Δευτέρα, 13-ΜΑ-2024, 10:59 AM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Off Topic » Περί ανέμων και υδάτων » ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΥΓΟΥΣΤΟΣ (Η κοίμηση της Θεοτόκου)
ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΥΓΟΥΣΤΟΣ
ΑθηναίοςDate: Τετάρτη, 15-ΑΥΓ-2012, 9:55 PM | Message # 1
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Η κοίμηση της Θεοτόκου

Δεν είμαι αιρετικός. Ούτε Χριστιανός. Θα έλεγα ότι δεν είμαι ούτε καν αμελής Χριστιανός με ανησυχίες. Φυσικά το καζάνι της Κόλασης δεν το γλυτώνω με δυο-τρεις επισκέψεις που έκανα στο Άγιο Όρος. Θα έλεγα ότι με αυτές τις επισκέψεις επιβάρυνα την θέση μου ως προς την Κόλαση. Μακάρι να βρω εκεί επάνω τον Αη Γιώργη που έχω και το όνομά του, να με λυπηθεί, να κατανοήσει τα στραβοπατήματά μου και να δροσίσει λίγο την θέση μου στην κόλαση. Αλλά μέρα που είναι σήμερα είπα να το βγάλω από μέσα μου. Αν και έχω διαβάσει πάρα πολλά βιβλία για το Βυζάντιο και την διαβόητη όσο και αιματηρή διαμάχη μεταξύ των Εικονομάχων και των Εικονολατρών δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί έγινε τόσος χαβαλές.

Οι Βυζαντινοί σφαζόντουσαν από το 726 έως το 843 και το αποτέλεσμα ποιο ήταν; Σήμερα η Παναγιά της Τήνου να είναι η καλύτερη Παναγιά. Ακολουθούν στην τελική κατάταξη η Εκατονταπυλιανή της Πάρου, η Δροσιανή της Νάξου, η Ψαριανή στα Ψαρά, η Βλαχερνών στην Κέρκυρα, η Παντάνασσα στο Μυστρά, η Θυμιανή στα Σφακιά, η Φανερωμένη στη Σαλαμίνα και η Γιάτρισσα στη Λακωνία. Υπάρχουν ακόμα εκατοντάδες. Και μη μου πείτε ότι ξέχασα την Παναγία Σουμελά. Αυτή είναι πόντια και όχι εγχώρια. Για ντόπια πράγματα μιλάμε!

Βάλαμε, λοιπόν, σε διαγωνισμό τις Παναγιές, ανάλογα με τις εικόνες, τις εκκλησίες και τις περιοχές τους. «Η δική μου είναι η θαυματουργή», λέει μια γριούλα. «Η δική μου όμως είναι πιο αποτελεσματική», λέει η άλλη. Και λέω εγώ τώρα, «πόσο βλάκας (για να μην πω μαλάκας) είμαι, που νόμιζα ότι η Παναγία είναι μία»!

Σαν ομάδα ποδοσφαίρου την έκαναν την Παναγία, τη μητέρα του Χριστού! Οπαδική την έκαναν! Πώς κάθε χωριό έχει έναν Ολυμπιακό αλλά ο “καλός” είναι αυτός του Πειραιά; Έτσι ακριβώς και με την Παναγιά. Το Πρωτάθλημα στα θρησκευτικά το παίρνει αυτή στην Τήνο. Οι άλλες είναι, όπως λέμε, Ολυμπιακός Βόλου, Λουτρακίου, Λιοσίων κλπ. Δηλαδή πάνω που αρχίζεις να το ψάχνεις μπας και πιστέψεις σε κάτι, σε κάνουν και βλαστημάς!

Και όταν λέμε προσκύνημα στην Παναγιά της Τήνου, τύφλα να έχουν τα ντέρμπυ του ποδοσφαίρου. Χειρότερα από Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ παρουσία των οπαδών και των δύο ομάδων είναι. Έχετε πάει ποτέ με πλοίο τον Δεκαπενταύγουστο στο νησί; Μπροστά στις γριές χούλιγκανς τύφλα να έχουν οι οργανωμένοι οπαδοί!

Την κατάσταση μέσα στο καράβι δεν θα την περιγράψω! Είναι απερίγραπτη! Φτάνει λοιπόν το καράβι στο νησί. Βγαίνεις από το καράβι και κάνουν 100άρια οι γριές ποια θα φτάσει πρώτη. Η μια πατάει την άλλη για να πάρει “τη χάρη Της” και γίνεται το έλα να δεις για τον τερματισμό! Δεν καταλαβαίνεις πότε βρέθηκες στο χώμα ανάσκελα. Σε πατάνε στα μούτρα και βρίσκεσαι με 10 τάπερ από σουτζουκάκια και κεφτέδες στο κεφάλι δίχως να πάρεις χαμπάρι. Εκείνες πηγαίνουν με τα γόνατα και δεν τις προλαβαίνεις. Μετά από τέτοιο τσαλαπάτημα καταλαβαίνεις γιατί η τηλεόραση μας δείχνει όλο τον κόσμο να φτάνει στην Εκκλησία έρποντας και μπουσουλώντας.

Υπάρχει τέτοιος βαθμός αυθυποβολής σε “πακέτο” πίστης, που αν οι Ολυμπιακοί αγώνες γίνονταν Δεκαπενταύγουστο και στέλναμε τις γριές σε αγωνίσματα δρόμου με την εικόνα της Παναγιάς της Τήνου στον τερματισμό, από μια 12άδα μετάλλια θα μας έφερναν.

Είπαμε όμως…. Πηγαίνουν στην… “καλή” Παναγιά. Εγώ που έμεινα στην Αθήνα και δεν αξιώθηκα να πάω στη χάρη Της θα την βγάλω κάπου κοντά. Σε καμιά Αθηναία παναγιά που να φέρνει λίγο στην Παναγιά της Τήνου, να ανάψω ένα κεράκι και ας είναι εις γνώση μου ότι αυτή η Παναγιά είναι “ιμιτασιόν”.

Αυτά και… «θεέ μου, συγχώρεσέ με…» που λένε οι καλοί Χριστιανοί.
Η “χάρη Της” βοήθειά σας.


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.


Message edited by Αθηναίος - Τετάρτη, 15-ΑΥΓ-2012, 9:56 PM
 
ΘνητοςDate: Πέμπτη, 16-ΑΥΓ-2012, 7:34 PM | Message # 2
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Μπροστά στις γριές χούλιγκανς τύφλα να έχουν οι οργανωμένοι οπαδοί!

ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ !!!
biggrin biggrin biggrin
tongue


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
cuggiDate: Κυριακή, 19-ΑΥΓ-2012, 10:41 AM | Message # 3
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 9
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
ολα πλεον γινονται για τα λεφτα...γτ κ ταμα να θελεις να κανεις πρεπει να πληρωσεις ναααα για μια λαμπαδα...αυτο ποτε δεν το καταλαβα φυσικα...γτ να πρεπει να πληρωνουμε στο ¨σπιτι του θεου¨??????
 
ΘνητοςDate: Κυριακή, 19-ΑΥΓ-2012, 10:43 AM | Message # 4
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (cuggi)
γτ να πρεπει να πληρωνουμε στο ¨σπιτι του θεου¨??????

Eχει εξοδα μωρε κι αυτος !!
biggrin biggrin biggrin


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
ΑθηναίοςDate: Κυριακή, 19-ΑΥΓ-2012, 5:39 PM | Message # 5
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (cuggi)
γτ να πρεπει να πληρωνουμε στο ¨σπιτι του θεου¨??????

Πώς θα πληρωθούν οι "υπηρέτες" του Θεού, αφού ο Θεός είναι κατά του χρήματος;;;;

Quote (cuggi)
ταμα να θελεις να κανεις πρεπει να πληρωσεις ναααα για μια λαμπαδα...

Είναι όμως και λίγο ρατσιστής ο Θεός. Όταν ένας τάζει μια λαμπάδα ίσαμε το μπόι του και είναι 1,50, ο άλλος για την ίδια χάρη που είναι 1,90 γιατί πρέπει να πληρώσει παραπάνω;;; Δεν έπρεπε να έχει βάλει ένα μέσο όρο στο ύψος της λαμπάδας ο Κύριος για να σταματήσουν οι διακρίσεις και να μην πληρώνουν οι άνθρωποι για την ίδια χάρη διαφορετικό ποσό ανάλογα με το μπόι τους;;;;


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.


Message edited by Αθηναίος - Κυριακή, 19-ΑΥΓ-2012, 5:41 PM
 
margaritaDate: Κυριακή, 19-ΑΥΓ-2012, 5:56 PM | Message # 6
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Φυσικά το καζάνι της Κόλασης δεν το γλυτώνω με δυο-τρεις επισκέψεις που έκανα στο Άγιο Όρος.

εχω την εντύπωση οτι το αγιο ορος στην αρχαιότητα ηταν αφιερωμένο στην θεά αρτεμη ! αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι με πιο δικαίωμα απαγορευεται στις γυναίκες να πατήσουν το αγιο ορος και επιτρέπεται μόνο στους αντρες !!!!!


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Κυριακή, 19-ΑΥΓ-2012, 7:19 PM | Message # 7
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Με το ίδιο δικαίωμα που στην αρχαιότητα επιτρεπόταν ΜΟΝΟ στις γυναίκες να πάνε στο Άγιο Όρος και απαγορευόταν στους άνδρες. Και η Άρτεμις δεν αστειευόταν!!!!!

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
cuggiDate: Κυριακή, 19-ΑΥΓ-2012, 7:29 PM | Message # 8
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 9
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
ααα αυτο δεν το ηξερα...οτι στην αρχαιοτητα επιτρεποταναι να μπαινουν γυναικες.... κ τωρα γτ δεν μπορουν???αφου ολοι οι μοναχοι κ εξω βγαινουν κ γυναικες βλεπουν....
 
ΑθηναίοςDate: Κυριακή, 19-ΑΥΓ-2012, 7:54 PM | Message # 9
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Δεν το επιτρέπει η Παναγιά να μολυνθεί το Περιβόλι της από τις γυναίκες. Γυναίκα ήταν κι αυτή... κάτι περισσότερο θα ξέρει!!!!

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Κυριακή, 19-ΑΥΓ-2012, 10:04 PM | Message # 10
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Δεν το επιτρέπει η Παναγιά να μολυνθεί το Περιβόλι της από τις γυναίκες. Γυναίκα ήταν κι αυτή... κάτι περισσότερο θα ξέρει!!!!

αμαρτωλές σκέψεις !!!!! δεν την γλυτώνεις την κόλαση !!!!!

Added (2012-08-19, 9:59 PM)
---------------------------------------------

Quote (Αθηναίος)
Και η Άρτεμις δεν αστειευόταν!!!!!

λές κάτι να την θύμωσε και πήρε φωτιά το αγιο όρος??????

Added (2012-08-19, 10:04 PM)
---------------------------------------------

Quote (cuggi)
ααα αυτο δεν το ηξερα...οτι στην αρχαιοτητα επιτρεποταναι να μπαινουν γυναικες.... κ τωρα γτ δεν μπορουν???αφου ολοι οι μοναχοι κ εξω βγαινουν κ γυναικες βλεπουν....

εμένα πάντως με θυμώνει πολύ η απαγόρευση αυτή !ποιός τους εδωσε το δικαίωμα να απαγορεύουν στις γυναίκες την είσοδο ????
μας θεωρούν μολυσμένες ενω αυτοί με οσα κάνουν και εντός και εκτός δεν τρέχει τίποτα !


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Δευτέρα, 20-ΑΥΓ-2012, 0:05 AM | Message # 11
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (margarita)
αμαρτωλές σκέψεις !!!!! δεν την γλυτώνεις την κόλαση !!!!!

Πριν πεθάνω θα μετανοήσω και θα είναι πιο δροσερά εκεί επάνω!!! biggrin biggrin biggrin

Quote (margarita)
λές κάτι να την θύμωσε και πήρε φωτιά το αγιο όρος??????

Δεν θα ήθελαν οι "Άγιοι Πατέρες" να θυμώσει η Άρτεμις!!!!

Quote (margarita)
μας θεωρούν μολυσμένες ενω αυτοί με οσα κάνουν και εντός και εκτός

Φυσικά και είστε μολυσμένες. Αυτοί ό,τι κάνουν εντός δεν είναι με γυναίκες... άρα επιτρέπεται....
-Ευλόγησον Δέσποτα
-Ευλογώ... αλλά σκύψε ευλογημένε....


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.


Message edited by Αθηναίος - Δευτέρα, 20-ΑΥΓ-2012, 0:10 AM
 
margaritaDate: Δευτέρα, 20-ΑΥΓ-2012, 9:07 PM | Message # 12
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
happy happy happy happy happy happy happy

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΘνητοςDate: Δευτέρα, 20-ΑΥΓ-2012, 9:20 PM | Message # 13
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Πριν πεθάνω θα μετανοήσω και θα είναι πιο δροσερά εκεί επάνω!!!

Tι λες ;
χα
εχω ετοιμο το τηγανι σου !!
Αιντε θα σε βαλω και ελαιολαδο !!
τυχερακια !
biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
margaritaDate: Δευτέρα, 20-ΑΥΓ-2012, 9:28 PM | Message # 14
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
happy happy happy happy happy happy

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Δευτέρα, 20-ΑΥΓ-2012, 10:31 PM | Message # 15
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin

Ο άλλος όμως στο βιντεάκι που είχαμε δει σε ένα άλλο θέμα μετάνοιωσε πηγαίνοντας στην κόλαση και ήρθε ο Χριστός και τον έσωσε! Εγώ που θα μετανιώσω λίγο πριν πεθάνω γιατί να τηγανιστώ::::: : biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.


Message edited by Αθηναίος - Δευτέρα, 20-ΑΥΓ-2012, 10:33 PM
 
Forum » Off Topic » Περί ανέμων και υδάτων » ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΥΓΟΥΣΤΟΣ (Η κοίμηση της Θεοτόκου)
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search: