Τετάρτη, 08-ΜΑ-2024, 3:36 AM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum » Φαντάσματα » Πιστεύετε πως υπάρχουν? » γνωμες. (περιστατικο.)
γνωμες.
ΑθηναίοςDate: Πέμπτη, 15-ΔΕΚ-2011, 3:11 AM | Message # 31
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Μάλλον είναι ένα τοπωνύμιο που προέρχεται από την Χέλμη χωριό ενωμένο με τον Καρδαμά που είχε ένα από τους 5 νερόμυλους της περιοχής και μάλλον ο Χελμόλακκας είναι η περιοχή που μαζεύονταν τα νερά (λάκκος) πριν ενωθούν με το τοπικό ποτάμι από το οποίο έπαιρνε νερό ο Νερόμυλος!

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Πέμπτη, 15-ΔΕΚ-2011, 6:32 PM | Message # 32
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
ευχαριστω πολύ!!! Βέβαια αυτό που με προβληματίζει είναι και το εξής.Μέσα στο χωράφι υπάρχει ενα πηγάδι και τώρα με τον νέο νόμο πηγαν το νερό για εξέταση και βρήκαν συστατικά θαλασσινου νερού και τους είπαν οτι δεν εχουν εξήγηση για αυτό γιατι δεν υπάρχει σύνδεση της θάλασσας και της συγκεκριμένης περιοχής .

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Πέμπτη, 15-ΔΕΚ-2011, 10:19 PM | Message # 33
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Μόνο 3 χιλιόμετρα απέχει από τη θάλασσα. Δεν είναι απίθανο να έχει το πηγάδι αλμυρό νερό, γιατί πιθανώς θα είναι η στάθμη του κάτω από τη στάθμη της θάλασσας.

Ίσος το πηγάδι (λάκκος) να έχει σχέση και με το τοπωνύμιο Χελμόλακας (Χέλμη + Λάκκος).

Κάτι που ξέχασα να πω χθες είναι ότι το ποτάμι που λέγετε Νεραύλακκας (περίεργη η ομοιότητα με το Χελμό-λακας) πιθανόν να έχει σχέση ως προς την προέλευση των υδάτων του στα νερά της Στυγός!

Υπάρχουν κι άλλα περίεργα στην περιοχή πάντως! Τα χωριά μεταξύ τους και με κέντρο τον Καρδαμά απέχουν μεταξύ τους 300, ή 1500, ή 3000 μέτρα. Δηλαδή υπάρχουν τρεις ομόκεντροι κύκλοι χωριών με κέντρο τον Καρδαμά!

Και άλλο ένα περίεργο της περιοχής. Οι 5 μύλοι της περιοχής σχηματίζουν ένα ισόπλευρο πεντάγωνο!

Ξέρω, ξέρω! Γνωρίζω πολλά θα πεις, αλλά την Πελοπόννησο (όπως και αρκετά άλλα μέρη της Ελλάδος) την γνωρίζω σπιθαμή προς σπιθαμή με εξαίρεση την Μονεμβασιά που δεν έχω πάει ποτέ!!


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.


Message edited by Αθηναίος - Πέμπτη, 15-ΔΕΚ-2011, 10:20 PM
 
aposperittisDate: Πέμπτη, 15-ΔΕΚ-2011, 10:25 PM | Message # 34
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Πολύ ωραία αυτά που μας περιγράφεις φίλε Αθηναίε και όπως έχω ξανά πει όταν ένα γεγονός ξεπερνάει τις 3 συμπτώσεις παύει να είναι σύμπτωση!

Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
margaritaDate: Πέμπτη, 15-ΔΕΚ-2011, 10:40 PM | Message # 35
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
ευχαριστώ αθηναίε ,δεν εχω ρωτήσει τυχαία ουτε απο απλή περιέργεια και με βοήθησες πολύ

Added (2011-12-15, 10:35 PM)
---------------------------------------------

Quote (Αθηναίος)
Κάτι που ξέχασα να πω χθες είναι ότι το ποτάμι που λέγετε Νεραύλακκας (περίεργη η ομοιότητα με το Χελμό-λακας) πιθανόν να έχει σχέση ως προς την προέλευση των υδάτων του στα νερά της Στυγός!

Added (2011-12-15, 10:40 PM)
---------------------------------------------
και τώρα θα σας κάνω μια αλλη ερώτηση ? υπάρχει περίπτωση οι ενσαρκώσεις μερικες φορές να γίνονται για συγκεκριμένο σκοπό?για να γίνω πιο σαφής η ενσάρκωση να γίνεται για να υπάρχει πάντα ενας φύλακας?


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
aposperittisDate: Πέμπτη, 15-ΔΕΚ-2011, 10:42 PM | Message # 36
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Quote (margarita)
η ενσάρκωση να γίνεται για να υπάρχει πάντα ενας φύλακας?

Φύλακας για πιο σκοπό? Πιστεύω η ενσάρκωση γίνεται για να ολοκληρωθεί το μάθημα της ψυχής.


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
margaritaDate: Πέμπτη, 15-ΔΕΚ-2011, 10:46 PM | Message # 37
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
αν η ψυχή είναι ολοκληρωμένη? πχ ερμης τρισμεγιστος τρεις ενσαρκώσεις και με μνημη απο τις προηγούμενες

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
aposperittisDate: Πέμπτη, 15-ΔΕΚ-2011, 10:49 PM | Message # 38
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Μετά είναι θέμα επιλογής? Για παράδειγμα ο Ερμής ο τρισμέγιστος μπορεί να διάλεξε να ενσαρκωθεί πάλι ενώ είχε ολοκληρωμένη ψυχή με σκοπό να διδάξει! Είναι τυχαίο που ο συγκεκριμένος είχε ολοκληρωμένη ψυχή και είναι ο Ερμής ο τρισμέγιστος?

Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
margaritaDate: Πέμπτη, 15-ΔΕΚ-2011, 10:57 PM | Message # 39
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
οχι δεν είναι τυχαίο αλλα αν κατι πρέπει να φυλαχτει δεν είναι πιθανον να ερχεται ενας γνώστης για φύλακας σε κάτι?

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
aposperittisDate: Πέμπτη, 15-ΔΕΚ-2011, 11:02 PM | Message # 40
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Ναι πιθανός. Αλλά μπορεί να υπάρχουν αρκετοί και να "μοιράζονται" την "δουλειά". Κάποιοι έρχονται ως φύλακες, κάποιοι άλλοι ως δάσκαλοι κλπ κλπ

Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
margaritaDate: Πέμπτη, 15-ΔΕΚ-2011, 11:04 PM | Message # 41
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
ναι αυτό λέω!!!!

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Πέμπτη, 15-ΔΕΚ-2011, 11:13 PM | Message # 42
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Και ο Απολλώνιος ο Τυανεύς είχε τρεις ενσαρκώσεις με προηγούμενες μνήμες!
Μήπως να πούμε ότι έρχονται πλέον αυτές οι ολοκληρωμένες ψυχές με κάποια αποστολή στη Γη;


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Πέμπτη, 15-ΔΕΚ-2011, 11:21 PM | Message # 43
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
ξαίρεση την Μονεμβασιά που δεν έχω πάει ποτέ!!

να πας στο καστρο είναι παραμυθένιο ,εγω θα μπορούσα να ζήσω εκει για πολύ καιρό αλλα χωρίς να υπάρχουν αλλοι ανθρωποι, μόνη μου δεν ξέρω γιατί!

Added (2011-12-15, 11:21 PM)
---------------------------------------------

Quote (Αθηναίος)
Μήπως να πούμε ότι έρχονται πλέον αυτές οι ολοκληρωμένες ψυχές με κάποια αποστολή στη Γη;

αυτό ενοώ και το πιστεύω !!!


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Πέμπτη, 15-ΔΕΚ-2011, 11:34 PM | Message # 44
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (margarita)
να πας στο καστρο είναι παραμυθένιο ,εγω θα μπορούσα να ζήσω εκει για πολύ καιρό αλλα χωρίς να υπάρχουν αλλοι ανθρωποι, μόνη μου δεν ξέρω γιατί!

Έτυχε και έχω πάει λίγο έξω από το Λεωνίδιο και λίγο έξω από τη Μονεμβασιά! Αυτό το κομμάτι α[ό Λεωνίδιο έως Μονεμβασιά δεν το έχω περπατήσει! Και ούτε με έσπρωξε κάτι για να πάω. Το αντίθετο συμβαίνει! Ο τόπος αυτός δεν με θέλει. Με διώχνει!


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Πέμπτη, 15-ΔΕΚ-2011, 11:40 PM | Message # 45
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Ο τόπος αυτός δεν με θέλει. Με διώχνει!

περίεργο αυτό ,παντως το κάστρο εχει εντυπωσιακή ομορφιά!!!


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
Forum » Φαντάσματα » Πιστεύετε πως υπάρχουν? » γνωμες. (περιστατικο.)
Search: