Παρασκευή, 17-ΜΑ-2024, 8:49 PM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Συνωμοσίες-Μυστικά Τάγματα » Συνωμοσίες-Μυστικά Τάγματα » ΑΛΗΘΕΙΑ (Πού είναι ?)
ΑΛΗΘΕΙΑ
ΘνητοςDate: Κυριακή, 12-ΙΟΥ-2011, 9:02 PM | Message # 1
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Αν διαβάσατε το αρθρο εδω :
http://esperos.ucoz.com/index....74

καλά θα ήταν να πείτε την γνώμη σας.


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
georgiaDate: Κυριακή, 12-ΙΟΥ-2011, 10:21 PM | Message # 2
Εξωγήινος επισκέπτης
Group: Special User
Messages: 68
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Έχεις δίκιο η αλήθεια για το κάθε ένα μας είναι αυτό που εμείς πιστεύουμε. Όμως αυτό είναι ένα πρόβλημα γιατί όταν μας καθοδηγούν τότε πιστεύουμε σε λάθος απόψεις! Και πως μπορείς να ξέρεις τι είναι αλήθεια και τι όχι? Όταν τα πάντα είναι θεωρίες!
 
ΘνητοςDate: Κυριακή, 12-ΙΟΥ-2011, 10:55 PM | Message # 3
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Μα αυτο που πιστευεις εσυ ειναι αληθεια.
Αλλα αυτο που ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δικη σου σκεψη και οχι ετοιμη απο αλλου.
Αν θυμηθουμε τον Σωκράτη , απεφευγε να κανει δηλωσεις αλλα μεσα απο τον διαλογο προσπαθουσε να βαλει τον συνομιλητη του να βγαλει αυτο που ΗΔΗ ηξερε , (μαιευτικη).


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ

Message edited by Θνητος - Δευτέρα, 13-ΙΟΥ-2011, 0:29 AM
 
ΑθηναίοςDate: Δευτέρα, 13-ΙΟΥ-2011, 0:20 AM | Message # 4
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Το πρόβλημα κατά την γνώμη μου είναι ότι την "δική" μας αλήθεια αυτή που εμείς γνωρίζουμε ως αλήθεια και δεν μας την έχει "δώσει" κάποιος άλλος την καταπιέζει ο φόβος!!! Αυτό το φόβο εκμεταλλεύονται οι κατά καιρούς δυνάστες της ανθρωπότητας και μας στερούν την ελευθερία μας παραμορφώνοντας την αλήθεια!!!

Γι' αυτό καλό θα είναι να ακολουθήσουμε τις συμβουλές των προγόνων μας:

Το εύδαιμον το ελεύθερον, το δ’ ελεύθερον το εύψυχον.
(ευτυχισμένοι είναι οι ελεύθεροι και ελεύθεροι είναι οι γενναίοι)
Θουκυδίδης, 460-394 π.Χ., Αθηναίος ιστορικός
(από τον "Επιτάφιο" του Περικλή)

Ή το επίγραμμα του Καζαντζάκη:

Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι ελεύθερος!!!


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
ΘνητοςDate: Σάββατο, 18-ΙΟΥ-2011, 0:50 AM | Message # 5
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Ετσι ειναι , ο φοβος ειναι καλος μονο για να σε προειδοποιει και να σε βαζει σε εγρηγορση.
Οχι για να σε αδρανοποιει και να σε κανει παθητικο δεκτη.

Added (2011-06-15, 11:42 PM)
---------------------------------------------
"Μεταμοσχεύονται" οι συμπεριφορές από τον δότη στον λήπτη οργάνων;

http://www.pyles.tv/synende....on.aspx

Added (2011-06-18, 0:48 Am)
---------------------------------------------
Ετσι για να μην ξεχνιωμαστε ,

http://www.youtube.com/watch?v=hU4h3pMNXfA

Added (2011-06-18, 0:50 Am)
---------------------------------------------
Η
http://www.youtube.com/watch?v=HcbVq5JoSdY&feature=related


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
ΑθηναίοςDate: Σάββατο, 18-ΙΟΥ-2011, 2:01 AM | Message # 6
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
για όσους αισθάνονται ασφάλεια στο μαντρί:
http://www.youtube.com/watch?v=Q_NRQ1v-8JQ
http://www.youtube.com/watch?v=v80v2_Dc5uY

Ποτ πουρί μνήμης!
http://www.youtube.com/watch?v=7aM_zLeDrLo&feature=related


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.


Message edited by Αθηναίος - Σάββατο, 18-ΙΟΥ-2011, 2:11 AM
 
aposperittisDate: Σάββατο, 18-ΙΟΥ-2011, 7:47 PM | Message # 7
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Αρκετοί αισθάνονται ασφάλεια στο μαντρί αλλά τώρα τελευταία βλέπω το μαντρί αρχίζει και αποκτά διαρροές και χαίρομαι ιδιαίτερα.

Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
ΘνητοςDate: Κυριακή, 19-ΙΟΥ-2011, 8:29 PM | Message # 8
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Δεν συμφωνω σε ολα οσα λεει , αλλα εχει και ΠΟΛΥ χαβα ,

http://www.youtube.com/watch?v=SKGbSvB_J5Y&feature=player_embedded


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
ΑθηναίοςDate: Δευτέρα, 20-ΙΟΥ-2011, 8:05 PM | Message # 9
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Ωραίος είναι! Μια χαρά τα λέει. Αυτά που λέμε κι εμείς εδώ.

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
aposperittisDate: Δευτέρα, 20-ΙΟΥ-2011, 10:22 PM | Message # 10
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Να τον καλέσουμε!

Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
ΘνητοςDate: Τρίτη, 21-ΙΟΥ-2011, 0:01 AM | Message # 11
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Πολυ καλο !

http://www.youtube.com/watch?v=ACb75uxifeg&feature=share


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
ΑθηναίοςDate: Τρίτη, 21-ΙΟΥ-2011, 0:29 AM | Message # 12
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Πραγματικά πολύ καλό. Ειδικά η σκηνή με το πρόβατο που φεύγει από το κοπάδι και τα βάζει με το τσοπανόσκυλο που θέλει να το επαναφέρει στο κοπάδι και το νικά!

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
aposperittisDate: Τρίτη, 21-ΙΟΥ-2011, 1:25 AM | Message # 13
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
"Πραγματικά πιστεύεται πως ο Μπους κυβερνά την Αμερική?" Μακάρι να το πίστευαν αυτό η πλειοψηφία των Αμερικανών!

Όσο για το πρόβατο.... Σας το έχω ξανά πει τα ζώα είμαστε εμείς!


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
ΘνητοςDate: Παρασκευή, 15-ΙΟΥ-2011, 9:32 PM | Message # 14
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Ο πολύτιμος χρόνος των ωρίμων

«Μέτρησα τα χρόνια μου και συνειδητοποίησα, ότι μου υπολείπεται λιγότερος χρόνος ζωής απ’ότι έχω ζήσει έως τώρα…

Αισθάνομαι όπως αυτό το παιδάκι που κέρδισε μια σακούλα καραμέλες: τις πρώτες τις καταβρόχθισε με λαιμαργία αλλά όταν παρατήρησε ότι του απέμεναν λίγες, άρχισε να τις γεύεται με βαθιά απόλαυση.

Δεν έχω πια χρόνο για ατέρμονες συγκεντρώσεις όπου συζητούνται, καταστατικά, νόρμες, διαδικασίες και εσωτερικοί κανονισμοί, γνωρίζοντας ότι δε θα καταλήξει κανείς πουθενά.

Δεν έχω πια χρόνο για να ανέχομαι παράλογους ανθρώπους που παρά τη χρονολογική τους ηλικία, δεν έχουν μεγαλώσει.

Δεν έχω πια χρόνο για να λογομαχώ με μετριότητες.

Δε θέλω να βρίσκομαι σε συγκεντρώσεις όπου παρελαύνουν παραφουσκωμένοι εγωισμοί. Δεν ανέχομαι τους χειριστικούς και τους καιροσκόπους.

Με ενοχλεί η ζήλια και όσοι προσπαθούν να υποτιμήσουν τους ικανότερους για να οικειοποιηθούν τη θέση τους, το ταλέντο τους και τα επιτεύγματα τους.

Μισώ, να είμαι μάρτυρας των ελαττωμάτων που γεννά η μάχη για ένα μεγαλοπρεπές αξίωμα. Οι άνθρωποι δεν συζητούν πια για το περιεχόμενο… μετά βίας για την επικεφαλίδα.

Ο χρόνος μου είναι λίγος για να συζητώ για τους τίτλους, τις επικεφαλίδες. Θέλω την ουσία, η ψυχή μου βιάζεται… Μου μένουν λίγες καραμέλες στη σακούλα…

Θέλω να ζήσω δίπλα σε πρόσωπα με ανθρώπινη υπόσταση. Που μπορούν να γελούν με τα λάθη τους. Που δεν επαίρονται για το θρίαμβό τους. Που δε θεωρούν τον εαυτό τους εκλεκτό, πριν από την ώρα τους. Που δεν αποφεύγουν τις ευθύνες τους. Που υπερασπίζονται την ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Και που το μόνο που επιθυμούν είναι να βαδίζουν μαζί με την αλήθεια και την ειλικρίνεια.

Το ουσιώδες είναι αυτό που αξίζει τον κόπο στη ζωή.

Θέλω να περιτριγυρίζομαι από πρόσωπα που ξέρουν να αγγίζουν την καρδιά των ανθρώπων… Άνθρωποι τους οποίους τα σκληρά χτυπήματα της ζωής τους δίδαξαν πως μεγαλώνει κανείς με απαλά αγγίγματα στην ψυχή.

Ναι, βιάζομαι, αλλά μόνο για να ζήσω με την ένταση που μόνο η ωριμότητα μπορεί να σου χαρίσει.
Σκοπεύω να μην πάει χαμένη καμιά από τις καραμέλες που μου απομένουν… Είμαι σίγουρος ότι ορισμένες θα είναι πιο νόστιμες απ’όσες έχω ήδη φάει.

Σκοπός μου είναι να φτάσω ως το τέλος ικανοποιημένος και σε ειρήνη με τη συνείδησή μου και τους αγαπημένους μου.

Εύχομαι και ο δικός σου να είναι ο ίδιος γιατί με κάποιον τρόπο θα φτάσεις κι εσύ…»

Από τον Mario de Andrade (Ποιητή, συγγραφέα, δοκιμιογράφο και μουσικολόγο από τη Βραζιλία).

Πηγη , http://nekthl.blogspot.com/2011/06/blog-post_23.html

Added (2011-07-12, 9:51 PM)
---------------------------------------------
Η απώλεια της μαγείας

Καθισμένος σε βαθιά εσωτερική γαλήνη στην ακτή απολαμβάνω το μαγευτικό ηλιοβασίλεμα. Εισπνέω την αλμύρα του αέρα, αφουγκράζομαι τον παφλασμό των κυμάτων, νιώθω τη άμμο να χαιδεύει τις πατούσες μου και την απαλή αύρα να αγκαλιάζει ολόκληρο το σώμα μου. Γοητευμένος παρατηρώ τα χρώματα του ουρανού που αλλάζουν κάθε λεπτό και τις σκιές των γλάρων που προσπερνούν. Βιώνω την απόλυτη ομορφιά της Γης και την δική μου απόλυτη εσωτερική ομορφιά ως ένα απειροελάχιστο κομμάτι τις παγκόσμιας συνειδητότητας. Η Γη, το σώμα μου, οι αισθήσεις μου και η όλη κατάσταση είμαστε ένα. Ένας άνθρωπος και ο κόσμος στα πόδια του.

Ξαφνικά μπαίνει στη μέση το μυαλό μου κι αρχίζει να σκέφτεται ότι οι άνθρωποι παλιότερα πίστευαν πως πίσω από τον ορίζοντα ο κόσμος έφτανε στο τέρμα του. Τι αστείο… Αρχίζει να αναρωτιέται στη συνέχεια πόσες αποχρώσεις μπορεί να πάρει ο ουρανός. Αποχρώσεις… Λες μια σύγχρονη οθόνη υπολογιστών να μπορούσε να τις αποδώσει όλες ; Μπα δε νομίζω. Δεν υπάρχει ομορφότερο θέαμα από την ίδια τη φύση. Μα κάτσε, είναι ευκαιρία να βγάλω μια φωτογραφία αυτό το υπερθέαμα. Είναι αρκετά σκοτεινά, λες να βγει κουνημένη; Που να βρω ένα βράχο να τη στηρίξω; Χμμ εκείνος ο φωτογράφος λίγο παρακάτω χρησιμοποιεί τρίποδο. Η φωτογραφία του δε θα βγει κουνημένη… Κάτι τέτοιο είναι ότι πρέπει για την περίπτωση. Αλλά ένα τρίποδο είναι ογκώδες και βαρύ για να το κουβαλάς μαζί στις διακοπές σου. Για ποιόν βγάζει άραγε την φωτογραφία; Συνειδητοποιώ ότι ο ήλιος είναι έτοιμος να εξαφανιστεί. Λένε πως οι αχτίνες του χρειάζονται περίπου οχτώ λεπτά μέχρι να φτάσουν στη Γη. Συνεπώς ο ήλιος έχει δύσει εδώ και πολλή ώρα…

Αντιλαμβάνομαι ότι οι σκέψεις μου είναι φλύαρες και ανούσιες, με κλονίζουν εσωτερικά και θυμώνω με τον εαυτό μου για μια στιγμή. Μετά αυτοσυγκεντρώνομαι ξανά στο ηλιοβασίλεμα προσπαθώντας να νιώσω και πάλι το υπέροχο συναίσθημα που βίωσα πριν. Μόνο που η μαγεία έχει πια εξανεμιστεί.

Κάθε κρίση που κάνουμε –για να μη μιλήσουμε για προκαταλήψεις- είναι ένα φίλτρο που βάζουμε ανάμεσα σε μας και την πραγματικότητα.

Ο άνθρωπος πρώτα από όλα είναι ζώο που κρίνει - Νίτσε

Ο συχνότερος τρόπος για να διακόψουμε από μόνοι μας τα πιο υπέροχα συναισθηματικά βιώματα είναι η λειτουργία του σχολιασμού από το νου μας. Το μυαλό δεν μπορεί να μείνει σε ησυχία. Δεν μπορεί να επιτρέψει έτσι απλά στις εντυπώσεις των αισθήσεων και στα συναισθήματα να γίνουν αυτό που είμαστε. Μετά από λίγη ώρα πρέπει να κάνει ένα σχόλιο. Θέλει να δείξει ότι συμμετέχει κι αυτό, ακόμη κι αν δεν έχει να συνεισφέρει κάτι ουσιαστικό.

Αυτό που βιώνουμε μια όμορφη στιγμή είναι σαν τη θάλασσα. Αν το μυαλό το σχολιάσει το υποβιβάζει σε έναν κουβά νερό. Συμπιέζει μεγάλα συναισθήματα σε λόγια μικρά.

«Η γνώση πρέπει να αντικαθίσταται με τη σοφία. Έτσι θα μειωθούν οι έγνοιες. Αν θέλει κανείς να τα καταλάβει όλα μόνο με τη λογική, θα διώξει τη σοφία μακριά.»

Λάο Τσε
Πηγη , http://nekthl.blogspot.com/2011/07/blog-post_1620.html

Added (2011-07-15, 9:32 PM)
---------------------------------------------
ΠΟΛΥ ενδιαφερων βιντεακι !!

http://www.youtube.com/watch?v=1XnbXB42hXQ&feature=player_embedded


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
aposperittisDate: Παρασκευή, 15-ΙΟΥ-2011, 10:17 PM | Message # 15
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Η αλήθεια είναι αυτή που πιστεύει ο κάθε ένας μας. Αυτό που μας αναγκάζουν να πιστέψουμε ως αλήθεια δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια πλύση εγκεφάλου. Αυτός που ξεχνάει την αλήθεια του είναι γιατί έχει αδύναμες βάσεις στα πιστεύω του. Και συνήθως η αλήθεια είναι αυτή που πασχίζουν όλοι να παρουσιάσουν ως ψέμα.

Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
Forum » Συνωμοσίες-Μυστικά Τάγματα » Συνωμοσίες-Μυστικά Τάγματα » ΑΛΗΘΕΙΑ (Πού είναι ?)
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search: