Πέμπτη, 02-ΜΑ-2024, 5:10 AM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum » Γενική συζήτηση για ανθρώπους και γεγονότα » Κούφια Γη » Είπαν....
Είπαν....
aposperittisDate: Τρίτη, 13-ΔΕΚ-2011, 11:36 PM | Message # 31
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Quote (margarita)
πρέπει ομως να πέσει στα σωστά χέρια να διασφαλιστεί ως ελληνική περιουσία για να μην μπορεί κανένας να την αγγίξει εναντίον μας.

Μα είπαμε ανώνυμα δε θα ξέρει κανείς ποιος το έχει. Ἓξάλου όλα αυτά είναι σχετικά! Γιατί εξαρτάτε τι είδους βιβλίο θα είναι και τι θα λέει.
Αν μιλάμε για βιβλίο που θα λέει για τις υπόγειες στοές κάτω από όλη την ἔλλάδα με ακριβείς θέσεις και τοποθεσίες εννοείται πως δε το βγάζεις στην φόρα! Αλλά αν μιλάμε για βιβλίο αρχαίας γνώσης που θα αποκάλυπτε περίτρανα τι ήξεραν τελικά οι αρχαίοι Έλληνες, τι δίδαξαν με αναλυτικότατες λεπτομέρειες με πρόσωπα και γεγονότα τότε ναι το βγάζεις και το τρίβεις και στην μούρη τους.


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
ΑθηναίοςDate: Τρίτη, 13-ΔΕΚ-2011, 11:43 PM | Message # 32
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (aposperittis)
Γιατί να στερήσω ένα κειμήλιο από όλους τους Έλληνες και μάλιστα γραμμένο από Έλληνες μπας και ξεστραβωθούν λίγο οι σημερινοί νεοέλληνες

Από τους 2.500 (περίπου) τίτλους που έχουμε στα χέρια μας, πόσα έχει διαβάσει ο μέσος Έλληνας σήμερα;;;;; Ας διαβάσει αυτά και μετά ας έχει απαίτηση για βαθύτερη γνώση!

Και κάτι ακόμα. Σήμερα δεν υπάρχει η δικαιολογία του κόστους των βιβλίων! Υπάρχουν δωρεάν στο διαδίκτυο! Άλλως τε οι καλύτεροι φίλοι των βιβλίων που υπάρχουν στις οικιακές βιβλιοθήκες είναι τα... ποντίκια!


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Τρίτη, 13-ΔΕΚ-2011, 11:46 PM | Message # 33
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Άλλως τε οι καλύτεροι φίλοι των βιβλίων που υπάρχουν στις οικιακές βιβλιοθήκες είναι τα... ποντίκια!

biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin
μεγάλη αλήθεια αυτό η σκόνη τα τρώει


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΘνητοςDate: Τρίτη, 13-ΔΕΚ-2011, 11:47 PM | Message # 34
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
ΜΗΝ ειστε αφοριστικοι !
ΜΑΚΡΙΑ απο δογματισμους !
surprised


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
aposperittisDate: Τρίτη, 13-ΔΕΚ-2011, 11:51 PM | Message # 35
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Μα τα καλά βιβλία δεν τα βρίσκεις σε δημόσιες βιβλιοθήκες. Όλα είναι σε ιδιωτικές βιβλιοθήκες. Γιατί όλοι ακολουθούν την νοοτροπία του μυημένου.

Ναι η πλειοψηφία των ανθρώπων δεν είναι μυημένοι. Αλλά δεν είναι και λογική να μεταφέρω γνώση στους 2-3 επίλεκτους. Γιατί έτσι η γνώση στο τέλος χάνετε! Αν υπήρχαν ευρέος διδασκαλίες ο περισσότερος κόσμος θα ήξερε. Όταν μας προσβάλουν οι ξένοι καθημερινά που είναι οι μυημένοι να τους βάλουν στην θέση τους? Ενώ αν ο κόσμος ήξερε θα βγαίνανε μερικοί εκατοντάδες και θα τους έλεγαν "τι λέτε ρε, σε εμάς τα λέτε αυτά που κάναμε τούτο εκείνο το άλλο?" Άσε που πιστεύω πως δεν θα είχαν καν τα μούτρα να μας προσβάλουν.

Τώρα ποιος να μιλήσει? Αφού είναι ζωάδια! Όχι γιατί είναι αδιάφοροι (δεν μιλάω για όλους!) αλλά γιατί δεν είναι στην σέκτα των "μυημένων"......


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
margaritaDate: Τετάρτη, 14-ΔΕΚ-2011, 0:01 AM | Message # 36
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (aposperittis)
Τώρα ποιος να μιλήσει? Αφού είναι ζωάδια! Όχι γιατί είναι αδιάφοροι (δεν μιλάω για όλους!) αλλά γιατί δεν είναι στην σέκτα των "μυημένων"......

ισως κρύβουν την γνώση γιατι αν δεν υπάρχει σωστή παιδεία ,που δεν υπάρχει , αυτό θα μπορούσε να είναι επικίνδυνο στα χέρια ανθρώπων που θα την χειρίζονταν εσφαλμένα.Θέλει προεργασία η απόλυτη γνώση και ηθος


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Τετάρτη, 14-ΔΕΚ-2011, 0:05 AM | Message # 37
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Ούτε βιβλίο μαγειρικής δεν θα κοινοποιούσα. Τα είπαμε αυτά! Κάνε Μαργαρίτα (και όποιος άλλος θέλει) ένα μικρό τεστ. Ρώτησε όλους τους γνωστούς σου πώς τελειώνει η Οδύσσεια και πώς η Ιλιάδα. Αυτό το απλό! Δεν έχω απαίτηση να ρωτήσεις τί τους έρχεται στο μυαλό όταν ακούνε το όνομα Φαίδων, γιατί προφανώς θα απαντήσουν "ο μανάβης" ή ο "προπατζής". Άντε να πει κάποιος "αυτός μωρέ ο ηθοποιός που μας κάνει και γελάμε!

Αν ρωτήσεις να σου βάλουν στην σειρά (όχι με χρονολογίες φυσικά) την ναυμαχία της Σαλαμίνας και τις μάχες του Μαραθώνα και των Θερμοπυλών, θα σε πιάσουν τα γέλια! Φυσικά μην διανοηθείς να ρωτήσεις ποιοι ήταν οι αντίπαλοί μας γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο να απαντήσουν "οι Τούρκου!!!

Αν όμως τους ρωτήσεις ποια λέξη τους έρχεται στο μυαλό όταν ακούνε "κατακλυσμός", θα σου πουν "Νώε"! Ο Δευκαλίων δεν υπάρχει στο λογισμικό του μυαλού τους!

Αν τους ρωτήσεις να συμπληρώσουν τη φράση "Η θυσία ....." θα σου απαντήσουν "του Αβραάμ". Ιφιγένεια δεν υπάρχει για τον νεοέλληνα, εκτός αν έτσι λένε τη θειά του ή τη νονά του!

Ναι γίνομαι κακός αλλά πριν με καταδικάσεις κάνε το τεστ που σου είπα!


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
ΘνητοςDate: Τετάρτη, 14-ΔΕΚ-2011, 0:11 AM | Message # 38
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Μα ακριβως γι'αυτο πρεπει να το κοινοποιησεις ! Για να ξεστραβωθουμε (κι εγω θ'αποτυχαινα στο τεστ).
Ενοειται βεβαια προσεκτικα , δεν αντιλεγω , αλλα δεν φταιμε ολοι οσοι δεν διαβασαμε αρχαια κειμενα.
Προσωπικα να μιλησω , εχω αποηκευσει ενα σωρο κειμενα και εχω διαβασει το 1/10 !
Σ'αφηνουν τα κουτσικα ! cool


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
aposperittisDate: Τετάρτη, 14-ΔΕΚ-2011, 0:17 AM | Message # 39
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Quote (Θνητος)
Μα ακριβως γι'αυτο πρεπει να το κοινοποιησεις ! Για να ξεστραβωθουμε (κι εγω θ'αποτυχαινα στο τεστ).
Ενοειται βεβαια προσεκτικα , δεν αντιλεγω , αλλα δεν φταιμε ολοι οσοι δεν διαβασαμε αρχαια κειμενα.
Προσωπικα να μιλησω , εχω αποηκευσει ενα σωρο κειμενα και εχω διαβασει το 1/10 !

Με κάλυψες πλήρως! Εκτός από το "κούτσικα" !!!! Δεν έχω ακόμα!


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
ΘνητοςDate: Τετάρτη, 14-ΔΕΚ-2011, 0:18 AM | Message # 40
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Δεν θ'αποτυχαινα σε ολο το τεστ ε !!
biggrin :D biggrin
Καλα εσυ μπορει να εχεις "αλλες" ασχολιες ! cool


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ

Message edited by Θνητος - Τετάρτη, 14-ΔΕΚ-2011, 0:18 AM
 
ΑθηναίοςDate: Τετάρτη, 14-ΔΕΚ-2011, 0:21 AM | Message # 41
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (Θνητος)
Ενοειται βεβαια προσεκτικα

Μα αυτό είπα! Άλλως τε υπάρχουν 2.500 βιβλία για διάβασμα, το ένα νέο και άγνωστο θα τους μείωνε τη γνώση;

Υ/Γ.: Προηγούνται τα μικρά που πρέπει να "ζουν" τους γονείς τους και να παίρνουν σωστά μηνύματα και γνώση! Όχι φυσικά να τα κάνουμε ελληναράδες, απλά να ξέρουν!


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.


Message edited by Αθηναίος - Τετάρτη, 14-ΔΕΚ-2011, 0:22 AM
 
margaritaDate: Τετάρτη, 14-ΔΕΚ-2011, 0:22 AM | Message # 42
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (Θνητος)
Σ'αφηνουν τα κουτσικα !

οταν μεγαλώσουν θνητέ μου θα εχεις χρόνο ,τώρα δεν γίνεται το ξέρω!


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΘνητοςDate: Τετάρτη, 14-ΔΕΚ-2011, 0:23 AM | Message # 43
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
το ένα νέο και άγνωστο

Εγω υπεθεσα οτι σαν "χαμενο" θα ειχε καποιο πολυ ενδιαφερον περιεχομενο !
Αυτα δεν "χασαν" καποιοι με το ζορι !!


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
aposperittisDate: Τετάρτη, 14-ΔΕΚ-2011, 0:25 AM | Message # 44
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
το ένα νέο και άγνωστο θα τους μείωνε τη γνώση;

Σαφέστατα και όχι. Αλλά ξέρεις πως λειτουργούν οι άνθρωποι και μάλιστα οι Έλληνες. Το γενικός αποδεχόμενο και διαδεδομένο το βαριούνται, το σνομπάρουν, το αγνοούν κλπ κλπ

Ενώ το νέο το "παράνομο", το απόκρυφο το κυνηγάνε γιατί είναι "in"...... Ο σκοπός όμως αγιάζει τα μέσα.

Και βέβαια μιλάς για τις τώρα καταστάσεις που ζούμε! Εγώ αναφέρομαι να γινόταν από ανέκαθεν έτσι! Θα υπήρχε σήμερα μια τελείως διαφορετική νοοτροπία!


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
margaritaDate: Τετάρτη, 14-ΔΕΚ-2011, 0:29 AM | Message # 45
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
δεν θα το κοινοποιούσα .Φανταστείτε να το εδινα σε εναν απο τους υπουργούς πολιτισμού απο το1940 και μετά .τι τύχη θα είχε? οπως ολες οι αρχαιότητες μας !!

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
Forum » Γενική συζήτηση για ανθρώπους και γεγονότα » Κούφια Γη » Είπαν....
Search: