, ΣΕ ΞΕΝΟΥΣ ΜΗΝ ΕΛΠΙΖΕΙΣ, ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΠΑΡ' ΤΗΝ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΛΙΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΞΙΖΕΙΣ

ΚΥΠΡΟΣ ΝΗΣΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗ

 
Forum » Φαντάσματα » Πιστεύετε πως υπάρχουν? » Γιατί όχι?
Search: