Τρίτη, 30-ΑΠΡ-2024, 6:26 AM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Συνωμοσίες-Μυστικά Τάγματα » Συνωμοσίες-Μυστικά Τάγματα » ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ (Διάλογος για τη δημοκρατία)
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ
ΑθηναίοςDate: Τετάρτη, 09-ΟΚΤ-2013, 7:07 PM | Message # 1
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Άλφα + Βήτα = ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Άλφα: Τους έπιασαν τους Χρυσαυγίτες, τους έπιασαν ρε μαλάκα!
Βήτα: Επιτέλους ε;
Άλφα: Πλάκα κάνεις; Τόσα χρόνια προσπαθούσαμε.
Βήτα: Ποιοί;
Άλφα: Εμείς.
Βήτα: Και ποιοι είμαστε εμείς;
Άλφα: Εμείς, που τόσα χρόνια φωνάζαμε και προσπαθούσαμε και μιλούσαμε και πάλι από την αρχή…
Βήτα: Κι εμείς τους πιάσαμε;
Άλφα: Όχι ρε παιδάκι μου, αλλά δε χαίρεσαι;
Βήτα: Χαίρομαι... χαίρομαι.
Άλφα: Δε με πείθεις.
Βήτα: Κοίτα, δε μου φαίνεται ότι θα βγει πουθενά όλο αυτό!
Άλφα: Σώπα μωρέ μαλάκα τώρα, σώπα...
Βήτα: Έγινε.
Άλφα: Μια ζωή ψοφοδεής και απαισιόδοξος, σε ό,τι κι αν γίνεται βρίσκεις και κάτι αρνητικό.
Βήτα: Ε, ως απαισιόδοξος τί περίμενες και ‘συ από ‘μένα;
Άλφα: Παρεξηγήθηκες τώρα;
Βήτα: Όχι ρε, γιατί να παρεξηγηθώ; Καλύτερα απαισιόδοξος παρά μαλάκας.
Άλφα: Εμένα λες μαλάκα;
Βήτα: Μύγα έχεις;
Άλφα: Για μένα το είπες αυτό;
Βήτα: Ε ναι, για σένα.
Άλφα: Εγώ αναλύω τα γεγονότα και καταλήγω σε ασφαλή συμπεράσματα!
Βήτα: Ασφαλή κιόλας;
Άλφα: Εμ βέβαια ασφαλή.
Βήτα: Για πες μου την ανάλυσή σου, είμαι όλος αυτιά.
Άλφα: Ε... τί να σου πω... πιέζαμε τόσο καιρό με πορείες, αντισυγκεντρώσεις κ.α. και τελικά η κυβέρνηση αναγκάστηκε με αφορμή τη δολοφονία του παιδιού αυτού να ασχοληθεί σοβαρά με τη Χρυσή Αυγή.
Βήτα: Έτσι έγινε ε;
Άλφα: Ναι... εντάξει, δε σου τα ανέλυσα ακριβώς, δε σου είπα όλα μου τα επιχειρήματα, αλλά πάνω-κάτω έτσι έγινε, ναι.
Βήτα: Μάλιστα. Να σε ρωτήσω κάτι;
Άλφα: Ρώτα μωρέ μαλάκα, τί μου κάνεις εισαγωγή πρώτα;
Βήτα: Δηλαδή συνδέεις εμάς με την κυβέρνηση;
Άλφα: Αυτό είπα εγώ;
Βήτα: Τί είπες; Πες μου να το καταλάβω.
Άλφα: Είπα ότι συνέπεσε ο χρόνος, σύμπτωση, πώς το λένε!
Βήτα: Και τί σχέση έχει ο δικός μας αγώνας με τις αποφάσεις μιας κυβέρνησης;
Άλφα: Στο εξήγησα πριν.
Βήτα: Εμείς δεν είμαστε εκείνοι που την κυβέρνηση ακροδεξιά την ανεβάζουμε και ακροδεξιά την κατεβάζουμε;
Άλφα: Ναι, αλλά δεν έχει σχέση αυτό.
Βήτα: Α, δεν έχει σχέση, μάλιστα.
Άλφα: Εμείς τους πιέσαμε και με αφορμή τη δολοφονία κατάλαβαν ότι δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς.
Βήτα: Μα πώς τους πιέσαμε, αφού δεν κάναμε κάτι διαφορετικό από αυτά που κάναμε όλα αυτά τα χρόνια;
Άλφα: Δεν έχει σημασία το τί κάναμε, η πολιτική συγκυρία έχει σημασία, συνέπεσαν σε πολιτικά καλό σημείο ο δικός μας αγώνας με τη δική τους απόφαση.
Βήτα: Νομίζεις πως έχουμε τον ίδιο εχθρό, αυτό λες; Πώς γίνεται μια ακροδεξιά κυβέρνηση να έχει ως εχθρό της τη Χρυσή Αυγή;
Άλφα: Δεν καταλαβαίνεις τί σου λέω ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις. Δε σου λέω ότι έχουμε τον ίδιο εχθρό. Σου μιλάω για σύμπτωση γεγονότων, για πολιτική συγκυρία.
Βήτα: Μα η πολιτική συγκυρία ήταν η χειρότερη που θα μπορούσε να υπάρξει κι εσύ ισχυρίζεσαι ότι είναι η καλύτερη;
Άλφα: Τέλος πάντων, έχουμε διαφορετική άποψη.
Βήτα: Να σε ρωτήσω κάτι;
Άλφα: Ρώτα με.
Βήτα: Τα μέχρι τώρα στοιχεία τα κρίνεις ισχυρά;
Άλφα: Μα τί λες τώρα; Δεν είδες τη φωτογραφία του Παππά με τη σβάστικα, τις σημαίες, τα βιβλία στο σπίτι του, δεν είδες τις σφαλιάρες του Κασιδιάρη, τις συνομιλίες, τους μάρτυρες στα κανάλια, δε τα είδες όλα αυτά;
Βήτα: Εσύ διάβασες το πόρισμα του Βουρλιώτη;
Άλφα: Όχι.
Βήτα: Όταν το διαβάσεις, έλα να τα ξαναπούμε.
Άλφα: Τί εννοείς;
Βήτα: Ότι το πόρισμα του αντεισαγγελέα είναι για γέλια, είναι έκθεση ιδεών, που προσπαθεί να συνδέσει ασύνδετα πράγματα, να τα μετατρέψει σε γεγονότα και έτσι να αποδείξει ότι πρόκειται για εγκληματική οργάνωση.
Άλφα: Και δεν είναι;
Βήτα: Και βέβαια είναι, ποιός λέει όχι; Αλλά αυτό δεν αποδεικνύεται με επιχειρήματα καφενείου ρε φίλε, ούτε η δικαιοσύνη κινείται όταν τη διατάζει ένας υπουργός, που δεν είναι καν και ο πολιτικός της προϊστάμενος δηλαδή. Η δικαιοσύνη υποτίθεται ότι κινείται αυτόβουλα, όχι με εντολή ενός ακροδεξιού υπουργού, που τώρα ξαφνικά τον ενόχλησαν οι φασίστες. Για ποιά ανεξάρτητη δικαιοσύνη μιλάνε; Κατ’ αρχήν, αυτοί οι τύποι έπρεπε να είχαν καταδικαστεί πολιτικά εδώ και χρόνια, να μην είχαν καμία βάση για να αναπτύξουν τις ιδέες τους, να είχαν εκδιωχθεί από την αστυνομία, που πλέον είναι γεμάτοι από δαύτους, αλλά τί λέω... αφού η αστυνομία αποτελεί τον εκ φύσεως προπομπό του φασισμού και των μεθόδων του… για να μην υπάρχει φασισμός μέσα της θα έπρεπε να καταργηθεί η ίδια, δε γίνεται αλλιώς.
Άλφα: Μα παριστάνουν τους ανήξερους, δε το έχεις δει; Δεν έχουν τα κότσια να αποδεχτούν τις ιδέες τους, ούτε καν τώρα που τους γράπωσαν, ακόμα και τώρα.
Βήτα: Μα αυτό το έκαναν και πριν. Έχεις δει δολοφόνο να παραδέχεται ότι σκότωσε; Όταν τους ρωτούσαν για τη Δημοκρατία, έλεγαν ότι δεν πιστεύουν σε αυτήν τη δημοκρατία, τη συγκεκριμένη, όχι γενικά στο πολίτευμα. Όταν τους ρωτούσαν για τον Εθνικοσοσιαλισμό έλεγαν ότι αυτοί είναι Έλληνες Εθνικιστές, έπαιζαν με τις λέξεις και τα νοήματα. Μαλάκες ήταν να παραδεχτούν τις καταβολές τους;
Άλφα: Κι αυτό είναι τίμιο;
Βήτα: Μα περίμενες τιμιότητα από εθνίκια; Ό,τι πιο πολιτικάντικο και λαϊκίστικο θα το βρεις σε αυτούς.
Άλφα: Άκουσα πάντως ότι λειτουργούν με την "Αρχή Του Αρχηγού", το χιτλερικό Führerprinzip.
Βήτα: Ναι, ναι.
Άλφα: Τι "ναι, ναι"... είναι κάτι αυτό, είναι εντελώς αντιδημοκρατικό αυτό ρε φίλε.
Βήτα: Άσε μας ρε μαλάκα… γιατί οι άλλοι πώς λειτουργούν δηλαδή, με την "Αρχή Του Μέλους";
Άλφα: Μα είναι το ίδιο; Γιατί τα ισοπεδώνεις όλα;
Βήτα: Πάντα μπέρδευες αυτές τις έννοιες, άλλο αρχηγός κι άλλο ηγέτης.
Άλφα: Ωραία, θα μου απαντήσεις τώρα;
Άλφα: Ο Μπακούνιν πχ ήταν ηγέτης, δεν φυτεύτηκε από κάποιους, ηγέτες υπάρχουν παντού, σε κάθε γειτονιά, άγνωστοι κι όμως σεβαστοί στον περίγυρό τους. Εδώ πρόκειται για κάτι άλλο. Ξέρεις κάποιο κοινοβουλευτικό κόμμα που να μη λειτουργεί με την "Αρχή Του Αρχηγού"; Ο Σαμαράς δεν κάνει ό,τι θέλει στο κόμμα του; Ο Βενιζέλος; Ο Κουβέλης; Ο Τσίπρας; Τί κάνουν όλοι αυτοί, συνδιοικούν με τα μέλη; Είναι αυτοί ηγέτες;
Άλφα: Δεν είπα αυτό, αλλά δεν είναι το ίδιο.
Βήτα: Ξέρεις κάτι... και μη σου φανεί περίεργο αυτό που θα πω.
Άλφα: Ωχ, ωχ…
Βήτα: Από την άποψη της Αρχής Του Αρχηγού προτιμώ τους Χρυσαυγίτες από τους άλλους, που υποτίθεται ότι λειτουργούν δημοκρατικά, αξιοκρατικά, από τη βάση, που διατείνονται ότι υπηρετούν το δημοκρατικό πολίτευμα ακόμα και μέσα στα κόμματά τους. Οι Χρυσαυγίτες, αν και όπως είπαμε δεν το παραδέχονται, είναι Ναζί, αλλά ακόμα και εθνικιστές αν παραδεχθούμε ότι είναι, σε όλα τα εθνικιστικά κόμματα, πάντοτε, σε όλον τον κόσμο, οι αρχηγοί κάνουν κουμάντο, τα μέλη απλά υπακούνε. Ας αφήσουμε τις μαλακίες λοιπόν. Δε θα φυλακιστεί ο φασισμός κι οι πρακτικές του επειδή λειτουργεί έτσι, ούτε των ψηφοφόρων τα μυαλά θα αλλάξουν τόσο εύκολα. Άλλως τε, αυτό ήταν γνωστό, λες να είναι το πρόβλημα οι υπερεξουσίες του αρχηγού ενός Ναζιστικού Κόμματος;
Άλφα: Μα τι λες τώρα, συγκρίνεις τα υπόλοιπα κόμματα με αυτό της Χρυσής Αυγής; Αυτός έδινε εντολές, όλα περνούσαν από τον Μιχαλολιάκο.
Βήτα: Κι οι άλλοι το ίδιο κάνουν και ξέρεις και κάτι άλλο;
Άλφα: Τί;
Βήτα: Όλη η κοινωνία λειτουργεί έτσι, ένας Αρχηγός βρίσκεται παντού. Στην οικογένεια, στο σχολείο, στην εταιρία, παντού βρίσκεται ένας μαλάκας που δεν μπορείς να αμφισβητήσεις την ισχύ και την εξουσία του, γιατί αλλιώς θα βρεθείς εκτός. Με απλά λόγια: οι κοινωνίες μας είναι αρχηγικές, υπακούμε σε εντολές και επειδή οι χρυσαυγίτες ξέρουν το παιχνίδι, είναι λογικό να το παίξουν και καλύτερα.
Άλφα: Άσε μας ρε φίλε τώρα, τί είναι αυτά που λες;
Βήτα: Τη γνώμη μου.
Άλφα: Είδες τί βιβλία τους ανάγκαζαν να αγοράζουν;
Βήτα: Ναι, είδα...
Άλφα: "Το Αγών μου" και διάφορα άλλα εθνικοσοσιαλιστικά.
Βήτα: Κι αυτά είναι αποδεικτικά στοιχεία ενοχής; Μπορείς να συνδέσεις βιβλία με σύσταση εγκληματικής οργάνωσης;
Άλφα: Μα παριστάνουν τους ανήξερους, δε το έχεις δει;
Βήτα: Άλλο σε ρώτησα εγώ. Θυμάσαι τις συλλήψεις για τον "Επαναστατικό Αγώνα";
Άλφα: Ναι.
Βήτα: Θυμάσαι ότι τα ίδια έδειχναν, ότι τα ίδια έλεγαν; Τί βιβλία διάβαζαν, αν ήταν καθαρό το σπίτι που έμεναν, τί είχαν φάει και κάτι τέτοιες παπαριές, δε μπορεί να μη θυμάσαι τί λέγαμε τότε... αλλά να σου πω και κάτι άλλο. Έχεις πολλά βιβλία σπίτι σου, σωστά;
Άλφα: Αφού ξέρεις, τί με ρωτάς;
Βήτα: Για να σε κάνω να θυμηθείς. Έχεις στη βιβλιοθήκη σου το "Αγών Μου" από ό,τι θυμάμαι, το "Οι Ρίζες Του Εθνικοσοσιαλισμού" και πολλά από τα βιβλία του Πλεύρη.
Άλφα: Ναι τα έχω, έχω κι άλλα όμως.
Βήτα: Ναι το ξέρω, έχεις και το ημερολόγιο του Γκαίμπελς και ένα βιβλίο για τα SS.
Άλφα: Δεν εννοούσα αυτό.
Βήτα: Αλλά;
Άλφα: Έχω ρε παιδί μου και Μαρξ και Μπακούνιν και Κροπότκιν και Μαλατέστα και Λένιν και άλλους.
Βήτα: Και φιλελεύθερους από ό,τι θυμάμαι!
Άλφα: Έχω από όλα, ναι, πού θες να καταλήξεις;
Βήτα: Έχεις και Ντε Σαντ και Μαζόχ;
Άλφα: Αφού το ξέρεις, γιατί με ρωτάς;
Βήτα: Γιατί διαβάζεις Ντε Σάντ, σαδιστής είσαι;
Άλφα: Τί λες μωρέ μαλακά;
Βήτα: Ότι δε μπορείς να ενοχοποιήσεις βιβλία όσο κι αν συνδέονται με στυγερές πράξεις όπως το ολοκαύτωμα και τα πογκρόμ.
Άλφα: Τί λες ρε φίλε, σοβαρά;
Βήτα: Σοβαρότατα. Έχεις Στάλιν στη βιβλιοθήκη σου;
Άλφα: Ναι, έχω.
Βήτα: Άρα συμφωνείς με τα στρατόπεδα εργασίας και τις εκτοπίσεις αντιφρονούντων, εθνικών ομάδων, αντικαθεστωτικών κτλ
Άλφα: Όχι βέβαια, τί είναι αυτά που λες; Δεν είμαι Σταλινιστής επειδή έχω στη βιβλιοθήκη μου Στάλιν.
Βήτα: Και πώς το ξέρω εγώ αυτό;
Άλφα: Αφού με ξέρεις τώρα, καμία σχέση.
Βήτα: Μη μου το λες εμένα, αυτό να το πεις στη Δικαιοσύνη και τους μπάτσους, που όταν μπουν σπίτι σου σίγουρα θα πάρουν τα βιβλία ως ενοχοποιητικά στοιχεία.
Άλφα: Και θα αφήσουμε τους ναζί να κάνουν ό,τι γουστάρουν;
Βήτα: Δεν είπα αυτό.
Άλφα: Και τί είπες δηλαδή;
Βήτα: Είπα ότι αν δεν θέλουμε ως κοινωνία να ποινικοποιήσουμε τη γνώση, λέω "αν", δεν μπορούμε να συλλαμβάνουμε όσους θέλουν να γνωρίσουν, ό,τι κι αν είναι αυτό που θέλουν να γνωρίσουν, ακόμα κι αν αυτό τους οδηγεί στο μίσος. Κανονικά το "Αγών Μου" θα έπρεπε να διδάσκεται στα σχολεία κι οι δάσκαλοι να το αποδομούν με κάθε μέσο, το μίσος να διώκεται και να πετάγεται από την σχολική πόρτα, όχι να το αφήνουμε να μπαίνει από το παράθυρο.
Άλφα: Μα το μίσος το έχουν μέσα τους.
Βήτα: Αυτό είναι σίγουρο, αλλά δεν έγινε έτσι αυτό.
Άλφα: Οπότε, πώς μπορούμε να αφήνουμε να κυκλοφορούν βιβλία, που δίνουν σε εκείνους που μισούν επιχειρήματα;
Βήτα: Σου απάντησα πριν σε αυτό. Σκέψου όμως και το άλλο. Για τους κρατούντες τα βιβλία που διαβάζεις εσύ κι εγώ είναι βιβλία μίσους, είναι γνώση ενάντια στο αστικό καθεστώς, είναι βόμβα στα σπλάχνα τους. Αυτοί λένε ότι είναι το μέσο, το μέτρο κι εμείς λένε ότι είμαστε το άλλο άκρο, το έχεις ξεχάσει;
Άλφα: Ναι, αν ο φασισμός είναι το ένα, εμείς είμαστε το άλλο. Αυτούς όμως δε τους λαμβάνω υπόψη.
Βήτα: Για αυτό σου λέω, να παρακαλάς να μη μπουν σπίτι σου, γιατί τότε θα σε δέσουν για σύσταση εγκληματικής οργάνωσης πολύ εύκολα, ενώ εσύ δε θα έχεις κάνει τίποτα σε αντίθεση με τους Χρυσαυγίτες και μάλιστα θα σε χώσουν και δύο φορές μέσα.
Άλφα: Μα δε γίνεται αυτό.
Βήτα: Άνετα γίνεται, πολύ άνετα. Κοίτα να δεις πώς. Θα σε χώσουν μέσα για σύσταση εγκληματικής οργάνωσης και μετά θα σε βγάλουν για να σε χώσουν και πάλι σε ένα ωραιότατο ψυχιατρείο, αφού δε θα ξέρουν πού να σε κατατάξουν με αυτά που διαβάζεις. Θα αναρωτιούνται: "Αυτός τώρα είναι σίγουρα διχασμένη πολιτική προσωπικότητα, και Φασίστας και Αναρχικός. Έχουμε πέσει από τα σύννεφα".

ΠΗΓΗ: http://eleftheriahtipota.blogspot.gr/2013/10/blog-post_8.html


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.


Message edited by Αθηναίος - Τετάρτη, 09-ΟΚΤ-2013, 7:08 PM
 
margaritaDate: Τετάρτη, 09-ΟΚΤ-2013, 8:34 PM | Message # 2
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
φοβερός διάλογος !!!!!!!!!!!!!!!!

Added (09-ΟΚΤ-2013, 8:34 PM)
---------------------------------------------
δεν εχει το ονομα αυτου που το εγραψε???


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Τετάρτη, 09-ΟΚΤ-2013, 8:37 PM | Message # 3
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Όχι, δεν έχει το όνομα!
Είναι πραγματικά φοβερός διάλογος και γι' αυτό τον έβαλα!!!!
Θυμίζει Πλατωνικούς διαλόγους!!


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Τετάρτη, 09-ΟΚΤ-2013, 8:37 PM | Message # 4
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
ετσι ακριβως

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΘνητοςDate: Τετάρτη, 09-ΟΚΤ-2013, 8:43 PM | Message # 5
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Αχ και βαχ !!

ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
ΠανδαιμονιονDate: Τετάρτη, 09-ΟΚΤ-2013, 9:11 PM | Message # 6
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 1684
Awards: 2
Reputation: 6
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Άλφα + Βήτα = ΔΙΑΛΟΓΟΣ
και για τον απλο λαο δεν μενει παρα το τριτο γραμμα...


Elke gek zijn gebrek
 
ΑθηναίοςDate: Τετάρτη, 09-ΟΚΤ-2013, 9:21 PM | Message # 7
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
B)

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
aposperittisDate: Πέμπτη, 10-ΟΚΤ-2013, 5:52 PM | Message # 8
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Παιδια ειναι ολοφανερο πως ολα ειναι στημενα οσον αφορα την ΧΑ. Ναι τα ηθελε ο κολαρακος τους γιατι φανατιζαν το καθε μαλακισμενο αλλα δεν ειναι και ηλίθιοι! Δε θα σκοτωναν κανέναν και να στιγματιστουν τοσο πολυ ωστε να χασουν της εκλογες! Απλα σηκωσαν πολυ τσαμπουκα και τα μεγαλα κεφαλια τους τον εκοψαν με πουστικο τροπο οπως ενεργουν εξαλου και τοσα χρονια. Πολυ φοβαμαι ομως το μετα!!! Η ΧΑ δε θα το αφησει ετσι! Μπορει να τους κοπηκε ο βηχας τωρα επειδη δε το περιμεναν αλλα μολις ανασκουμποθουν θα γινει το σωσε!!!!  Γιατι με ψευτικες κατηγοριες, μαρτυρες μαιμουδες, και διαλογους του κωλου δεν στοιχειοθετείς υπόθεση!

Απλά ο Σαμαράς ήθελε με κάτι να καλύψει τα νέα μέτρα και φυσικά κάτι να παρουσιάσει στους Εβραίους φίλους του!


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
ΘνητοςDate: Πέμπτη, 10-ΟΚΤ-2013, 8:02 PM | Message # 9
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (aposperittis)
ήθελε με κάτι να καλύψει τα νέα μέτρα και φυσικά κάτι να παρουσιάσει στους Εβραίους φίλους του!


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
ΠανδαιμονιονDate: Παρασκευή, 11-ΟΚΤ-2013, 0:02 AM | Message # 10
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 1684
Awards: 2
Reputation: 6
Status: Offline
H X.A. ως πρόσχημα δίωξης των λαϊκών αγώνων
Της Κίνησης Πολιτών ‘ΑρδηνΜε την αμηχανία των υπολοίπων κομμάτων, ιδιαίτερα αυτών του
αντιμνημονιακού χώρου η κυβέρνηση κατάφερε και πέρασε στην αντεπίθεση.
Οι δεύτερες σκέψεις και τα σενάρια που εξέταζαν στενοί κύκλοι περί τον
Σαμαρά για την προοπτική συνεργασίας με μια «σοβαρή» εκδοχή της
ακροδεξιάς συμμορίας πήγαν περίπατο μιας και το ακροδεξιό υπόγειο της
«δεξιάς πολυκατοικίας» πλημμύρισε από τον βόρβορο των τελευταίων
σκανδάλων που αποκαλύφθηκαν  μετά την δολοφονία του Πέτρου Φύσσα. Έτσι
τα σαΐνια της κυβέρνησης προχωρούν στο «σχέδιο Β»: Αρχικώς θα πλήξουν
την οργάνωση που ούτως ή άλλως τους στερούσε ψήφους, για να λεηλατήσει
το εκλογικό της κοινό ενσωματώνοντας ένα κομμάτι της ατζέντας της.Παράλληλα με αφορμή τις συλλήψεις τωνναζί θα βρουν πρόφαση για μια ευρύτερη αυταρχικοποίηση, τόσο σε συνταγματικό όσο και σε δικαστικό επίπεδο και
θα κοιτάξουν να στρέψουν το κλίμα ενάντια σε αυτό που καταδεικνύουν ως
«άλλο άκρο», δηλαδή στις πλατειές κοινωνικές αντιδράσεις που ξεσπούν από
την εφιαλτική πολιτική των μνημονίων.
Είναι μια εξέλιξη ούτως ή άλλως προδιαγεγραμμένη. Η αυταρχικοποίηση, η
όξυνση της καταστολής και ο περιορισμός των δημοκρατικών δικαιωμάτων
είναι απαραίτητο συμπλήρωμα του ανοιχτού ολοκληρωτικού οικονομικού
πολέμου που έχει εξαπολύσει η Γερμανική Ευρώπη εναντίον της χώρας μας.
Γιατί, πολύ απλά τα μέτρα που επιβάλει η τρόικα, μέτρα που συνθλίβουν
ακόμα και τα μεσοστρώματα και ρίχνουν τον ελληνικό λαό στο βούρκο της
εξαθλίωσης, όχι μόνο δεν βρίσκουν συναίνεση αλλά προκαλούν και ισχυρές,
δυνάμει πλειοψηφικές αντιδράσεις. Άρα ο μόνος δρόμος για να περάσουν,
είναι μέσω των εκβιασμών και της κατατρομοκράτησης της κοινωνίας.Στην πραγματικότητα ένα είναι το κατεξοχήν «άκρο» στη χώρα μας, η Γερμανική Ευρώπη, η τρόικα και οι ντόπιοι συνεργάτες της, που
κουρελιάζουν το Σύνταγμα, εξαθλιώνουν την κοινωνία, μεταβάλουν τη χώρα
σε Αποικία Χρέους. Για να σταθούν στα πόδια τους όλοι αυτοί, χρειάζονται
ένα κράτος έκτακτης ανάγκης, ένα κράτος ποινικοποίησης των λαϊκών
αγώνων.
Πρώτος στόχος αυτής της εκστρατείας, το μαζικό κίνημα αντίστασης ενάντια
στην λεηλασία της Βορειοανατολικής Χαλκιδικής. Εκεί όπου δοκιμάζεται
πιλοτικά η νέα συνταγή της Αποικίας Χρέους, και το κράτος παρέχει νόμιμη
κάλυψη στην ασύδοτη δραστηριότητα των πολυεθνικών και των ντόπιων
εταίρων τους. Πάνω στο κίνημα των Σκουριών, λοιπόν, γίνεται μια
προσπάθεια να στηθεί μια εκτεταμένη κρατική σκευωρία: Οι νέες διώξεις,
27 τον αριθμό, βαφτίζουν ως σύσταση εγκληματικής οργάνωσης την…
κινητοποίηση ενάντια στις καταστροφές του Μπόμπολα και της… Ελ Ντοράντο
Γκολντ. Και οι νέες δικογραφίες προβλέπουν και διώξεις κατοίκων, μόνο
και μόνο επειδή διαχειρίζονται… ιστολόγια με ενημερωτικό υλικό ενάντια
στην επένδυση της εξόρυξης Χρυσού. Τέλος, οι τέσσερις συλληφθέντες για
την υπόθεση των φθορών στις εγκαταστάσεις της εταιρείας, παραμένουν
άδικα επί επτά μήνες προφυλακισμένοι, ενώ οι μαφιόζοι Κασιδιάρης και
Παναγιώταρος αφήνονται πανηγυρικά ελεύθεροι την πρώτη μέρα μετά την
σύλληψή τους, γεγονός  που το γιόρτασαν κλωτσώντας και βρίζοντας
δημοσιογράφους του διεθνούς Τύπου.Το μήνυμα που προσπαθούν να περάσουν, είναι σαφές: Ότι η Τρόικα και η Αποικία χρέους βαφτίζει ως νομιμότητα θα επιβληθεί με την βία. Ακόμα και όταν πρόκειται, όπως στην προκειμένη περίπτωση, για μια επένδυση η οποία είναι ανήθικηκαταστροφική, και σε μεγάλο της μέρος παράνομη –καθώς έχει διαπιστωθεί πλήθος παρατυπιών και  παρασκηνιακών παρεμβάσεων, ενώ
οι υπουργοί που την ενέκριναν είναι ή υπόδικοι (Παπακωνσταντίνου)  ή
έχουν ήδη καταδικαστεί με βαρύτατες ποινές (Τσοχατζόπουλος).   Ας αφήσουν, λοιπόν, την άθλια προπαγάνδα. Οι κάτοικοι της Χαλκιδικής δεν
είναι ναζί, μαφιόζοι δολοφόνοι, είναι το κομμάτι του ελληνικού λαού που
ξεσηκώνεται όπως θα έκανε ο καθένας μας ενάντια στον βιασμό της
πατρίδας του. Γι’ αυτό και οποιαδήποτε προσπάθεια δίωξης, θα συναντήσει
την οργή χιλιάδων κόσμου. Ήδη, η συναυλία συμπαράστασης που
πραγματοποιήθηκε στην Θεσσαλονίκη, στις 5 Οκτωβρίου 2013, στο στρατόπεδο
του Παύλου Μελά, μάζεψε 40.000!Αυτό δείχνει ότι οι ισχυρισμοί της κυβέρνησης είναι γελοίοι. Ότι κανένας
δεν «τσιμπάει» στις σκευωρίες των δύο άκρων, ούτε πιάνεται κορόιδο από
τους γελοίους ισχυρισμούς περί επενδύσεων και ανάπτυξης. Γιατί προφανώς,
ανάπτυξη δεν είναι να καταργείς δέκα θέσεις εργασίας και να ανοίγεις
τρείς, να παραδίδεις γη και ύδωρ στις πολυεθνικές και αυτές με τη σειρά
τους να καταστρέφουν την σπάνια βιοποικιλότητα αλλά και την αγροτική,
την κτηνοτροφική και μεγάλο βαθμό την τουριστική οικονομία της περιοχής. Σε αυτό το πεδίο, τα επιχειρήματα των κυβερνώντων είναι πραγματικά
φτερό στον άνεμο. Η περιοχή προσφέρεται για την κατάρτιση ενός
ολοκληρωμένου προγράμματος ανάπτυξης, που θα αναζωογονεί τον παραγωγικό
ιστό της περιοχής, και θα δίνει έμφαση στην παραγωγή ποιοτικών αγροτικών
προϊόντων προέλευσης, στην μεταποίησή τους, στον ήπιο οικολογικό και
αρχαιολογικό τουρισμό. Αντ’ αυτού, προκρίνεται η λογική να μεταβληθούν
τα βουνά σε μια εξορυκτική έρημο, και η θάλασσα σε μια σούπα από βαρέα
μέταλλα. Κι όλα αυτά για μια χούφτα δολάρια. Για να συνεχιστεί το
γαϊτανάκι της μίζας και της πατρωνίας –καθώς ήδη ο Πάχτας περιοδεύει
στην περιοχή και τάζει δουλειά και ψωμί σε όποιον τον ακολουθάει.Η κυβέρνηση της Αποικίας Χρέους και των πολυεθνικών νομίζει ότι μπορεί
να υποκρύψει όλα αυτά τα σκανδαλώδη, και κυρίως την εγκληματική της
δραστηριότητα εναντίον του ίδιου του ελληνικού λαού,  με δικαστικές
σκευωρίες, και με την άθλια γκεμπελική προπαγάνδα ταύτισης των λαϊκών
αγώνων με τη ναζιστική σέχτα εγκληματιών.Το στρατήγημά της δεν θα περάσει. Και αν επιμείνει σε αυτό, να ξέρει ότι
με αυτόν τον τρόπο ξεκινάει έναν κύκλο αντιδράσεων που θα σημάνουν την
αρχή του τέλους της.  ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΤΩΝ ΣΚΟΥΡΙΩΝ.         ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΑΪΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ.10 Οκτωβρίου 2010                                                                                 
 ΚΙΝΗΣΗ  ΠΟΛΙΤΩΝ  ΑΡΔΗΝ

http://www.kalyterotera.gr

Added (11-ΟΚΤ-2013, 0:02 AM)
---------------------------------------------
ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΒΟΜΒΑ: Βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ στο δρόμο για τον Κορυδαλλό μαζί με τους Χρυσαυγίτες;

Ξέρουν στον ΣΥΡΙΖΑ τι τους περιμένει και δημιουργούν κλίμα;

Η εφημερίδα Αυγή ,που είναι η επίσημη φωνή του ΣΥΡΙΖΑ με σημερινό
δημοσίευμα της κάνει λόγο για οργανωμένο σχέδιο του Μεγάρου Μαξίμου το
οποίο έχει και την κάλυψη του Ευάγγελου Βενιζέλου που σκοπό έχει
να...στοιχειοθετηθεί η σχέση της αξιωματικής αντιπολίτευσης με
οποιαδήποτε μορφής βίας. Μάλιστα αναφέρει πως γίνεται συστηματική
παρακολούθηση των τηλεφώνων στελεχών της αξιωματικής αντιπολίτευσης.

Συγκεκριμένα στο άρθρο που υπογράφει «ειδικός συνεργάτης» αναφέρεται πως
το σχέδιο «ξεφεύγει από κάθε έννοια και της πιο οξυμένης δημοκρατικής
αντιπαράθεσης και αποτελεί επικίνδυνη, για τη δημοκρατία και την
ομαλότητα, πολιτική προβοκάτσια κατά της Αριστεράς και κυρίως του
ΣΥΡΙΖΑ».

Μάλιστα προσθέτει ότι το έχουν «εισηγηθεί οι ακραίοι σύμβουλοί του και
συζητεί ο ίδιος ο πρωθυπουργός. Αυτό προκύπτει από πληροφορίες,
ακριτομύθιες, δημόσιες δηλώσεις, αλλά και διαρροές που έχουν ως πηγή
τους στελέχη της ΕΥΠ, μετριοπαθείς προσωπικότητες της Ν.Δ., αλλά και
"βιαστικούς" του Μαξίμου».

Στόχος συνεχίζει το άρθρο είναι «η θεωρία των άκρων, από τα μαλλιά της
οποίας πιάστηκε η ομάδα Σαμαρά-Βενιζέλου για να αποφύγει τον πολιτικό
και εκλογικό καταποντισμό, εξελίσσεται σε σκοτεινή, ανεύθυνη και
εμπρηστική προσπάθεια να πληγούν τα κινήματα αντίστασης, η Αριστερά και
πρωτίστως ο ΣΥΡΙΖΑ με την επιστράτευση παρακρατικών μηχανισμών, αλλά και
τομέων του κράτους».

Τι γράφει ο ειδικός συνεργάτης: 
«Να χτυπηθεί η αριστερή βία, είναι το σύνθημα του Μαξίμου προς τα
δυναμικά στηρίγματα της πολιτικής Σαμαρά τόσο στην αστυνομία και την
ΕΥΠ, όσο και στη Δικαιοσύνη. Σειρά έχει ο ΣΥΡΙΖΑ, είναι το παρασύνθημα,
ενώ έχουν τεθεί ήδη σε ετοιμότητα οι μηχανισμοί εκείνοι που ανέλαβαν να
επιβεβαιώσουν στην πράξη τη θεωρία των δύο άκρων».

Υποστηρίζει επίσης ότι υπάρχουν τρεις συνιστώσες στο σχέδιο το οποίο
έχει επεξεργαστεί μικρή ομάδα "σκληρών" του Μαξίμου. Προβλέπει:
Τον βομβαρδισμό της κοινής γνώμης με την τοξική προπαγάνδα κατά της
"αριστερής βίας", την οποία έχει υιοθετήσει πλήρως ο πρωθυπουργός και
διακινούν πρωτίστως οι άνθρωποί του. Το γεγονός ότι η σχετική θεωρία δεν
περνάει στην κοινή γνώμη, αντί να αποθαρρύνει τους εμπνευστές της, τους
ωθεί, σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις, σε ακόμα μεγαλύτερες ακρότητες και
σε προσπάθεια να "αποδείξουν" την ισχύ της αξιοποιώντας κάθε
νομιμοφανές ή παράνομο μέσο.
Τη συστηματική παρακολούθηση των τηλεφώνων βουλευτών και στελεχών του
ΣΥΡΙΖΑ, με την ελπίδα ακριβώς να στοιχειοθετηθεί η σχέση της αξιωματικής
αντιπολίτευσης με οποιαδήποτε μορφής βία.
Την κινητοποίηση των προθύμων στο δικαστικό σώμα, οι οποίοι θα αναλάβουν
να γενικεύσουν τις Σκουριές και να περάσουν την "αντιεγκληματική"
νομοθεσία από τα κινήματα αντίστασης στην Αριστερά.

Υπενθυμίζει επίσης ότι το σύνθημα εφαρμογής του σχεδίου, έδωσε ο ίδιος ο
πρωθυπουργός διακηρύσσοντας από την Ουάσιγκτον ότι εκτός από τη Χρυσή
Αυγή πρέπει να αντιμετωπιστεί και "η ακραία αντιπολίτευση που μιλάει για
έξοδο από το ΝΑΤΟ, το ευρώ και την Ευρωπαϊκή Ένωση".

Ο Ειδικός Συνεργάτης περιγράφει πως το "σχέδιο ανωμαλίας", όπως το αποκαλεί,
ανέλαβαν να προωθήσουν άνθρωποι του Αντώνη Σαμαρά. Και παραθέτει:
Τη δήλωση Βορίδη ότι η κυβέρνηση θα σταθεί αποφασιστικά απέναντι στην
πολιτική βία, «και της Χ.Α. και της Άκρας Αριστεράς... Το ότι η Ελλάδα
περνάει δύσκολα σε μια οικονομική κρίση, δεν θα την οδηγήσει σε εμφύλιο.
Και όσοι υποτίμησαν τη δύναμη του κράτους, σύντομα θα διαπιστώσουν ότι
εξετίμησαν λάθος τα δεδομένα».
Τις δηλώσεις Λαζαρίδη, ο οποίος, εν μέσω μάλιστα της οργής για τη
δολοφονία του Παύλου Φύσσα, διατύπωσε την άποψη ότι ο ΣΥΡΙΖΑ βρίσκεται
εκτός συνταγματικού τόξου.
Και τη δήλωση του φίλου και συμβούλου του πρωθυπουργού, Φαήλου
Κρανιδιώτη, ο οποίος, απευθυνόμενος "στα παιδιά της Τσίπρας και Κολλητοί
Α.Ε.», αποκάλυψε ότι θα ακολουθήσει «καταστολή της ανομίας και της βίας
χωρίς διακρίσεις... με πολιτική αχρωματοψία". Και για να κάνει
σαφέστερες τις απόψεις του προειδοποιούσε τον ΣΥΡΙΖΑ μέσω του Διαδικτύου
ότι έρχονται "βραχιόλια".

Μας παρακολουθούν 
Στο άρθρο αναφέρεται κάτι πολύ σοβαρό: «Σύμφωνα με "βαθύ λαρύγγι" της
ΕΥΠ, ήδη αρκετές μονάδες της εν λόγω υπηρεσίας ασχολούνται με την
Αριστερά κα ειδικά με τον ΣΥΡΙΖΑ. Η πρόσφατη ερώτηση του Άρη
Σπηλιωτόπουλου για το κατά πόσο χρησιμοποιούνται νόμιμα οι κοριοί της
ΕΥΠ αποκαλύπτει ότι ακόμα και μέσα στη Ν.Δ. υπάρχουν στελέχη που
ανησυχούν και δεν έχουν καμιά εμπιστοσύνη στον έμπιστο του πρωθυπουργού
Νίκο Δένδια.

Ακόμα πιο αποκαλυπτική όμως είναι η πληροφορία που δεν δίστασε να
δημοσιοποιήσει ο συνήθως καλά πληροφορημένος για τις δραστηριότητες των
μυστικών υπηρεσιών Γιώργος Καρατζαφέρης, ότι εδώ και καιρό έχουν υπό
παρακολούθηση το τηλέφωνο βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ, προσπαθώντας να "δέσουν"
τη σχέση του με το κίνημα στις Σκουριές.»

Παρακολουθούνται τα τηλέφωνα βουλευτών της Μακεδονίας 
Στο άρθρο αναφέρεται ότι «Σύμφωνα μάλιστα με ασφαλείς πληροφορίες, στο
στόχαστρο της ΕΥΠ δεν είναι μόνο στοχοποιημένος λόγω δημόσια
διατυπωμένων απόψεών του βουλευτής της Μακεδονίας, αλλά και βουλευτές
της Θεσσαλονίκης, των οποίων επίσης τα τηλέφωνα και οι κινήσεις
παρακολουθούνται. Όπως επίσης υπό συστηματική παρακολούθηση είναι,
σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, ένας τουλάχιστον βουλευτής του ΚΚΕ και
στελέχη της ΑΝΤΑΡΣΥΑ."

Λέει επίσης ότι άνθρωποι του πρωθυπουργού καυχιώνται ότι "η εξάρθρωση
του μαύρου, δηλαδή της Χρυσής Αυγής, είναι πρόβα τζενεράλε για το
"συντριπτικό πλήγμα στο κόκκινο", δηλαδή στην Αριστερά».

Διαψεύδει ο Κεδίκογλου το δημοσίευμα 
Η κυβέρνηση διαψεύδει το δημοσίευμα της εφημερίδας «Αυγή» περί
«στησίματος προβοκάτσιας» εκ μέρους της (κυβέρνησης). «Ακόμα και η πιο
απίστευτη γελοιότητα, ακόμα και η πιο ακραία φαντασιοπληξία πρέπει να
έχουν τα όρια τους», δήλωσε ο Σίμος Κεδίκογλου. «Για να μη σκεφτούμε
τίποτα χειρότερο για τη σκοπιμότητα του συγκεκριμένου δημοσιεύματος»,
προσέθεσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος.

Όλο το παραπάνω κείμενο είναι αντιγραφή από το iefimerida.gr

Tο αποκλειστικό ρεπορτάζ του planet-greece
Σύμφωνα με δικό μας "ειδικό συνεργάτη" στο ΣΥΡΙΖΑ έχουν καταλάβει τι
έρχεται και η εντολή από την Κουμουνδούρου είναι να δημιουργηθεί κλίμα
 με τέτοιου είδους άρθρα.Σύμφωνα λοιπόν με το ρεπορτάζ μας ,ήδη δύο
βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ έχει εξακριβωθεί πως εμπλέκονται σε τουλάχιστον δύο
"τρομοκρατικές" επιθέσεις,έτσι θα βαφτιστούν και έρχεται η σειρά
τους.Με τα στοιχεία που έχουν προκύψει εναντίον τους,στο ΣΥΡΙΖΑ,που τα
γνωρίζουν και δεν μπορούν να τα αμφισβητήσουν αφού ήταν ένθερμοι
υποστηρικτές των μεθόδων που ακολουθήθηκαν στην περίπτωση της Χρυσής
Αυγής, πιστεύουν πως η κυβέρνηση ψάχνει να βρει ευκαιρία για να
 ακολουθήσει τον ίδιο σχεδόν δρόμο που ακολούθησε με τη Χρυσή Αυγή και
γι' αυτό"τρέχουν για να προλάβουν".Σύμφωνα με το ρεπορτάζ μας και στις
δύο περιπτώσεις ,αποκαλύφθηκε τυχαία η εμπλοκή των δύο βουλευτών ,μέσα
από νόμιμες διαδικασίες που ακολουθήθηκαν ,έπειτα από εισαγγελικές
εντολές για τη διαλεύκανση των δύο "τρομοκρατικών" επιθέσεων.Όλοι πλέον
καταλαβαίνουμε για πιο λόγο ο ΣΥΡΙΖΑ διαφώνησε με την τροπολογία σχετικά
με την χρηματοδότηση κομμάτων που εμπλέκονται σε εγκληματικές ενέργειες
και για πιο λόγο έχει ξεκινήσει την ιστορία σχετικά με τις
παρακολούθησεις τηλεφώνων.Προκειμένου την κατάληλη στιγμή ,αν το
ρεπορτάζ μας επαληθευτεί,να βγεί και να μιλήσει για στημένη προβοκάτσια.

Ας περιμένουμε να δούμε αν οι εξελίξεις θα μας διαψεύσουν!

planet-greece.blogspot.com

http://www.eglimatikotita.gr


Elke gek zijn gebrek
 
ΘνητοςDate: Παρασκευή, 11-ΟΚΤ-2013, 8:46 PM | Message # 11
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Πιθανον θα ελεγα το σεναριο !

ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
ΑθηναίοςDate: Παρασκευή, 11-ΟΚΤ-2013, 10:08 PM | Message # 12
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Μην σου πω ότι είναι σίγουρο!!!!

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
ΠανδαιμονιονDate: Κυριακή, 13-ΟΚΤ-2013, 1:00 AM | Message # 13
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 1684
Awards: 2
Reputation: 6
Status: Offline
Ο λαός συνεχίζει να στηρίζει την “εγκληματική οργάνωση” ΧΑ. Που είναι το περίεργο;
Οι φανερές και μόνο δημοσκοπήσεις του συστήματος, δείχνουν μικρή κάμψη
της Χρυσής Αυγής. Σε κάθε περίπτωση η ΧΑ αντέχει με ισχυρή συσπείρωση.
Και να σκεφτεί κάποιος ότι πολλοί πολίτες αποφεύγουν πλέον να απαντάνε ή
να λένε αλήθεια στις δημοσκοπήσεις.
Λέτε άραγε, οι πολίτες που στηρίζουν τη ΧΑ να είναι φασίστες ή να μην
ξέρουν τι επιλέγουν να στηρίξουν; Τι συμβαίνει λοιπόν; Ας αναρωτηθούμε
το εξής: Όταν κάποιος προσλαμβάνει έναν μισθοφόρο «μπράβο» για να
τιμωρήσει ή να εκδικηθεί κάποιον άλλο, νοιάζεται μήπως για το
ποιόν του προσληφθέντος μπράβου ή για το εάν θα χαρακτηριστεί ο μπράβος ως εγκληματίας; Προφανώς το μόνο που τον
ενδιαφέρει είναι να φέρει σε πέρας την αποστολή που του ανέθεσε.

Μισό εκατομμύριο περίπου ενήλικες πολίτες που ψήφισαν με πλήρη συνείδηση
τη ΧΑ και οι πολλοί περισσότεροι που την στηρίζουν ακόμα σήμερα, όταν
έχει χαρακτηριστεί από το σύστημα ως εγκληματική οργάνωση (και πολλά
στελέχη της έχουν ήδη προφυλακιστεί), προφανώς δεν την στηρίζουν ως μια
αγαθοεργό οργάνωση, ούτε για τους “politcal corect” τρόπους δράσης της.
Ακόμα είναι βέβαιο πως οι πολίτες αυτοί δεν ενδιαφέρονται να δουν τον κ.
Μιχαλολιάκο πρωθυπουργό και τους υπόλοιπους φουσκωτούς υπουργούς (αν
και έτσι όμως όπως πάμε δεν αποκλείεται να το δούμε κι αυτό).

Δεν πρέπει να κρυβόμαστε άλλο πίσω από το δάκτυλό μας. Θα πρέπει να
κοιτάξουμε την αλήθεια κατάματα. Εκείνο που οι ανασφαλείς και οργισμένοι
αυτοί πολίτες θέλουν, είναι να κάνουν αυτό που οι ίδιοι δεν έχουν τη
δυνατότητα να κάνουν. Να τιμωρήσουν το πολιτικό σύστημα. Προσλαμβάνουν
(με το μόνο τρόπο που τους επιτρέπεται, δηλαδή την ψήφο τους), έναν
πολιτικό «μπράβο» για να δώσει ένα ηχηρό ”χαστούκι” στο πολιτικό
σύστημα. Να προκαλέσουν την κατάρρευση ενός σάπιου και διεφθαρμένου
πολιτικού συστήματος που τους ενέπαιξε, τους κατέστρεψε και τώρα, αντί
έστω να αποσυρθεί με μία συγνώμη,  επιμένει να είναι στην εξουσία και
συνεχίζει να τους εμπαίζει και να τους εξαθλιώνει, κατευθυνόμενο και
ελεγχόμενο από τους ντόπιους και ξένους προστάτες του.

Πανικόβλητο λοιπόν το βαλλόμενο πολιτικό σύστημα, έρχεται τώρα και
κατηγορεί τους προσληφθέντες από τους πολίτες πολιτικούς «μπράβους» ως
εγκληματίες. Ε, και λοιπόν τι έγινε; Μάλλον το αντίθετο επιτυγχάνει.
Εκείνο από το οποίο πραγματικά (εκτιμούμε) κινδυνεύει η ΧΑ, δεν είναι
για το εάν  θα χαρακτηριστεί ως εγκληματική οργάνωση κ.λ.π., αλλά
αντιθέτως, από την διάψευση των προσδοκιών αυτών που την επιλέγουν. Αν
δηλαδή τελικά αποδειχθεί ότι δεν είναι η ισχυρή οργάνωση (τιμωρός) όπως
φαντάζονται οι ανασφαλείς και οργισμένοι πολίτες που την υποστηρίζουν,
αλλά ενδεχομένως μια γραφική οργάνωση, παντελώς αδύναμη και ανίκανη για
τη “δουλειά” που επιλέγεται.

Ή ακόμα χειρότερο, μήπως αποδειχθεί ως όργανο του ίδιου του συστήματος εναντίον της κοινωνίας. Εκεί μόνο μπορεί πολιτικά να “κτυπηθεί” η ΧΑ και
αυτό θα είναι το πραγματικό τέλος της.
Πέτρος Χασάπης

Από το olympia

http://www.kalyterotera.gr


Elke gek zijn gebrek
 
ΑθηναίοςDate: Κυριακή, 13-ΟΚΤ-2013, 1:02 AM | Message # 14
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Έχει απόλυτο δίκιο! Συμφωνώ!

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Κυριακή, 13-ΟΚΤ-2013, 2:48 AM | Message # 15
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote Πανδαιμονιον ()
Ή ακόμα χειρότερο, μήπως αποδειχθεί ως όργανο του ίδιου του συστήματος εναντίον της κοινωνίας. Εκεί μόνο μπορεί πολιτικά να “κτυπηθεί” η ΧΑ καιαυτό θα είναι το πραγματικό τέλος της.


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
Forum » Συνωμοσίες-Μυστικά Τάγματα » Συνωμοσίες-Μυστικά Τάγματα » ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ (Διάλογος για τη δημοκρατία)
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search: