Κυριακή, 19-ΜΑ-2024, 1:51 AM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum » Εξωγήινοι - UFO » Πιστεύετε πως υπάρχουν? » ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΕΠΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ.. ΕΝΝΟΟΥΜΕ AYTO!
ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΕΠΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ.. ΕΝΝΟΟΥΜΕ AYTO!
ΣτράτοςDate: Κυριακή, 19-ΦΕΒ-2012, 2:58 PM | Message # 46
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 175
Awards: 0
Reputation: 4
Status: Offline
Quote (margarita)
Αυτό γινόταν στον ύπνο σου να υποθέσω ,αν ναι η ψυχική επίθεση ηταν η εφιάλτης .

Δεν συνέβαινε στον ύπνο μου, μόλις έκλεινα τα μάτια μου ερχόταν αυτή η εικόνα με αποτέλεσμα να μένω ξάγρυπνος κοιτάζοντας συνεχώς την πόρτα μέχρι να αποκοιμηθώ χωρίς να το καταλάβω.

Added (2012-02-19, 2:46 PM)
---------------------------------------------

Quote (margarita)
υπήρχε έντονο θρησκευτικό υπόβαθρο μέσα στην οικογένεια ?

Ποτέ δεν πιέστηκα σε θρησκευτικά ζητήματα από τους γονείς ή γενικά από το περιβάλλον μου. Η επιλογή ήταν δική μου και μπορώ να πω ότι ένιωθα γαλήνη και ηρεμία στον χώρο της εκκλησίας. Αυτός ήταν πιστεύω και ο λόγος που πήγαινα. Δεν ήμουν ποτέ θρησκόληπτος ούτε ακολουθώ τυφλά αυτά που λέει ένας κληρικός. Θεωρώ ότι ο χώρος της εκκλησίας είναι ιερός και η θετική ενέργειά του βοηθάει άσχετα από το πόσο λαμόγια είναι οι παπάδες ή όχι.

Added (2012-02-19, 2:58 PM)
---------------------------------------------

Quote (margarita)
με ποιό τρόπο ?

Δεν είχα κάποια συγκεκριμένη τεχνική, ίσως ο τρόπος που μιλούσα, αυτό που "έβγαζα" από μέσα μου, ίσως κάποια πνευματική επικοινωνία ... δεν ξέρω ακριβώς. Συμβαίνει ακόμα και σήμερα αλλά έχω διαπιστώσει ότι όταν δεν είμαι καλά ψυχολογικά δεν μπορώ να καταφέρω τίποτα. Σαν να μπλοκάρεται το μυαλό μου και ότι αποθέματα δύναμης διαθέτω.
 
margaritaDate: Κυριακή, 19-ΦΕΒ-2012, 6:29 PM | Message # 47
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (Στράτος)
μπορούσα να επιβληθώ σε όποιον ήθελα με μεγάλη ευκολία,

δεν κατάλαβα τι ενοείς με την λέξη επιβληθώ ,γι αυτό ρωτάω ,δηλαδή τους επέβαλες την αποψή σου η κάτι αλλο ,απλά δεν κατάλαβα

Added (2012-02-19, 6:23 PM)
---------------------------------------------

Quote (Στράτος)
αλλά έχω διαπιστώσει ότι όταν δεν είμαι καλά ψυχολογικά δεν μπορώ να καταφέρω τίποτα. Σαν να μπλοκάρεται το μυαλό μου και ότι αποθέματα δύναμης διαθέτω.

είναι σωστή η παρατήρησή σου ,οταν δεν είναι κάποιος ηρεμος ψυχολογικά οι τυχόν δυνάμεις του μπλοκάρονται στην περίπτωση που δεν εχουν ολοκληρωθεί ,αν εχουν ολοκληρωθεί οταν κάποιος δεν είναι ήρεμος μπορεί να χάνεται ο ελεγχος π.χ να καιγονται ολες οι ηλεκτρικές συσκευές του σπιτιού να πέφτουν πράγματα και να σπάνε ,να ανάβουν τα φώτα στις κολόνες της δεη μέρα μεσημέρι οταν περνάς απο κατω και αλλα τέτοια

Added (2012-02-19, 6:25 PM)
---------------------------------------------

Quote (Στράτος)
Δεν συνέβαινε στον ύπνο μου

σε αυτή την περίπτωση πιστεύω οτι είχες αφήσει ανοιχτούς λογαριασμούς σε προγενέστερη ενσάρκωση

Added (2012-02-19, 6:29 PM)
---------------------------------------------

Quote (margarita)
προγενέστερη ενσάρκωση

εχω αυτήν την άποψη γιατι εγω πιστεύω οτι η ψυχή δεν χάνεται οταν πεθαίνει το σώμα αλλά επανέρχεται για να αποκτήσει και αλλες εμπειρίες μέχρι να εξαγνιστεί εντελώς και να γίνει ενα με τον συμπαντικό νου του οποίου είναι κομάτι της


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΣτράτοςDate: Δευτέρα, 20-ΦΕΒ-2012, 0:27 AM | Message # 48
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 175
Awards: 0
Reputation: 4
Status: Offline
Quote (margarita)
μέχρι να εξαγνιστεί εντελώς και να γίνει ενα με τον συμπαντικό νου του οποίου είναι κομάτι της

Κι εγώ πιστεύω ότι η ψυχή δεν χάνεται αλλά τι εννοείς με την λέξη "εξαγνιστεί" ? Νομίζω ότι η ψυχή διαθέτει όλες τις πληροφορίες και τις δυνατότητες του σύμπαντος απλά δεν μπορούμε να τις κατανοήσουμε εμείς.

Added (2012-02-20, 0:27 AM)
---------------------------------------------
Αθηναίε τι ακριβώς μου έστειλες ? Δεν τα πάω και τόσο καλά μ αυτά τα συστήματα dry

 
margaritaDate: Δευτέρα, 20-ΦΕΒ-2012, 0:28 AM | Message # 49
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
ισως χρησιμοποίησα λάθος λέξη ,θέλω να πω οτι η ψυχή μετά απο πολλές δοκιμασίες κατά την διαμονή της στο σώμα ,αφου καταφέρει να το νικήσει φτάνει στην θέωση κάποια στιγμή .

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΘνητοςDate: Δευτέρα, 20-ΦΕΒ-2012, 0:30 AM | Message # 50
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Αυτα που λες
Quote (Στράτος)
διαθέτει όλες τις πληροφορίες και τις δυνατότητες του σύμπαντος απλά δεν μπορούμε να τις κατανοήσουμε εμείς.
εγω νομιζω οτι της διαθετει το πνευμα , η ψυχη ειναι η συν-αισθηματικη υποσταση του ανθρωπου και του συν-παντος , ειναι το + ή ο έρωτας (Αφροδιτη σαν αρχεγονη θεοτητα απο το "αιμα" του ουρανου , βλεπε κοσμογονια)


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
ΑθηναίοςDate: Δευτέρα, 20-ΦΕΒ-2012, 0:42 AM | Message # 51
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (Στράτος)
Αθηναίε τι ακριβώς μου έστειλες ? Δεν τα πάω και τόσο καλά μ αυτά τα συστήματα

Απλά μια επιβράβευση για το άνοιγμα που έκανες προς τα μέλη του φόρουμ σχετικά με τα βιώματα που είχες και έχεις!

Added (2012-02-20, 0:42 AM)
---------------------------------------------

Quote (Στράτος)
Νομίζω ότι η ψυχή διαθέτει όλες τις πληροφορίες και τις δυνατότητες του σύμπαντος απλά δεν μπορούμε να τις κατανοήσουμε εμείς.

Όπως όλα τα πράγματα στον ορατό και αόρατο κόσμο που ζούμε, έτσι και η ψυχή (ή η ψυχή συν το πνεύμα, όπως λέει και ο Θνητός) εξελίσσεται και μετά από ένα αριθμό ενσαρκώσεων και αφού ανεβεί επίπεδα φθάνει στη Θέωση!


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
ΣτράτοςDate: Δευτέρα, 20-ΦΕΒ-2012, 3:10 AM | Message # 52
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 175
Awards: 0
Reputation: 4
Status: Offline
Ευχαριστώ
 
margaritaDate: Τρίτη, 21-ΦΕΒ-2012, 8:56 PM | Message # 53
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
http://youtu.be/dI89Wwnp5PA

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΣτράτοςDate: Τρίτη, 21-ΦΕΒ-2012, 9:18 PM | Message # 54
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 175
Awards: 0
Reputation: 4
Status: Offline
Quote (margarita)
http://youtu.be/dI89Wwnp5PA

Πολύ καλό! Ίσως αν υπήρχε κάποιος σοφός να με καθοδηγήσει όταν έπρεπε τώρα να γνώριζα ποιος πραγματικά είμαι και τι σκοπό εξυπηρετώ !!!
 
margaritaDate: Τρίτη, 21-ΦΕΒ-2012, 9:41 PM | Message # 55
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
στράτο δεν χρειάζεσαι κανέναν σοφό να σε καθοδηγήση ,αλήθεια στο λέω ,μόνος σου θα βρείς ποιός πραγματικά είσαι και ποιό σκοπό εχεις να ολοκληρώσεις. Το οτι το ψάχνεις είναι σημάδι καλό, επίσης ποτέ δεν είναι αργά για να βρείς τις απαντήσεις που ζητάς.Δεν είναι εύκολο θέλει πολύ ψάξιμο αλλά θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις απο οτι αρχαίο ελληνικό κείμενο πεφτει στα χέρια σου .Πιστεύω οτι η σοφία των προγόνων μας θα σου δώσει τις απαντήσεις που ζητάς (δεν αναφέρομαι σε θεογονία ,αναφέρομαι σε γνώση αξεπέραστη που θα σου μάθει το γνωθι σαυτόν)

Added (2012-02-21, 9:41 PM)
---------------------------------------------
Η ΚΡΗΝΗ ΤΗΣ ΛΗΘΗΣ
και η
ΚΡΗΝΗ ΤΗΣ ΜΝΗΜΟΣΥΝΗΣ..
¨Οταν λοιπόν οι ψυχές που έχουν πεθάνει και αποφασίζουν να ξαναενσωματωθούν, φεύγουν από τα ΗΛΥΣΙΑ πεδια πρός την υλοποίηση σε ένα νεο σώμα ανθρωπου..
Στην διαδρομή που ακολουθούν, περνάνε μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΡΗΜΟ..
Πολλες από τις ψυχές δεν μπορούν να αντέξουν την δοκιμασία της δίψας μιάς και στην έρημο δέν υπάρχει νερό, και εγκαταλείπουν την προσπάθεια τους να ενσωματωθούν στη γή και γυρίζουν πίσω..
¨Οσες ψυχές περάσουν την έρημο, συναντάνε στο δρόμο τους μία ΚΡΗΝΗ με λαχταριστό φρέσκο νερό..
Αυτή ονομάζεται ΚΡΗΝΗ ΤΗΣ ΛΗΘΗΣ..
Οι περισσότερες ψυχές μην αντέχοντας πέφτουν με τα μούτρα στο νερό και κοπάζουν την δίψα τους..
Οι έμπειρες όμως ψυχές γνωρίζουν το ιδίωμα αυτής της κρήνης που δεν είναι άλλο παρά να ΞΕΧΑΣΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΩΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΩΝ ΤΟΥΣ ΖΩΩΝ και την ΝΕΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΓΗ..
Αυτές οι ψυχές οι ΕΚΛΕΚΤΕΣ κρατάνε την δίψα τους, και προχωράνε αντέχοντας το μαρτύριο..
Λίγο πρίν φτάσουν πρός την ενσωμάτωση πλησιάζουν σε μία άλλη πηγη..
Η πηγή αυτή ονομάζεται ΠΗΓΗ ΤΗΣ ΜΝΗΜΟΣΥΝΗΣ..
Εκεί οι ΕΚΛΕΚΤΟΙ πινουν άφθονο νερό γιά να πάρουν δύναμη γιά την συνέχεια τηυς διαδρομής..
¨οποια ψυχή πιεί από αυτή την πηγή, ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΑΣΜΕΝΕΣ ΤΗΣ ΖΩΕΣ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΓΗ..


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Τρίτη, 21-ΦΕΒ-2012, 10:24 PM | Message # 56
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Η συνεχής κυκλική εναλλαγή ζωής και θανάτου των επανενσαρκώσεων της ψυχής είναι "ο παλαιός λόγος" των Ορφικών, τον οποίον ενεστερνίσθησαν οι Πυθαγόρειοι και αναλύει ο Πλάτων διεξοδικά στους Διαλόγους του "Μένων", "Φαίδρος", "Φαίδων", "Πολιτεία" κλπ. Από αυτόν τον "παλαιό λόγο" βγαίνει η "Θεωρία των Αναμνήσεων". Αύτη υπάρχει καταγεγραμμένη σε έξη πινακίδες που βρέθηκαν σε τάφους προφανώς μυημένων ανθρώπων, στην Πετηλία της Κάτω Ιταλίας και σε μία πινακίδα στις Ελευθέρνες της Κρήτης.Το κείμενο της πινακίδας της Πετηλίας είναι το εξής:

17. εὑρήσσεις δ᾽ Ἀίδαο δόμων ἐπ᾽ ἀριστερὰ κρήνην,
παρ᾽ δ᾽ αὐτῆι λευκὴν ἑστηκυῖαν κυπάρισσον·
ταύτης τῆς κρήνης μηδὲ σχεδὸν ἐμπελάσειας.
εὑρήσεις δ᾽ ἑτέραν, τῆς Μνημοσύνης
ἀπὸ λίμνης ψυχρὸν ὕδωρ προρέον·
φύλακες δ᾽ ἐπίπροσθεν ἔασιν.
εἰπεῖν· “Γῆς παῖς εἰμι καὶ Οὐρανοῦ ἀστερόεντος,
αὐτὰρ ἐμοὶ γένος οὐράνιον·
τόδε δ᾽ ἴστε καὶ αὐτοί·
δίψηι δ᾽ εἰμ(ὶ) αὔη καὶ ἀπόλλυμαι·
ἀλλὰ δότ᾽ αἶψα ψυχρὸν ὕδωρ
προρέον τῆς Μνημοσύνης ἀπὸ λίμνης”.

καὐ<τοί> σ<ο>ι δώσουσι πιεῖν θείης ἀπ<ὸ κρήν>ης,
καὶ τότ᾽ ἔπειτ᾽ ἄ<λλοισι μεθ᾽> ἡρώεσσι ἀνάξει<ς»[2].

«17. Θα βρης μία κρήνη στα αριστερά του οίκου του Άδη
δίπλα σ’ αυτήν λευκό βρίσκεται κυπαρίσσι.
Σ’ αυτήν την κρήνη μην πλησίασης κοντά.
Αλλά θα βρης μιάν άλλη κοντά στης Μνημοσύνης
την λίμνη, πού κρύο νερό αναβρύζει
και φύλακες την φυλάνε.
Πες: "Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού
αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο.
Αυτό το γνωρίζετε και σεις οι ίδιοι.
Φλέγομαι από την δίψα μου και χάνομαι
δώστε μου γρήγορα κρύο νερό
που αναβρύζει από της Μνημοσύνης την λίμνη"
.

Και αυτοί θα σου δώσουν να πιής από την ιερή κρήνη
Και τότε μαζύ με τους άλλους ήρωες θα βασιλεύης...

(ΟΡΦΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, Jane Helen Harrison,, aπόδ. Eλ. Παπαδοπούλου, σελ. 142).


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Τρίτη, 21-ΦΕΒ-2012, 10:37 PM | Message # 57
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
μπράβο αθηναίε με τα κείμενα που βρίσκεις ,αυτό τώρα εχει καταγραφεί στο μυαλό οπότε θα ξέρω για την επόμενη φορά

Added (2012-02-21, 10:37 PM)
---------------------------------------------
απο που θα πιώ νερό


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Τετάρτη, 22-ΦΕΒ-2012, 0:06 AM | Message # 58
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Δεν ξέρω αν το παρατήρησες, από αυτό το κείμενο προέρχεται και η υπογραφή μου στο προφίλ μου.

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
aposperittisDate: Τετάρτη, 22-ΦΕΒ-2012, 1:15 AM | Message # 59
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Φλέγομαι από την δίψα μου και χάνομαι
δώστε μου γρήγορα κρύο νερό
που αναβρύζει από της Μνημοσύνης την λίμνη".


Πολύ μου άρεσε αυτό!


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
ΣτράτοςDate: Τετάρτη, 22-ΦΕΒ-2012, 1:54 AM | Message # 60
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 175
Awards: 0
Reputation: 4
Status: Offline
Δυστυχώς δεν έκανα ποτέ αρχαία αλλά το χειρότερο είναι ότι δεν μπορώ να διαβάσω μεγάλα κείμενα, όσο ενδιαφέροντα και να είναι βαριέμαι γρήγορα και με πιάνει υπνηλία. Ίσως τεμπελιάζω, δεν ξέρω. Έχω όμως απίστευτη αντοχή και δύναμη για να φτάσω στον στόχο μου και να τον επιτελέσω στο έπακρο.
Ας πούμε ότι ξεκινάω από Θεσσαλονίκη για Αθήνα γιατί πρέπει να κάνω κάτι συγκεκριμένο, σε αντίθεση με κάποιον άλλο που θα παρατηρήσει όλη την διαδρομή και τις λεπτομέρειες εμένα με ενδιαφέρουν μόνο τα βασικά, πχ τα διόδια, τα βενζινάδικα και η ασφάλεια μου για να φτάσω έγκαιρα, να έχω χρόνο να προετοιμαστώ και να κάνω αυτό που πρέπει.

Πολλές φορές έψαξα μέσα μου για να αποδείξω στον εαυτό μου ότι δεν είμαι "ωχαδερφηστής". Ξέρω όμως ότι όταν χρειάζεται θα βρω τρόπο να μετακινήσω και βουνά ακόμη (λίγο υπερβολικό αυτό), άρα δεν είμαι τεμπέλης και ωχαδελφηστής. Κατέληξα λοιπόν στο συμπέρασμα ότι δεν είμαστε όλοι για όλες τις δουλειές. Ο καθένας έχει μία αποστολή και έναν προορισμό, όλοι μαζί πρέπει να βάλουμε τα δυνατά μας για να φέρουμε εις πέρας το έργο για το οποίο έχουμε επιλεγεί και να ολοκληρωθεί ο σκοπός μας.
Αν υποθέσω ότι εγώ είμαι ο οδηγός ενός αγωνιστικού αυτοκινήτου χρειάζομαι έναν καλά κατατοπισμένο συνοδηγό, με καλές γνώσεις και σωστές πληροφορίες για να φτάσουμε στον τερματισμό και να κερδίσουμε και οι δύο. Γι αυτό είπα πιο πάνω ότι μάλλον χρειάζομαι κάποιον "σοφό" να με καθοδηγεί, εγώ είμαι απλά ένα εκτελεστικό όργανο.

Θα προσπαθήσω μέχρι το μεσημέρι να γράψω και την υπόλοιπη ιστορία μου και ίσως μέσα από αυτό να δείτε εσείς κάτι που δεν μπορώ να δω εγώ.

Καληνύχτα dry
 
Forum » Εξωγήινοι - UFO » Πιστεύετε πως υπάρχουν? » ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΕΠΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ.. ΕΝΝΟΟΥΜΕ AYTO!
Search: