Παρασκευή, 03-ΜΑ-2024, 7:57 PM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Off Topic » Ιδέες » De ja vu (Κάπου τό'χω ξαναζήσει αυτό)
De ja vu
HoshiDate: Κυριακή, 18-ΑΠΡ-2010, 6:20 AM | Message # 1
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 8
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Δέν ξέρω πόσες φορές σας έχει τύχει, πού σας έχει τύχει, πώς κτλ κτλ. Το μόνο το οποίο θα μπορούσα σίγουρα να πώ είναι ότι σας έχει τύχει.
Τί είναι το De ja vu;
Ένα συμβάν το οποίο μέσα σε κάποια στιγμή της καθημερινοτητά μας νιώθουμε πως ζούμε ξανά μια ίδια κατάσταση. Θυμόμαστε κινήσεις, λόγια και πρόσωπα, σάν να έχει συμβεί αυτή η σκηνή ξανά στο παρελθόν μας. Πολλές φορές ξέρουμε ακόμα και το τί θα γίνει μετά η τα λόγια που θα ειπωθούν απο ένα πρόσωπο. Τρομακτικό για κάποιους, ανατριχιαστικό για άλλους η ακόμα και αστείο, αλλα δέν παύει να είναι μία κατάσταση που όλοι οι άνθρωποι αντιλαμβάνονται πως έχουν ζήσει, παραπάνω απο μία φορές.
Πώς προκαλείται; Τί το προκάλει; Γιατί προκαλείται; Έχουμε μελλοντολογικές ικανότητες;
Οι απαντήσεις που πήρα εγώ όταν έψαξα το θέμα αυτό δεν έχουν να κάνουν με τίποτα ψυχοσωματικές η μελλοντολογικές ικανότητες που θα μπορούσαν να παρουσιάζουν οι άνθρωποι. Αλλά στο ότι είναι μία "σύγχηση" ανάμεσα στα παράληλα σύμπαντα που "υπάρχουν" με αποτέλεσμα να ζούμε παρόμοιες καταστάσεις που έχουμε ζήσει σε ένα άλλο μέλλον σε ένα παράληλο σύμπαν. Μπορεί να ακούγεται αδιανόητο αλλά άν το τοποθετήσεις κάτω και το σκεφτείς, βρίσκεις μία λογική εξήγηση έτσι που απαντάει στα παραπάνω ερωτήματα. Είναι πιθανόν όντως να υπάρχουν τα παράλληλα σύμπαντα, στα οποία ατομικά ο καθένας μας να ζεί μία η περισσότερες διαφορετικές ζωές, με διαφορετικά αποτελέσματα ή ακόμα παρόμοιες ζωές με αυτές που ζούμε τώρα, με αρκετές μικροδιαφορές όμως μεταξύ τους. Εκέι λοιπόν είναι που έρχεται και δένει το de ja vu , καθώς μέσα απο ένα παρόμοιο παράλληλο σύμπαν, με μια ζωη δλδ που μοίαζει σχεδόν τέλεια με την δική μας, να υπάρχουν ταυτόσημα γεγονότα. Άν λοιπόν υπάρχει μία χρονική διαφορά μεταξύ εκείνου του σύμπαντος και του δικού μας, σε μία "σύγχηση" που μπορεί να προκληθεί αυτά τα γεγονότα αφομοιώνονται σε εμάς. Έτσι στο μυαλό μας υπάρχουν σκηνές που δεν τις έχουμε ζήσει εμείς αλλα τις θυμόμαστε να γίνοντε. Το φαινόμενο αυτό ονομάστηκε De ja vu (δεν ξέρω γιατί και ούτε ξέρω γιατί στα γαλλικά).

Όσα προαναφέρω τα δίαβασα μέσα απο Αγγλικά , Αμερικάνικα και Γερμανικά άρθρα επιστημών σε κάποια επιστημονικά περιοδικά και τα αναφέρω στα Ελληνικά. Έχω διαβάσει και άλλες 3-4 απόψεις αλλά αυτή μου φάνηκε πιο σωστή πιο λογική και τεκμειριωμένη, γιαυτό τον λόγο την μοιράζομαι και μαζί σας.

Προσμένω μια καλή αντιμετώπιση με την έννοια ότι θα πείτε τις γνώμες/απόψεις σας και ακόμα καλύτερα μία άλλη εξήγηση δική σας ή που να διαβάσατε και να ταυτίσατε με το De ja vu ως αιτία.

Message edited by Hoshi - Κυριακή, 18-ΑΠΡ-2010, 6:21 AM
 
aposperittisDate: Δευτέρα, 19-ΑΠΡ-2010, 11:35 AM | Message # 2
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Πολύ ωραίο το θέμα αυτό! Εγώ θα έδινα και μια άλλη εξήγηση, ότι το de ja vu θα μπορούσε να ήταν και αναμνήσεις από προηγούμενες ζωές όπου είχαμε κάνει άλλες επιλογές! Είχα διαβάσει κάποτε πως όταν πεθαίνουμε βλέπουμε μια ανασκόπηση της ζωής μας και ο άγγελος μας ρωτάει αν καταλάβαμε το νόημα της ύπαρξης μας στην γη, αν μάθαμε από τα λάθη μας και τι θέλουμε να κάνουμε. Από εκεί και πέρα εμείς επιλέγουμε αν θα γίνουμε άγγελοι και να βοηθάμε αυτούς που μας έχουν ανάγκη ή θα ξαναζήσουμε μια καινούργια ζωή αν βγάλουμε το συμπέρασμα πως δεν έχουμε μάθει αρκετά ώστε να αγγίξουμε την πληρότητα.
Μάλιστα το άρθρο έλεγε πως όταν διαλέξουμε αυτήν την επιλογή εμείς σχεδιάζουμε τον χάρτη της ζωής μας μέχρι και την παραμικρή λεπτομέρεια! Αν θα παντρευτούμε, πόσο θα ζήσουμε, ακόμα και αν θα σπάσουμε κανένα πόδι ή χέρι!!!! Και τίποτα μα ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορεί να αλλάξει το σχέδιο αυτό!
Όλα αυτά μου φάνηκαν "λογικά" γιατί κατά κάποιον τρόπο εξηγούσαν πολλά! Όπως το de ja vu αλλά και αυτά που λέει ο λαός για την μύρα του κάθε ενός!
Τέλος αυτό το θέμα έλειπε από την κεντρική μας σελίδα και νομίζω πως πρέπει να μπει! Hoshi θες να το ψάξεις και να το βάλω κεντρική σελίδα με το όνομα σου βέβαια από κάτω? Αλλιώς το φτιάχνω και εγώ!


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
HoshiDate: Δευτέρα, 19-ΑΠΡ-2010, 6:02 PM | Message # 3
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 8
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Για ένα τέτοιο ενδιαφέρον θέμα δεν χρειάζεται να ρωτάς!!! Φυσικά! Σήμερα κιόλας μέχρι το βραδάκι θα έχω βρεί τα απαραίτητα στοιχεία για την διμηουργία ενός topic περι του θέματος.
 
aposperittisDate: Δευτέρα, 19-ΑΠΡ-2010, 6:05 PM | Message # 4
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Όχι μόνο topic! Κεντρική σελίδα θα το βάλω!

Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
georgiaDate: Πέμπτη, 06-ΜΑ-2010, 1:02 AM | Message # 5
Εξωγήινος επισκέπτης
Group: Special User
Messages: 68
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Παιδια εχω κι εγω μια απαντηση μιας και το εχω συζητησει με γιατρο νευρολογο αυτο.Ο εγκεφαλος μας κατα περιοδους κανει μικρες ηλεκτρικες εκφωρτησεις. Αυτο κραταει κλασμα δευτερολεπτου κι εκεινη τη στιγμη καταγραφει ταχυτατα στη μνημη του οτι συμβαινει γιαυτο η ιδια στιγμη γινεται αναμνηση.Λυπαμαι αν σας απογοητευω,αλλα αυτη ειναι η ιατρικη εξηγηση.
 
moousesDate: Κυριακή, 06-ΜΑΡ-2011, 8:43 PM | Message # 6
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 2
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Όντος ένα format μας χρειάζεται……………….
Πάντως το φαινόμενο αυτό μου έχει συμβεί πολλές φορές
 
margaritaDate: Κυριακή, 31-ΙΟΥ-2011, 8:27 PM | Message # 7
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
εχω την εντυπωση οτι ολα τα θεματα δεν μπορουν να εξηγηθουν επιστημονικα ακομα,δεν με καλυπτει η εξηγηση του νευρολογου,βεβαια δεν εχω τις γνωσεις ενος επιστημονα αλα δεν με πειθει η εξηγηση του.εκτος απο μια σειρα καταστασεων που μπορει να νομιζουμε οτι εχουμε ξαναζησει ,συμβαινει να συνανταμε και διαφορους ανθρωπους που νοιωθουμε σαν να τους ξερουμε απο καιρο και να γνωριζουμε πολυ καλα τον χαρακτηρα τους,κι αυτο ηλεκτρικη εκφωρτηση ειναι?

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Κυριακή, 31-ΙΟΥ-2011, 10:53 PM | Message # 8
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Μήπως πρέπει να εξετάσουμε την περίπτωση των Ακασικών Αρχείων;

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Δευτέρα, 01-ΑΥΓ-2011, 1:05 AM | Message # 9
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
αυτο ειναι ενα θεμα που εχει πολυ ενδιαφερον και πρεπει να το εξετασουμε.

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Δευτέρα, 01-ΑΥΓ-2011, 1:19 AM | Message # 10
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Έχουμε πει κάτι λίγα με τον KronosII στη συζήτηση για την κοσμοθεωρία και την προέλευση του ανθρώπου και κάποια στιγμή θα ξαναπούμε γιατί δίνετε έτσι η εξήγηση γιατί υπάρχει (αν υπάρχει, που υπάρχει biggrin ) τόσο μεγάλο ενδιαφέρον των εξωγήινων για τη Γη!

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
KronosIIDate: Δευτέρα, 01-ΑΥΓ-2011, 4:46 PM | Message # 11
Μέλος που ξέρει πολλά
Group: Special User
Messages: 342
Awards: 2
Reputation: 2
Status: Offline
Ψαχνοντας λιγο για τα ακκασικα αρχεια η Akkasic Records βρηκα πολλα κοινα στοιχεια με την θεωρεια του Πλατωνα για τον υπεραισθητο κοσμο των ιδεων.

απο τους πιθηκους στους υπερπιθηκους..
Ακομα πιθηκια ομως..
 
ΑθηναίοςDate: Δευτέρα, 01-ΑΥΓ-2011, 7:09 PM | Message # 12
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Πάρα πολύ σωστή η παρατήρησή σου! surprised
Αυτό βέβαια φανερώνει ότι δεν διάβασες τον Πλάτωνα, αλλά τον μελέτησες!!!!) wink
Βλέπεις, όμως, ότι τίποτα από αυτά που έλεγαν οι πρόγονοί μας δεν ήταν τυχαίο;


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
KronosIIDate: Δευτέρα, 01-ΑΥΓ-2011, 8:51 PM | Message # 13
Μέλος που ξέρει πολλά
Group: Special User
Messages: 342
Awards: 2
Reputation: 2
Status: Offline
Στερνη μου γνωση να σε ειχα παντα cool

απο τους πιθηκους στους υπερπιθηκους..
Ακομα πιθηκια ομως..
 
ΘνητοςDate: Σάββατο, 06-ΑΥΓ-2011, 9:19 PM | Message # 14
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (KronosII)
Στερνη μου γνωση να σε ειχα παντα cool

ΩΡΑΙΟΟ !! happy


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
Forum » Off Topic » Ιδέες » De ja vu (Κάπου τό'χω ξαναζήσει αυτό)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: