Πέμπτη, 02-ΜΑ-2024, 4:09 PM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Ελληνική Μυθολογία-Ιστορία » Η αρχαία Ελληνική φιλοσοφία επηρέασε τους μεταγενέστερους? » 'Eν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
'Eν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
ΠανδαιμονιονDate: Τρίτη, 23-ΙΟΥ-2013, 3:32 PM | Message # 1
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 1684
Awards: 2
Reputation: 6
Status: Offline
Η μετα-γνώση του Σωκράτη - 'Eν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα


Το Leitmotiv, το moto, το νοητικό σχήμα του Σωκράτηοἶδα, ὅτι οὐδὲν οἶδα, δεν είναι μία ταπεινή αποδοχή μιας άγνοιας, όπως θεωρούν οι περισσότεροι. Ο Σωκράτης δεν χαρακτηρίζεται μόνο από τη σοφία του, αλλά κι από τηνοημοσύνη του που ήρθε σε αντιπαράθεση με την κοινωνία. Ο Σωκράτης δεν υποστηρίζει, καθώς λένε μερικοί ειδήμονες, ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τα πάντα. Δεν αποτελεί καν τον προβληματισμό του αυτή η πρόταση. Αναγνωρίζοντας μία δομή μέσα στη γνώση, δεν προσπαθεί να εξαντλήσει το επίπεδο της συλλογής των γνώσεων ή ακόμα και της ταξινόμησης. Κι αυτό όχι διότι το θεωρεί ως μία ουτοπία, αλλά έναν εκφυλισμό. Το νοητικό σχήμα του Σωκράτη δεν είναι απλοϊκό, αλλά η αυτό - αναφορική του ιδιότητα ξαφνιάζει το μαθητή. Η επίλυση του παραδόξου οδηγεί σε ένα άλλο γνωστικό νοητικό σχήμα: μάθε να μαθαίνεις. Αφού υπάρχουν υποδομές, δομές κι υπερδομές στη γνώση, το πρόβλημα του μαθητή είναι να αναπτύξει ένα γνωστικό δίκτυο, το οποίο να είναι ανθεκτικό για να ενσωματώνει νέες γνώσεις σε ένα δομημένο υπόβαθρο. Σε αυτό το επίπεδο λειτουργεί κι ο δάσκαλος, διότι αυτός είναι που θα διδάξει τη στρατηγική με την οποία θα εμπλουτίσει τα δομικά και γνωστικά του στοιχεία. Μαιευτικά, αυτό σημαίνει ότι ο αλγόριθμος της μάθησης δεν είναι απλώς μια γραμμική ανάγνωση ενός ιδανικού καταλόγου με συγκεκριμένες γνώσεις, παραδείγματος χάρη μία λίστα από βιβλία ή μουσικές.



Ο Σωκράτης με το διπλό του νοητικό σχήμα προειδοποιεί το μαθητή και τον προϊδεάζει για να είναι όχι πιο αποτελεσματικός, αλλά πιο ανθεκτικός στις επιθέσεις της άγνοιας. Με αυτόν τον τρόπο ανέτρεψε όλη την προσέγγιση της ρητορικής, διότι δεν ασχολείται καθόλου με το φαίνεσθαι, αλλά με την ουσία που έχει ως μοναδική βάση την αλήθεια, δηλαδή τη μη λήθη των γνώσεων. Με άλλα λόγια, το νοητικό σχήμα του Σωκράτη ανοίγει ορίζοντες που σχετίζονται με την έννοια της πληρότητας του Gödel, δηλαδή μας δίνει μεν μία ελευθερία, δε ένα κόστος επιλογής. Αντιλαμβανόμαστε ότι η προσέγγιση του Σωκράτη ήταν ριζοσπαστική για την εποχή του, ριζικά διαφορετική από τη ρητορική και γι' αυτό αποτελεί τομή για τη γνώση. Επιπλέον, ενισχύει το ζεύγος δάσκαλος - μαθητής, λόγω της έμφασης που δίνει στη δομή και στη στρατηγική με έναν τρόπο ανάλογο με τα μαθηματικά για την επίλυση προβλημάτων και την ανακάλυψη θεωρημάτων. Αυτή είναι η συμβολή της μετα - γνώσης του Σωκράτη.

Πηγή
http://gerasimos-politis.blogspot.nl


Elke gek zijn gebrek

Message edited by Πανδαιμονιον - Τρίτη, 23-ΙΟΥ-2013, 3:37 PM
 
margaritaDate: Τρίτη, 23-ΙΟΥ-2013, 7:56 PM | Message # 2
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (Πανδαιμονιον)
μάθε να μαθαίνεις.
Quote (Πανδαιμονιον)
δεν ασχολείται καθόλου με το φαίνεσθαι, αλλά με την ουσία που έχει ως μοναδική βάση την αλήθεια, δηλαδή τη μη λήθη των γνώσεων.
ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΠανδαιμονιονDate: Τρίτη, 23-ΙΟΥ-2013, 8:00 PM | Message # 3
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 1684
Awards: 2
Reputation: 6
Status: Offline
>:)

t123032


Elke gek zijn gebrek
 
alkistisDate: Τρίτη, 23-ΙΟΥ-2013, 8:07 PM | Message # 4
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Special User
Messages: 1316
Awards: 7
Reputation: 4
Status: Offline
Quote (margarita)
ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ
Νο 1 Πλάτων
Νο 2 Σωκρατες

Από το γυμνάσιο τους λάτρεψα! Κι αν ανέπτυξα όποια ιδέα έχω αναπτύξει κι όποιο επίπεδο αντίληψης οφείλεται 100% στα Πλατωνικά κείμενα και το πόσο με επηρέασαν σε βαθμό να μη με αφορά τίποτα από μικρή παρά να βρίσκω στα πάντα τη δική μου οπτική και πραγματικότητα! Ακόμη κι ο τρόπος που εκφράζομαι λεκτικά η γραπτά από τότε άλλαζε...

Added (23-ΙΟΥ-2013, 8:06 PM)
---------------------------------------------

Quote (Πανδαιμονιον)
να είναι όχι πιο αποτελεσματικός, αλλά πιο ανθεκτικός στις επιθέσεις της άγνοιας.

Added (23-ΙΟΥ-2013, 8:07 PM)
---------------------------------------------

Quote
"Η συνείδηση είναι το βάθος του ανθρώπου. Η Αγάπη είναι το πλάτος του..."


"Η συνείδηση είναι το βάθος του ανθρώπου. Η Αγάπη είναι το πλάτος του..."
 
margaritaDate: Τρίτη, 23-ΙΟΥ-2013, 8:09 PM | Message # 5
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (alkistis)
Ακόμη κι ο τρόπος που εκφράζομαι λεκτικά η γραπτά από τότε άλλαζε...
ΣΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΟΦΕΊΛΕΤΑΙ Ο ΥΠΕΡΟΧΟΣ ΛΟΓΟΣ ΣΟΥ   ???
ΤΕΛΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ !!!!!


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
alkistisDate: Τρίτη, 23-ΙΟΥ-2013, 8:22 PM | Message # 6
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Special User
Messages: 1316
Awards: 7
Reputation: 4
Status: Offline
Quote (margarita)
ΣΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΟΦΕΊΛΕΤΑΙ Ο ΥΠΕΡΟΧΟΣ ΛΟΓΟΣ ΣΟΥ   ???
Στον Πλάτωνα οφείλεται μια ιδιαίτερη συντακτικά τοποθέτηση που έχω μάλλον αλλά έτσι με έμαθε να σκέφτομαι..κι αν δε γράψω όπως σκέφτομαι ταυτόχρονα δεν αναγνωρίζω τις τοποθετήσεις μου.. Μου φαίνονται εντελώς άψυχες, εγώ όταν γράφω παθιάζομαι..χιχιχι

Ευχαριστώ για το κολακευτικό σχόλιο!!!

Quote (margarita)
ΤΕΛΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ !!!!!
Κι όχι απλά, για μένα ο Πλατωνικός κόσμος ιδεών και αντίληψης στάθηκαν μοιραία δίπλα μου μεγαλώνοντας..
Σε έναν περίγυρο που το διαφορετικό απλά περνούσε απαρατήρητο μέχρι να χαθεί, εγώ τα λεγα με τον Πλάτωνα, δάκρυζα 15 χρονών όταν διάβασα πρώτα φορά για τον ιδεατό κόσμο, δάκρυσα λυτρωμένη που κάποιος σαφώς σεβασμιότερος στα μάτια μου από τη θεία μου, μιλούσε τόσο παραδειγματικά για ιδέες που αισθανόμουν ήδη μέσα μου..

Ο Πλάτωνας είναι σαν να με μεγάλωσε.. Κι είχα από τα πέντε μου μεγάλη αγάπη στον Αρχαιοελληνικό πολιτισμό, θυμάμαι σε μία παρέλαση, μεγάλα νήπια τότε, με είχε ρωτήσει μια κυρία γιατί είμαι περήφανη Ελληνίδα και περνώ καμαρωτά, της απάντησα γιατί αισθάνομαι τιμή για τους προγόνους μου, η μαμά καμάρι κλασικά, η κυρία συνεχίζει..τους πολεμιστές?και συνεχίζω κι εγώ, τους πολεμιστές τους 21 τους θαυμάζω γιατί σώσαν την πατρίδα μας, αλλά εγώ αγαπώ τους Αρχαίους Έλληνες γιατί μας γέννησαν... Αν δεν είχε η μαμά σε βίντεο τη συνομιλία θα την έλεγα υπερβολική στην αφήγηση της.. Μα της έλεγα σιγά μην τα πα έτσι βρε 5 χρονών..έλεος.. Βρε κάτσε να δεις μου λέει και το βλέπαμε, εγώ με ανοιχτό το στόμα κι αυτή έκλαιγε..χαχαχα καμάρι η μάνααα! μα μιλούσα με ένα στόμφο και σοβαρή σοβαρή κι όχι τίποτα άλλο..δεν είχα δει και τίποτα σχετικό..χιχι

Μιλάν οι ρίζες βρε παιδιά τι να λέμε!

Quote (margarita)
ΥΠΕΡΟΧΟΣ ΛΟΓΟΣ
Που να 'μασταν και σπουδαγμένοι δλδ ε? χαχαχαχαχαχαχαχαχα


"Η συνείδηση είναι το βάθος του ανθρώπου. Η Αγάπη είναι το πλάτος του..."
 
ΠανδαιμονιονDate: Τρίτη, 23-ΙΟΥ-2013, 9:37 PM | Message # 7
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 1684
Awards: 2
Reputation: 6
Status: Offline
Quote (alkistis)
άκρυζα 15 χρονών όταν διάβασα πρώτα φορά
Εισαι οντως ολο εκπληξεις...

Added (23-ΙΟΥ-2013, 9:37 PM)
---------------------------------------------

Quote (Πανδαιμονιον)
Μιλάν οι ρίζες βρε παιδιά τι να λέμε!
Το DNA το DNA...
και ας λεν οτι θελουν τα εθνομηδενικια....
χαχαχαχααχα


Elke gek zijn gebrek
 
ΘνητοςDate: Τρίτη, 23-ΙΟΥ-2013, 9:44 PM | Message # 8
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
ειναι ατελειωτος ο καταλογος των προγονων μας !!

ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
ΠανδαιμονιονDate: Τρίτη, 23-ΙΟΥ-2013, 9:48 PM | Message # 9
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 1684
Awards: 2
Reputation: 6
Status: Offline
Quote (Θνητος)
ειναι ατελειωτος ο καταλογος των προγονων μας !!
Για τους απογονους τους φοβαμαι, φιλτατε...


Elke gek zijn gebrek
 
ΘνητοςDate: Τρίτη, 23-ΙΟΥ-2013, 9:53 PM | Message # 10
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
ωρες ωρες κι εγω !

ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
alkistisDate: Τρίτη, 23-ΙΟΥ-2013, 9:56 PM | Message # 11
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Special User
Messages: 1316
Awards: 7
Reputation: 4
Status: Offline
Quote (Πανδαιμονιον)
Εισαι οντως ολο εκπληξεις...
χαχαχαχα και που σαι ακομα!
ηταν να μη βρω χωρο να μπορω να εκφραστω εγω..τωρα μαζεψτε με!

Added (23-ΙΟΥ-2013, 9:56 PM)
---------------------------------------------

Quote (Πανδαιμονιον)
Για τους απογονους τους φοβαμαι, φιλτατε...
Μη μου στεναχωριέστε! Οι απόγονοι θα ναι δικά μας παιδιά! Τα παιδιά μας θα μεγαλώσουν αλλιώς, όχι στη συντριπτική πλειοψηφία αλλά σταδιακά...

Εκτός αυτού όλα είναι κύκλος και στον κύκλο γυρνάς και πάνω και κάτω, ο κύκλος όμως δεν κλείνει απλά ,ξαναφτάνει στην αρχή στην ουσία..οπότε φανταστείτε...!


"Η συνείδηση είναι το βάθος του ανθρώπου. Η Αγάπη είναι το πλάτος του..."
 
ΠανδαιμονιονDate: Τρίτη, 23-ΙΟΥ-2013, 9:56 PM | Message # 12
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 1684
Awards: 2
Reputation: 6
Status: Offline
Quote (alkistis)
τωρα μαζεψτε με!
Βοηηηηθειααααααααααααα.......!!!!!!!!!!!
Χαχαχαχαχαχα


Elke gek zijn gebrek
 
margaritaDate: Τρίτη, 23-ΙΟΥ-2013, 9:57 PM | Message # 13
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
ΝΑ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΥΧΕΣΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥΣ

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΠανδαιμονιονDate: Τρίτη, 23-ΙΟΥ-2013, 9:57 PM | Message # 14
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 1684
Awards: 2
Reputation: 6
Status: Offline
Quote (alkistis)
Τα παιδιά μας θα μεγαλώσουν αλλιώς
Μια κουβεντα ειναι...
Ρωτα και μενα...


Elke gek zijn gebrek
 
alkistisDate: Τρίτη, 23-ΙΟΥ-2013, 9:57 PM | Message # 15
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Special User
Messages: 1316
Awards: 7
Reputation: 4
Status: Offline
Quote (Πανδαιμονιον)
Βοηηηηθειααααααααααααα.......!!!!!!!!!!!
Δεεεν προλαβαίνεις τώρα άστο..
μουαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

είμαι σαν το ιό εγώ..μην σε μολύνω είναι τώρα όσο και να τρέχεις αέρα παίρνεις..
χαχαχαχαχαχαχα


"Η συνείδηση είναι το βάθος του ανθρώπου. Η Αγάπη είναι το πλάτος του..."

Message edited by alkistis - Τρίτη, 23-ΙΟΥ-2013, 9:57 PM
 
Forum » Ελληνική Μυθολογία-Ιστορία » Η αρχαία Ελληνική φιλοσοφία επηρέασε τους μεταγενέστερους? » 'Eν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search: