Σάββατο, 18-ΜΑ-2024, 3:23 PM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 2 of 2
  • «
  • 1
  • 2
Forum » Ελληνική Μυθολογία-Ιστορία » Ιστορία » Ο Αλέξανδρος δεν προσκύνησε ποτέ τον Ιουδαίο αρχιερέα
Ο Αλέξανδρος δεν προσκύνησε ποτέ τον Ιουδαίο αρχιερέα
margaritaDate: Σάββατο, 23-ΙΟΥ-2012, 7:11 PM | Message # 16
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
εγω που ξέρω οτι είμαι σκλάβωμένη θελω να πολεμησω τον εχθρο και να ξαναπάρω πίσω την ελευθερια μου ,πόσοι το ξέρουν ομως ?

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
aposperittisDate: Σάββατο, 23-ΙΟΥ-2012, 7:15 PM | Message # 17
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Quote (margarita)
πόσοι το ξέρουν ομως ?


Ελάχιστοι! Για αυτό επανέρχομαι στα λόγια μου ότι είμαστε ανάξιοι το Αλέξανδρου. Ποιος απόγονος του ή έστω απόγονος του τελευταίου μέλους της φάλαγγας του θα ανεχόταν την σκλαβιά? Θα επέτρεπε στην Μέρκελ να κουνιέται?

ΚΑΝΕΙΣ

Εμείς γιατί το ανεχόμαστε?

Quote (aposperittis)
Μα τότε δεν είναι Έλληνες! Είναι τα αποτελέσματα της τουρκοκρατίας.


Quote (aposperittis)
Καταπληκτικό κείμενο!

Ίσως οι βάρβαροι να τον αγαπάνε περισσότερο από τους εδώ Γραικούς.
Έτσι και αλλιώς δεν μας αξίζει ο Μέγας Αλέξανδρος

Πόσο δίκιο έχει ο συγγραφέας!


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
margaritaDate: Σάββατο, 23-ΙΟΥ-2012, 7:34 PM | Message # 18
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
δεν εχουν αφυπνιστει ολοι !!!!

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
aposperittisDate: Σάββατο, 23-ΙΟΥ-2012, 7:37 PM | Message # 19
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Quote (margarita)
δεν εχουν αφυπνιστει ολοι !!!!

Και δεν το βλέπω να γίνετε σύντομα!

Η πλειοψηφία του κόσμου θα πεθάνει όπως δημιουργήθηκε! Ως ζώο.

Αυτό είναι και το σωστό εξάλλου. Μόνο λίγοι επίλεκτοι μπορούν να φτιάξουν μια νέα και σωστή φυλή με απώτερο σκοπό την διόρθωση και κατ επέκταση την δημιουργία μιας νέας και σωστής παγκόσμιας κοινωνίας.


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
margaritaDate: Σάββατο, 23-ΙΟΥ-2012, 7:43 PM | Message # 20
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (aposperittis)
Μόνο λίγοι επίλεκτοι μπορούν να φτιάξουν μια νέα και σωστή φυλή με απώτερο σκοπό την διόρθωση και κατ επέκταση την δημιουργία μιας νέας και σωστής παγκόσμιας κοινωνίας.

σε αυτο θα συμφωνήσω


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Σάββατο, 23-ΙΟΥ-2012, 8:08 PM | Message # 21
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (aposperittis)
Quote (margarita)
πόσοι το ξέρουν ομως ?

Ελάχιστοι! Για αυτό επανέρχομαι στα λόγια μου ότι είμαστε ανάξιοι το Αλέξανδρου. Ποιος απόγονος του ή έστω απόγονος του τελευταίου μέλους της φάλαγγας του θα ανεχόταν την σκλαβιά? Θα επέτρεπε στην Μέρκελ να κουνιέται?

ΚΑΝΕΙΣ

Εμείς γιατί το ανεχόμαστε?

Quote (aposperittis)
Μα τότε δεν είναι Έλληνες! Είναι τα αποτελέσματα της τουρκοκρατίας.


Χθες καθόμουν στο μπαλκόνι μου και έβλεπα τον αγώνα Ελλάδα-Γερμανία. Αλλά και μέσα στο σπίτι να καθόμουν πάλι το ίδιο συμπέρασμα θα έβγαζα. Όχι φυσικά ότι ο Σάντος έπαιξε αμυντικά (Μαργαρίτα μου) ούτε ότι οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι (η καλύτερη Γερμανία όλων των εποχών είναι και πιστεύω ότι μόνο η Ισπανία μπορεί να την νικήσει). Μόλις η Ελλάδα ισοφάρισε κατάλαβα πόσο πάθος έχει αυτός ο λαός για ελευθερία! Οι φωνές ήταν το κάτι άλλο από ΟΛΑ τα σπίτια! Τέτοιες ουρανομήκεις κραυγές δεν ακούς ούτε μέσα σε γήπεδο να είσαι! Και άκουσα και ανθρώπους να κλαίνε!!!! Μπορεί ο λαός να είναι πλανημένος ή φοβισμένος από την τεράστια προπαγάνδα που γίνεται, αλλά μέσα του υπάρχει φωτιά άσβεστη. Ίσως χρειάζεται αυτό που λέει η Μαργαρίτα. Ο ηγέτης που θα εμπνεύσει το λαό. Ο πραγματικός ηγέτης, όχι ο λαοπλάνος. Ο νέος Καποδίστριας! Ίσως το αποτέλεσμα των εκλογών (και κατάλαβα Μάριε ότι σ' αυτό αναφέρεσαι βασικά και αγανακτείς) να ήταν αυτό που ήταν γιατί ο Τσίπρας ΔΕΝ θέλησε πραγματικά να νικήσει στις εκλογές. Ίσως να μην ήταν έτοιμος ακόμα. Όπως δεν είναι έτοιμος και ο Καμμένος φυσικά λόγω μικρού χρόνου από της ιδρύσεως του κόμματός του. Δεν θα αργήσει όμως να έρθει αυτή η ώρα της απελευθέρωσής μας.

Ένα άλλο γεγονός που παρατήρησα είναι οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί των Γερμανών στο γήπεδο αλλά και στις πλατείες στη Γερμανία. Η ποδοσφαιρική ανωτερότητα των Γερμανών ΔΕΝ δικαιολογεί τέτοιους πανηγυρισμούς! Μόνο όταν νικάς κάποιον ανώτερο έχεις τέτοια συμπεριφορά. Και δεν αναφέρομαι σαν οντότητα κράτους. Γιατί κι εκεί η Γερμανία είναι κατά πολύ ανώτερη της Ελλάδας. Αυτό ενισχύει ακόμα περισσότερο τον συλλογισμό μου. Δεν μας φοβούνται ΟΥΤΕ ποδοσφαιρικά (είναι ανώτεροι) ΟΥΤΕ ως κράτος (είναι πλούσιοι και είμαστε πάμφτωχοι)! Σαν λαό μας φοβούνται!!!

Όσον αφορά την τουρκοκρατία που αναφέρεις, φυσικά και υπάρχουν κατάλοιπα από αυτή την περίοδο. Πρώτο και καλύτερο είναι η προσπάθεια των πολιτικών να φορολογήσουν ανελέητα τον λαό και ο λαός προσπαθεί να κλέψει το κράτος. Καθαρότατο κατάλοιπο της τουρκοκρατίας είναι αυτό!!


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Σάββατο, 23-ΙΟΥ-2012, 10:39 PM | Message # 22
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Σαν λαό μας φοβούνται!!!

καλά κάνουν !!!!!


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
Forum » Ελληνική Μυθολογία-Ιστορία » Ιστορία » Ο Αλέξανδρος δεν προσκύνησε ποτέ τον Ιουδαίο αρχιερέα
  • Page 2 of 2
  • «
  • 1
  • 2
Search: