Πέμπτη, 02-ΜΑ-2024, 10:29 AM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum » Ελληνική Μυθολογία-Ιστορία » Η αρχαία Ελληνική φιλοσοφία επηρέασε τους μεταγενέστερους? » Αλέξανδρος ο Στρατηλάτης
Αλέξανδρος ο Στρατηλάτης
margaritaDate: Κυριακή, 04-ΜΑΡ-2012, 3:40 PM | Message # 16
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Να ξαναπείς με τους παλιομασσόνους τους ανθέλληνες angry angry angry angry

Added (2012-03-04, 3:40 PM)
---------------------------------------------
φοβερη εμπειρία ομως να σκάβεις την γη στην αιγυπτο και να ανακαλύπτεις την ελλαδα παντου!!!!!ανατριχιαστικό!!!!!!!!!


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Κυριακή, 04-ΜΑΡ-2012, 4:11 PM | Message # 17
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Όπου κι αν σκάψεις στη Γη θα βρεις Ελλάδα κι όπου κι αν πας η Ελλάδα.... σε πληγώνει! surprised

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Κυριακή, 04-ΜΑΡ-2012, 4:21 PM | Message # 18
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
δεν είναι ετσι ,δεν σε πληγώνει η ελλάδα ,οι ηλίθιες επιλογές μας μας πληγώνουν!!!!!!!

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Κυριακή, 04-ΜΑΡ-2012, 6:33 PM | Message # 19
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Κι όμως... Όπου κι αν πας η Ελλάδα σε πληγώνει! Βλέπεις με υπερηφάνεια και αγαλλίαση τα αρχαία ερείπια και με κατήφεια, μελαγχολία και θλίψη τη σημερινή Ελλάδα! Σίγουρα κάτι φταίει, αλλά δεν νομίζω ότι είναι οι λάθος επιλογές μας. Δεν γίνεται να κάνουμε πάντα λάθη. Μάλλον δεν μπορούμε να σηκώσουμε το βάρος της τεράστιας κληρονομιάς μας. Ή δεν γνωρίζουμε την κληρονομιά μας, το ποιοι είμαστε και από πού ερχόμαστε (και έχουν φροντίσει γι' αυτό οι... δράκοι) ή δεν μπορούμε να τη διαχειριστούμε! Ίσως να μην γνωρίζουμε ή να έχουμε ξεχάσει ότι είμαστε οι κληρονόμοι!

Δεν εξηγείται διαφορετικά. Γεμίζω θλίψη και εξοργίζομαι να βλέπω σήμερα Κυριακή αλλά και προχθές Παρασκευή τις εκκλησίες να γεμίζουν "πιστούς" Έλληνες για να ακούσουν τους παπάδες να τους καθυβρίζουν. Ειδικά σήμερα, Κυριακή της Ορθοδοξίας, πήρε και επισημότητα η καθύβριση με την παρουσία του Προέδρου της Δημοκρατίας στη λειτουργία! Και αυτός ο καθυβρισμός των Ελλήνων θα συνεχιστεί μέχρι το Πάσχα κάθε Παρασκευή με τους Χαιρετισμούς! Τί να πει κανείς! Μακάρι να βρεθεί κάποιος να μας αφυπνίσει!


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Κυριακή, 04-ΜΑΡ-2012, 9:01 PM | Message # 20
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Αθηναίε μου μην σε πιάνει κατάθλιψη !!!! απο αβάπτιστα μας κάνουν πλύση εγκεφάλου !!!!!Θεωρώ οτι ο σπόρος της αφύπνησης εχει αρχίσει και φυτρώνει .Οι επόμενες γενιές θα γνωρίζουν γιατι εμείς τώρα που ξέρουμε θα τους μεταφέρουμε την αλήθεια .Δεν γνωρίζουν αθηναίε ουτε ποιοι είναι ουτε απο που είναι.Πιστεύω ομως οτι εχουν αρχίσει να υποψιάζονται!!!!!!

Added (2012-03-04, 9:01 PM)
---------------------------------------------

Quote (Αθηναίος)
βλέπω σήμερα Κυριακή αλλά και προχθές Παρασκευή τις εκκλησίες να γεμίζουν "πιστούς" Έλληνες για να ακούσουν τους παπάδες να τους καθυβρίζου

απο την τηλεόραση υποθέτω ,δεν έκανες επιτόπια έρευνα!!!! smile smile smile smile smile smile


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Κυριακή, 04-ΜΑΡ-2012, 11:52 PM | Message # 21
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (margarita)
απο την τηλεόραση υποθέτω ,δεν έκανες επιτόπια έρευνα!!!!

biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
ΘνητοςDate: Δευτέρα, 05-ΜΑΡ-2012, 0:07 AM | Message # 22
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Ειδικά σήμερα, Κυριακή της Ορθοδοξίας,

ΟΥΣΤ tongue tongue tongue
Κι εγω σημερα ολο μαλωνω γι'αυτο !!
angry angry angry


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
margaritaDate: Δευτέρα, 05-ΜΑΡ-2012, 1:07 AM | Message # 23
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Διάσια. Η μεγαλύτερη γιορτή του Μειλίχιου Διός κατά τα κλασικά χρόνια. Γιορταζόταν τον μήνα Ανθεστηριώνα (σημερ. μέσα Φεβρουαρίου - μέσα Μαρτίου), με σκοπό να ζητήσουν την εύνοια από τον θεό για τα ζωντανά, αλλά και τα νεκρά μέλη της οικογένειας.
Εγω τους κάνω πλάκα !!!!!
δεν τσακόνωμαι πλέον!!!!!
Ξέρω οτι με κράζουν και με λένε αμαρτωλή αλλα σήμερα τους τρέλανα,είπα οτι σήμερα είναι μεγάλη γιορτή του ΔΙΟΣ και δεν μίλησε κανένας!!!!!!!! happy happy happy happy happy happy


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Δευτέρα, 05-ΜΑΡ-2012, 1:37 AM | Message # 24
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
ΘνητοςDate: Δευτέρα, 05-ΜΑΡ-2012, 10:25 AM | Message # 25
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (margarita)
είπα οτι σήμερα είναι μεγάλη γιορτή του ΔΙΟΣ και δεν μίλησε κανένας!!!!!!!!

Μπραβο ωρε Μαργαρίτα !!
cool


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
margaritaDate: Δευτέρα, 05-ΜΑΡ-2012, 9:02 PM | Message # 26
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
στην δουλειά σήμερα που το συνέχισα με ρώτησαν τι πάει να πει μειλίχιος και τους είπα φιλέσπλαχνος!!!!!!! Επίσης τους είπα οτι κατα την διάρκεια αυτων των εορτών οτι ζητήσουμε ως επιθυμία εκπληρώνετε αν το γράψουν σε χαρτί!!!!!Παιδιά γράφανε σε χαρτί τις επιθυμίες τους τρελάθηκα!!! αυτό είναι δικαίωση!!!!! biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin

Added (2012-03-05, 9:02 PM)
---------------------------------------------
αν και τους εχω εξηγήσει οτι οι δωδεκάθεοι δεν ηταν θεοί αλλα οι πρόγονοί μας!!!!Αυτό μου δείχνει οτι η ημιμάθεια είναι επικίνδυνη!!!!!


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΘνητοςDate: Δευτέρα, 05-ΜΑΡ-2012, 9:42 PM | Message # 27
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (margarita)
Αυτό μου δείχνει οτι η ημιμάθεια είναι επικίνδυνη!!!!!

Δυστυχως αποδηκνυεται συνεχεια οτι ουτε η γνωση ειναι για ολους ουτε η δημοκρατια ειναι εφαρμοσιμη.


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
ΑθηναίοςDate: Τρίτη, 06-ΜΑΡ-2012, 1:15 AM | Message # 28
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (margarita)
Παιδιά γράφανε σε χαρτί τις επιθυμίες τους τρελάθηκα!!! αυτό είναι δικαίωση!!!!!

Ή απελπισία! wink Αλλά και οι εκκλησιές από απελπισία γεμίζουν με τάματα! surprised


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Τρίτη, 06-ΜΑΡ-2012, 10:55 PM | Message # 29
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
ετσι είναι

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ARMAGEDONDate: Τετάρτη, 07-ΜΑΡ-2012, 12:29 PM | Message # 30
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 122
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Quote (margarita)
1.. Θέλω οι πιο διαπρεπείς γιατροί να σηκώσουν το φέρετρό μου, για να μπορούν να δείξουν με αυτό τον τρόπο ότι ούτε εκείνοι δεν έχουν, μπροστά στο θάνατο, τη δύναμη να θεραπεύουν!

2.. Θέλω το έδαφος να καλυφθεί από τους θησαυρούς μου, για να μπορούν όλοι να βλέπουν ότι τα αγαθά που αποκτούμε εδώ, εδώ παραμένουν!

3.. Θέλω τα χέρια μου να αιωρούνται στον αέρα, για να μπορούν οι άνθρωποι να βλέπουν ότι ερχόμαστε με τα χέρια άδεια και με τα χέρια άδεια φεύγουμε, όταν τελειώσει για εμάς ο πιο πολύτιμος θησαυρός που είναι ο χρόνος!

Μεγάλε πόσο δίκιο έχεις !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ωραίο .
Quote (margarita)
Ξέρω οτι με κράζουν και με λένε αμαρτωλή αλλα σήμερα τους τρέλανα,είπα οτι σήμερα είναι μεγάλη γιορτή του ΔΙΟΣ και δεν μίλησε κανένας!!!!!!!!

Δηλαδή τι πειράζει αν είναι και χριστιανική γιορτή και αρχαία .
 
Forum » Ελληνική Μυθολογία-Ιστορία » Η αρχαία Ελληνική φιλοσοφία επηρέασε τους μεταγενέστερους? » Αλέξανδρος ο Στρατηλάτης
Search: