Κυριακή, 16-ΙΟΥ-2024, 5:52 AM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ
margaritaDate: Τρίτη, 24-ΑΠΡ-2012, 0:19 AM | Message # 31
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
θα προσπαθήσω περισσότερο στράτο !!!!

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΣτράτοςDate: Σάββατο, 28-ΑΠΡ-2012, 8:42 PM | Message # 32
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 175
Awards: 0
Reputation: 4
Status: Offline
Ερώτηση 1 : Μπορούμε να ανατρέψουμε το πεπρωμένο ? Μπορούμε να αλλάξουμε τον προορισμό για τον οποίο έχουμε έρθει?

Ερώτηση 2 : Μπορούμε να δούμε και να αποδεχθούμε κάποιες καταστάσεις που η κοινή λογική μας τις βρίσκει τελείως παράλογες και απίθανες, που όμως συμβαίνουν?

Ερώτηση 3 : Και τέλος, πως μπορούμε να κάνουμε πράγματα για κάτι που νιώθουμε αλλά δεν υπάρχουν απτές αποδείξεις ή έστω ενδείξεις ότι είναι έτσι πραγματικά και δεν είναι μόνο στην φαντασία μας?

Όταν έρχεται η ώρα της πράξης, η σύγκρουση της λογικής με τα συναισθήματα γίνεται μία ανελέητη διαμάχη με τον φόβο να παρθούν λάθος αποφάσεις που θα επηρεάσουν κάτι πολύ μεγαλύτερο από τον ίδιο μας τον εαυτό.

Help ... wacko wacko wacko
 
ΑθηναίοςDate: Σάββατο, 28-ΑΠΡ-2012, 9:16 PM | Message # 33
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (Στράτος)
Ερώτηση 1 :

Φυσικά. Έχουμε το ελεύθερο να αποφασίσουμε. Είναι σαν ένα ταξίδι. Διαλέγεις ένα πακέτο για διακοπές, αλλά στη μέση των διακοπών κανείς δεν σου απαγορεύει να κάνεις κάτι άλλο και να μην ακολουθήσεις τη συνέχεια του πακέτου. Μπορείς να πας σε ένα άλλο τόπο και να συνεχίσεις τις διακοπές σου! Το θέμα είναι ότι δεν θα πάρεις τους πόντους που είχες θέσει ως στόχο για την ανέλιξη της ψυχής σε επόμενα επίπεδα.

Quote (Στράτος)
Ερώτηση 2 :

Δεν την κατάλαβα την ερώτηση.

Quote (Στράτος)
Ερώτηση 3 :

Quote (Στράτος)
η σύγκρουση της λογικής με τα συναισθήματα

Σε τέτοια θέματα το (ψυχικό) συναίσθημα και το (αιθερικό) ένστικτο, για εμένα προσωπικά, είναι ισχυρότερα της (Γήινης) λογικής και τα αφήνω να με οδηγήσουν

Με απλά λόγια το ένστικτο σε προφυλάσσει από ένα κίνδυνο όχι η λογική!! Το συναίσθημα δημιουργεί σχέσεις και όχι η λογική!

Περιμένοντας διευκρινίσεις για το 2ο ερώτημα, ελπίζω να βοήθησα στα άλλα δύο.


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
ΘνητοςDate: Σάββατο, 28-ΑΠΡ-2012, 9:35 PM | Message # 34
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Στο 1 θα ελεγα κατι σαν αυτο του Αθηναιου και ισως οτι αν η ζωη μας ειναι μια καμπυλη γραμμη (ζικ-ζακ) το πεπρωμενο να ειναι μια ευθεια και τα σημεια τομης της καμπυλης με την ευθεια ειναι οταν εκπληρωνουμε τον στοχο μας . Κατι σαν να θελουμε να πετυχουμε την ευθεια αλλα να ξεφευγουμε κατα διαστηματα.
Στο 2 και στο 3 (νομιζω οτι μπλεκονται) θα ελεγα οτι ενω "ξερουμε" μεσα μας οτι κατι ειναι (α) τα δεδομενα που εχουμε μας λενε (η) με αποτελεσμα να προσ-παθουμε να τα συνδιασουμε , πραμα που δεν γινεται γιατι το (α) ειναι αληθινο σαν συναισθημα ή σαν ενστικτο και το (η) αναληθες επειδη εχουμε λαβει λαθος δεδομενα.
Καπως ετσι το καταλαβαινω εγω και θα ηθελα να προσθεσω και οτι ενω πετυχαινεις κατι "υπερφυσικο" ασυναισθητα μετα πας και το αναλυεις με μια "λαθος λογικη" (λογο λαθος δεδομενων) και το "χανεις" !!!
Ελπιζω να μας πεις κι εσυ τη γνωμη σου γιατι ειναι πολυ ενδιαφεροντα/στοχευμενα τα ερωτηματα σου και αν τα "λυναμε" θα ειμαστε σε καλο δρομο !!
cool


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
ΑθηναίοςDate: Σάββατο, 28-ΑΠΡ-2012, 10:20 PM | Message # 35
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Συμφωνώ με την ανάλυση του Ζικ-Ζακ. Πολύ πετυχημένη.

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Σάββατο, 28-ΑΠΡ-2012, 11:21 PM | Message # 36
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (Στράτος)
Μπορούμε να ανατρέψουμε το πεπρωμένο ? Μπορούμε να αλλάξουμε τον προορισμό για τον οποίο έχουμε έρθει?

1)μπορύμε να το αλλάξουμε , να το ανατρέψουμε ομως εκτός του οτι μπορεί να χάσουμε τους πόντους για την ανέλιξη της ψυχής οπως λέει ο Αθηναίος και ο θνητός μπορεί να χάσουμε και τον σκοπό που εχουμε επιλέξει σε αυτήν την ενσάρκωση που ισως είναι σημαντικός για εμας και για αλλους!
2)η λογική δεν μπορεί να εξηγήσει παράξενες καταστάσεις διοτι χρειάζετει αποδείξεις που μερικές φορές δεν υπάρχουν
3) για να εξηγηθούν πράγματα που δεν ξέρουμε αν είναι της φαντασίας μας η οχι πρέπει να τους δώσουμε μια υλική υπόσταση και μετά πολλά θα ξεκαθαρίσουν μέσα μας
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ
cool


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΣτράτοςDate: Σάββατο, 28-ΑΠΡ-2012, 11:52 PM | Message # 37
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 175
Awards: 0
Reputation: 4
Status: Offline
Quote (Στράτος)
Ερώτηση 1 : Μπορούμε να ανατρέψουμε το πεπρωμένο ? Μπορούμε να αλλάξουμε τον προορισμό για τον οποίο έχουμε έρθει?

Κάποιες φορές είναι αναπόφευκτο, όπως κάποιο ατύχημα για παράδειγμα. Τι γίνεται όμως αν έρχεται στην πόρτα σου και έχεις το περιθώριο της επιλογής ? Μπορείς να αγνοήσεις αυτά που νιώθεις συνεχίζοντας την ζωή σου, με την απορία του τι θα γινόταν αν το ακολουθούσες ή να ακούσεις αυτά που νιώθεις και να κάνεις πράγματα που θα σου αλλάξουν όλη τη ζωή.
Αν ισχύει αυτό που λέει ο Αθηναίος τότε κερδίζουμε "πόντους" για το "αύριο" της ψυχής αλλά χάνουμε πράγματα από την γνωστή υλική ζωή μας. Και η θεωρία του Θνητού κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα που σημαίνει ότι ξεφεύγουμε από την πορεία μας αλλά κάπου την ξαναβρίσκουμε.
Εγώ νομίζω ότι αν αποφύγουμε το πεπρωμένο θα μας ξαναβρεί αυτό, αλλά κάτω από άλλες συνθήκες και ίσως για να μας δείξει τι χάσαμε που δεν το ακολουθήσαμε. Και τότε η θλίψη για τις λάθος επιλογές είναι πολύ βαριά.

Quote (Στράτος)
Ερώτηση 2 : Μπορούμε να δούμε και να αποδεχθούμε κάποιες καταστάσεις που η κοινή λογική μας τις βρίσκει τελείως παράλογες και απίθανες, που όμως συμβαίνουν?

Αν ακολουθήσουμε την διαίσθηση και τα συναισθήματα χρειάζεται να αλλάξουμε πολλά πράγματα στην ζωή μας χωρίς όμως να μπορούμε να τα δικαιολογήσουμε λογικά. Είναι ένα ρίσκο που δεν "πατάει" πουθενά και που μπορεί να επηρεάσει την υπόλοιπη ζωή μας. Σίγουρα θα πούνε όλοι "μα τι κάνει, τρελός είναι??? " ... και δεν θα έχουν άδικο, είναι κάτι που δεν έχει βάση παρά μόνο παρά μόνο γι αυτόν που το κάνει.

Quote (Στράτος)
Ερώτηση 3 : Και τέλος, πως μπορούμε να κάνουμε πράγματα για κάτι που νιώθουμε αλλά δεν υπάρχουν απτές αποδείξεις ή έστω ενδείξεις ότι είναι έτσι πραγματικά και δεν είναι μόνο στην φαντασία μας?

Όλα τα παραπάνω είναι ένα δίλημμα του τι πρέπει να κάνουμε στην περίπτωση που συγκρούεται η λογική με την διαίσθηση.

Ο βασικός προβληματισμός μου είναι το αν αυτά που νιώθω είναι πραγματικά ή αν είναι αποκυήματα της φαντασίας μου και τελικά ζω σε μία πνευματική ουτοπία.

Ξέρω ότι είναι λίγο μπερδεμένα αλλά κι εγώ έτσι είμαι, μπερδεμένος!
 
ΘνητοςDate: Σάββατο, 28-ΑΠΡ-2012, 11:56 PM | Message # 38
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (Στράτος)
γώ νομίζω ότι αν αποφύγουμε το πεπρωμένο θα μας ξαναβρεί αυτό

το ιδιο λεμε νομιζω , ικανη και αναγκαια η "συμπλευση" με το πεπρωμενο
Τωρα για τ'αλλα που λες νομιζω οτι ολοι ξερουμε ποιο ειναι το σωστο αλλα δεν "θελουμε" να το δεχτουμε ή καπως ετσι.
Ζουμε σε πολυ ενδιαφερων εποχη .


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
ΑθηναίοςDate: Κυριακή, 29-ΑΠΡ-2012, 0:34 AM | Message # 39
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Εγώ ακολουθώντας το ένστικτο και το συναίσθημα δεν έχω μετανιώσει ποτέ. Μπορεί να περάσεις ήσυχη και "στρωτή" ζωή αν ακολουθήσεις τη λογική αλλά μπορεί να σου λείπει η ευτυχία που σου προσφέρει η πιο δύσκολη και όχι ήσυχη ζωή των συναισθημάτων και του ενστίκτου! Το παν στη ζωή μας είναι να είμαστε ευτυχισμένοι και όχι βολεμένοι!

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Κυριακή, 29-ΑΠΡ-2012, 1:42 AM | Message # 40
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Εγώ ακολουθώντας το ένστικτο και το συναίσθημα δεν έχω μετανιώσει ποτέ. Μπορεί να περάσεις ήσυχη και "στρωτή" ζωή αν ακολουθήσεις τη λογική αλλά μπορεί να σου λείπει η ευτυχία που σου προσφέρει η πιο δύσκολη και όχι ήσυχη ζωή των συναισθημάτων και του ενστίκτου! Το παν στη ζωή μας είναι να είμαστε ευτυχισμένοι και όχι βολεμένοι!

θα συμφωνήσω με τον αθηναίο και νομίζω οτι κατα βάθος και σύ συμφωνείς !!!!! Εξ αλλου πιστευω οτι τελικά θα ακολουθήσεις το ενστικτο και οχι την λογική γιατι το ενστικτο είναι η φωνή της ψυχής μας ! Επίσης αν ακολουθήσεις την λογική πάντα θα αναρωτιέσαι αν εκανες καλά που προσπέρασες το ενστικτό σου !!!!!!Πρέπει να ρισκάρεις για να δώσεις απαντήσεις στους προβληματισμούς σου!


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Κυριακή, 29-ΑΠΡ-2012, 1:46 AM | Message # 41
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (margarita)
Πρέπει να ρισκάρεις για να δώσεις απαντήσεις στους προβληματισμούς σου!

Συμφωνώ και επαυξάνω (χωρίς να σε παρασύρω, αφού η επιλογή είναι δική σου).


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Κυριακή, 29-ΑΠΡ-2012, 1:51 AM | Message # 42
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (Στράτος)
Ο βασικός προβληματισμός μου είναι το αν αυτά που νιώθω είναι πραγματικά ή αν είναι αποκυήματα της φαντασίας μου και τελικά ζω σε μία πνευματική ουτοπία.

Εσύ τι θα ηθελες να είναι ???


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΣτράτοςDate: Δευτέρα, 30-ΑΠΡ-2012, 11:06 AM | Message # 43
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 175
Awards: 0
Reputation: 4
Status: Offline
Quote (Θνητος)
Ζουμε σε πολυ ενδιαφερων εποχη .

Συμφωνώ και δυστυχώς δεν είμαστε προετοιμασμένοι ακόμα να αντιμετωπίσουμε τις ραγδαίες αλλαγές που έρχονται τόσο γρήγορα. Ας ελπίσουμε να ανάψει το "φως" της αληθινής γνώσης την κατάλληλη στιγμή.

Quote (Αθηναίος)
Εγώ ακολουθώντας το ένστικτο και το συναίσθημα δεν έχω μετανιώσει ποτέ.

Κι εγώ δεν μετάνιωσα ποτέ παρόλο που μερικές φορές έπρεπε να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας dry

Quote (margarita)
θα συμφωνήσω με τον αθηναίο και νομίζω οτι κατα βάθος και σύ συμφωνείς !!!!! Εξ αλλου πιστευω οτι τελικά θα ακολουθήσεις το ενστικτο και οχι την λογική γιατι το ενστικτο είναι η φωνή της ψυχής μας !

Το ξέρουμε όλοι ότι θα ακολουθήσω τη φωνή της ψυχής και θα ρισκάρω να ξεβολευτώ, όπως λέει και ο Αθηναίος, θα βρω την αλήθεια όμως και με το όποιο "κόστος" μπορεί να σημαίνει αυτό.

Quote (margarita)
Εσύ τι θα ηθελες να είναι ???

Σε μία εποχή που τα μόνα συναισθήματα που μας επιτρέπουν κάποιοι να έχουμε είναι δυσαρέσκεια, απελπισία, μίσος και απογοήτευση, το μόνο που εύχομαι είναι να είναι αληθινά ... θα είναι μία όαση στο χάος που επικρατεί γύρω μας κι ας ξέρω ότι η επόμενη μέρα ίσως είναι ακόμα πιο δύσκολη συνεχίζοντας την πορεία, αφήνοντας πίσω αυτή την υπέροχη όαση.
 
margaritaDate: Δευτέρα, 30-ΑΠΡ-2012, 11:54 AM | Message # 44
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
η ψυχή σου ομως μπορεί να είναι γεμάτη και αυτό θα σε βοηθήσει να αντιμετωπίσεις οποιαδήποτε κατάσταση!!!!!!

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΘνητοςDate: Δευτέρα, 30-ΑΠΡ-2012, 12:33 PM | Message # 45
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Το Kβαντικό άλμα της Συνείδησης και το φαινόμενο του 100ου πιθήκου

http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/04/k-100.html


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
Search: