Πέμπτη, 09-ΜΑ-2024, 2:04 AM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Forum » Γενική συζήτηση για ανθρώπους και γεγονότα » Μύθοι » Όλυμπος – Τα μυστικά του βουνού των Θεών
Όλυμπος – Τα μυστικά του βουνού των Θεών
EvzonasDate: Τετάρτη, 21-ΔΕΚ-2011, 2:27 AM | Message # 1
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 3
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
καλησπερα σας! διαβασα το αρθο για τον Όλυμπο και θα ήθελα να προσθεσω κάτι πάνω σε αυτο το θέμα κυριως για την περιοχή που βρήσκεται το χωριό Μορνα . Καταρχήν δεν είναι τυχαίο στο google earth ότι μια περιοχή συγκεκριμένη είναι καμουφλαρισμένη ( 40°05'38.53" N 22°18'12.88" E ) απο το ίδιο το προγραμμα ετσι ώστε να μη φαίνονται λεπτομεριες στο βουνο . Η αλήθει είναι οτι δεν ακούω πρώτη φορά για αυτές τις ιστορίες γύρο απο τον 'Ολυμπο , τις προάλες είχα μια συζήτηση με εναν συγγενή μου ο οποίος γνωρίζει πως συγκεκριμένη περιοχή αγνωστη για εμάς φυλασεται υπερβολικά αυστηρα απο του "αδιακριτους" πεζοπόρους - τζοπανιδες - "κοινους" θνητους που θα τύχη να περάσου αθελάτους απο εκεί - και με ενημέρωσε και για την ύπαρξη ξένω "επισκεπτών" (επιστημονες?) οι οποιοι μένουν στα γυρο χωρια και απλα δηλώνουν ανεπαγγελτοι που ολοι την ημερα - νυχτα γυριζουν τα βουνα !!!!
θα ήθελα πολύ να αρχίσει , ετσι, μια συζήτηση πάνω σε αυτο το θέμα γιατι νομίζω είναι αρκετά ενδιαφέρον
 
ΘνητοςDate: Τετάρτη, 21-ΔΕΚ-2011, 12:52 PM | Message # 2
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (Evzonas)
θα ήθελα πολύ να αρχίσει , ετσι, μια συζήτηση πάνω σε αυτο το θέμα γιατι νομίζω είναι αρκετά ενδιαφέρον

Ποσες φορες εχω σκεφτει να ειχα το χρονο να παω να τη πεσω εκει μ'ενα σκηνακι , να δω τι θα γινει ! cool


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
EvzonasDate: Τετάρτη, 21-ΔΕΚ-2011, 2:09 PM | Message # 3
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 3
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Εγω πολύ θα ´ηθελα να περασω λιγο διαστημα στο χωριο ¨φαντασμα¨ .. Να περπατησω Σε εκειν τα απογορευμενα
σημεια οπου στο πουθενα θα βρεις συρματοπλεγματα!!! Να δω τι υπάρχει. Κατι παρομοιο βρησκεται και στους Δελφους!!
Αλλα πιστευω πως οτι κ να γραψει καποιος αν δε το ζησεισ κ δεν το δεις θα παραμηνουν για παντα εικασιες.


Message edited by Evzonas - Τετάρτη, 21-ΔΕΚ-2011, 2:10 PM
 
margaritaDate: Τετάρτη, 21-ΔΕΚ-2011, 7:23 PM | Message # 4
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (Evzonas)
Evzonas

Καλώς όρισες στην παρέα μας .

Added (2011-12-21, 6:10 PM)
---------------------------------------------

Quote (Evzonas)
θα ήθελα πολύ να αρχίσει , ετσι, μια συζήτηση πάνω σε αυτο το θέμα γιατι νομίζω είναι αρκετά ενδιαφέρον

Και εγω το βρίσκω ενδιαφέρον και θα ψάξω γαι στοιχεία

Added (2011-12-21, 6:51 PM)
---------------------------------------------
Σκοτίνα /

Το χωριό ‘’Σκοτείνα’’ (ή Μόρνα) που συνορεύει με τον χείμαρρο Μαυρονέρι παρακλάδι του ποταμού Μόρνου στον Όλυμπο, μπορεί κάποτε να ήταν γεμάτο ζωή αλλά στις μέρες μας δεν υπάρχει ψυχή στο χωριό. Κάτι άγνωστο στο παρελθόν, έκανε τους κατοίκους του να φύγουν πανικόβλητοι από τη περιοχή. Αρκετοί ερευνητές προσπάθησαν να έρθουν σε επαφή με κάποιον πρώην κάτοικο, ώστε να μάθουν τα περιστατικά που είχαν προκαλέσει τρόμο στο χωριό και ανάγκασαν τους κάτοικους του να το εγκαταλείψουν , αλλά όλοι τους, κατά έναν περίεργο τρόπο ακύρωναν αυτές τις συναντήσεις την τελευταία στιγμή.

Η μοναδική μαρτυρία που τελικά βρήκαμε, μιλούσε για μια ομιχλώδη περιοχή στα ‘’Καζάνια’’. Ο μάρτυρας, μας αποκάλυψε ότι στην συγκεκριμένη τοποθεσία υπάρχει σχεδόν πάντα ομίχλη, ακόμα και όταν σε όλο τον Όλυμπο επικρατεί ξαστεριά. Εκεί λοιπόν λέγεται ότι πολύ συχνά μέσα από την ομίχλη εμφανίζονται άγνωστης ταυτότητας ιπτάμενα αντικείμενα (Α.Τ.Ι.Α.). Ειδικότερα αν μείνει κάποιος τη νύχτα εκτός καταφυγίων μπορεί να δει έντονα φώτα μέσα στην ομίχλη να ανάβουν και να σβήνουν απότομα

Added (2011-12-21, 6:55 PM)
---------------------------------------------
ολοι οι κάτοικοι του χωριού μετακόμισαν στο χωριό Φωτεινά !!!! cool Η επιλογή του ονόματος του χωριού εντελώς αντίθετη και περίεργη!!!!

Added (2011-12-21, 7:00 PM)
---------------------------------------------
Δύσκολο να το πιστέψει κανείς, αλλά φημολογείται ότι στην Ελλάδα, γίνονται μυστικά πειράματα για την κατασκευή ιπτάμενων μηχανών αντιβαρύτητας από δύο εταιρίες που εδρεύουν η μία στον Βόλο και η άλλη στα Χανιά της Κρήτης.

Σημαντικές μαρτυρίες και έρευνες αποκαλύπτουν ότι οι δύο εταιρίες εκμεταλλευόμενες την δύσβατότητα σε περιοχές του Ολύμπου αλλά και σε χαράδρες της Κρήτης, εκτελούν τις δοκιμές των οχημάτων τους ανενόχλητες εδώ και πολλά χρόνια.

Added (2011-12-21, 7:02 PM)
---------------------------------------------
Τέλος μην ξεχάσουμε τις εκατοντάδες μαρτυρίες από κάτοικος στους νομούς Πιερίας και Μαγνησίας που έρχονται στο φως τα τελευταία χρόνια και μιλούν για ένα Α.Τ.Ι.Α. που πετάει στην ευρύτερη περιοχή του Ολύμπου. Οι ερευνητές της περιοχής μιλούν για ένα ιπτάμενο σκάφος αντιβαρύτητας που δεν έρχεται από έναν άλλον κό¬σμο, αλλά από τα υπόστεγα μιας εταιρείας του Βόλου και ονομάζεται «Πήγασος».
Στην υπόλοιπη Ελλάδα οι ερευνητές μιλούν για μια άλλη εται¬ρεία, με το όνομα EADS 3 SIGMA S.Α. , με έδρα στην οδό Μεσογείων στην Αθήνα (και παρουσία 20 τουλάχιστον χρόνων στο χώρο), που ειδι¬κεύεται σε μη επανδρωμένα αεροπλανικά οχήματα και ιπτάμενους στόχους.
Το δικό της U.A.V, (Unmanned/Uninhabited Aerial Vehicle) με το επίσης Ελληνικό όνομα «Νέαρχος», μεσουρα¬νεί στους ουρανούς κυρίως της Κρήτης, αφού στις Μουρνιές του Νο¬μού Χανίων βρίσκεται το εργοστάσιο της. Τα άλλα πυραυλικά οχήμα¬τα της, ο «Περσέας», η «Ίρις» και η «Αλκυόνη», εκπαιδεύοντας χειριστές οπλικών αντιαεροπο¬ρικών συστημάτων και ραντάρ, μπερδεύονται πολύ συχνά με ufo’s από παραθεριστές και κατοίκους της περιοχής.
Με τη συνεργασία που υπέγραψε η EADS 3 SIGMA S.Α. το 1999, με τη Γερμανική SΤΝ ΑTLAS (Reinmental Group) για τη δημιουργία ενός ευφυούς συστήματος αυτόματης πλοήγησης μη επανδρωμένων αεροσκαφών, είναι σίγουρο ότι θα πολλαπλασιαστούν οι μαρτυρίες Α.Τ.Ι.Α. στη περιοχή των Χανίων για τα επόμενα χρόνια.
Σύμφωνα με έρευνες του περιοδικού X-Life (τεύχος 1), το UAV (Unmanned /Uninhabited Aerial Vehicle) «Πήγασος» που εμφανίζεται στον Όλυμπο και απογειώνεται από
τον Βόλο (το γνωστό ufo του Ολύμπου) ή το όχημα Νέαρχος της
εταιρίας 3 SIGMA SA, χαρακτηρισμένο ως ufo που εμφανίζεται κυρίως στην Κρήτη, αξιολογείται και πιθανόν να αγοραστεί σύντομα από τον ελληνικό στρατό (!).

Added (2011-12-21, 7:23 PM)
---------------------------------------------
αυτα μπόρεσα εγω αλλα πιστεύω οτι θα το ψάξουν και τα αλλα παιδιά


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Τετάρτη, 21-ΔΕΚ-2011, 11:52 PM | Message # 5
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Όλοι γνωρίζουμε ότι ο Όλυμπος ήταν το μέρος όπου κατοικούσαν οι Θεοί! Αυτό λένε όλοι το αναφέρει και ο Όμηρος στα έπη του! Είναι όμως έτσι τα πράγματα;;; Έχω διαβάσει τα Ομηρικά έπη και έχω μερικές αντιρρήσεις! Ο Όμηρος δεν αναφέρει ότι στον Όλυμπο ζούσαν οι Δώδεκα Θεοί! Αυτό που αναφέρει ο Όμηρος είναι ότι οι Θεοί των Αρχαίων Ελλήνων χρησιμοποιούσαν τον Όλυμπο για να ανεβοκατεβαίνουν στη γη!!!! Ο Θείος Όμηρος αναφέρει ότι ο Ερμής κατέβαινε για να πάει στα νησιά Ωγυγία και Καλυψώ. Ο Απόλλωνας κατέβαινε για να πάει στους Δελφούς. Από τους Δελφούς ανέβαινε στον Όλυμπο για να πάει στους Υπερβόρειους! Η Αφροδίτη όταν τραυματίστηκε στον Τρωικό πόλεμο ανέβηκε στον Όλυμπο για να την περιποιηθούν και έμεινε εκεί μέχρι να αναρρώσει!

Από όλα αυτά βλέπουμε ότι δεν κατοικούσαν στον Όλυμπο αλλά ο Όλυμπος ήταν ένα είδος Βάσης ή Κοσμοδρόμιο ή Πύλη που πηγαινοέρχονταν οι Θεοί! Μην ξεχνάμε ότι κι άλλοι θεοί όπως π.χ. ο Ήφαιστος έμενε στο εργαστήριό του που ήταν στη Μυτιλήνη! Αυτά τα λίγα προς το παρόν για τον Θεϊκό Όλυμπο! Α! Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο Όλυμπος είναι το αρχαιότερο όρος που σχηματίστηκε στη Γη!


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Πέμπτη, 22-ΔΕΚ-2011, 6:41 PM | Message # 6
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Αυτό που αναφέρει ο Όμηρος είναι ότι οι Θεοί των Αρχαίων Ελλήνων χρησιμοποιούσαν τον Όλυμπο για να ανεβοκατεβαίνουν στη γη!!!! Ο Θείος Όμηρος αναφέρει ότι ο Ερμής κατέβαινε για να πάει στα νησιά Ωγυγία και Καλυψώ. Ο Απόλλωνας κατέβαινε για να πάει στους Δελφούς. Από τους Δελφούς ανέβαινε στον Όλυμπο για να πάει στους Υπερβόρειους! Η Αφροδίτη όταν τραυματίστηκε στον Τρωικό πόλεμο ανέβηκε στον Όλυμπο για να την περιποιηθούν και έμεινε εκεί μέχρι να αναρρώσει!


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
boommaxDate: Πέμπτη, 22-ΔΕΚ-2011, 9:26 PM | Message # 7
Παρατηρητής
Group: Special User
Messages: 31
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Παιδιά να δείτε τη γίνεται εδώ Κρήτη...
Στο ψηλορειτη πάω 2-3 φορές το χρόνο κυρίως καλοκαίρι και έχω κοιμηθεί πολλές φορές εκεί.
Ο φίλος Evzonas με τα λεγόμενα του μου θύμισε την πρώτη φορά που κοιμήθηκα επάνω
ένας φίλος που ήταν και ο οδηγός μας, χρόνια στον ψηλορειτη ξέρει και την κάθε πέτρα μου είπε την ώρα που ετοιμαζόμουν να κοιμηθώ το έξης.

-Μανο σε λίγο που θα έρθουν οι εξωγήινοι μην φοβηθείς και γέλασε...
(Καλά εγώ τώρα είμαι έτοιμος και για συνάντηση τρίτου βαθμού)
Με έβαλε λοιπόν σε σκέψεις το είπε για πλάκα η εννοούσε κάτι?
Ήταν από πολλή λίγες φορές που είχε ξαστεριά
συνήθως στα 2450μ έχει σύννεφα
κοιτώντας των ουρανό μιας και δυσκολευόμουν να κοιμηθώ λόγο κρύου
άρχισα να βλέπω διάφορα φώτα...
ε ΟΚ λέω από μέσα μου.. δεν είναι ότι φαντάζομαι κάτι άλλο θα είναι κανένα αεροπλάνο κλπ..
Εδώ να σημειώσω ότι στον ψηλορειτη όποιος κοιμάται κοιμάται έξω κατάχαμα,
οι βοσκοί αλλά και οι ορειβάτες έχουν φτιάξει της γνωστές 'κοιμησες'


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
Μετά από λίγο μου τράβηξε την προσοχή ένα φως ίδιου μεγέθους με τα υπόλοιπα αστέρια δίπλα του
το οποίο άρχισε να κόβει βόλτες...
προσπάθησα να μείνω ήρεμος και να αποτυπώσω στο μυαλό μου της κινήσεις του..
τελικά μετά από παρατήρηση 2 περίπου ωρών και αφού είχαν μπει στο παιχνίδι Πάνο από 10 άλλα 'φωτάκια''...
2 από αυτά άρχισαν να κινούνται σε ακανόνιστες πορείες και να κάνουν γωνιές συνεχώς
αυξομειώνοντας την ταχύτητα τους συνεχώς... αυτό ήταν!!!
σηκώθηκα επάνω και πήγα και βρήκα τον φίλο που ήταν ξύπνιος με τα κιάλια..
και παρακολουθούσε το 'μπαλέτο'.. ρε ση του λέω τη έχουμε εδώ?

-δε βλέπεις μου λέει?...
-καλα ποσό καιρό γίνετε αυτό?
-μαλλον από πάντα μου λέει
-και κάλα γιατί δεν είπες ποτέ τιποτα??
-Εε.. άμα σου έλεγα θα με πίστευες??? ενώ τώρα...

πήρα πολλές φωτογραφίες άλλα δυστυχώς μόνο το φεγγάρι φαίνεται...
μάλλον η 12mp compact... δεν είναι για τέτοιες δουλειές

-εχω μπει πολλές φορές στον πειρασμό να πω αυτή την ιστορία σε τρίτους άλλα δεν το κάνω ποτέ
ακόμα και εάν ξέρω ότι είναι αυτό που λέμε open mind άτομα...
απλά τους προτείνω να έρθουν μια μέρα μαζί μου επάνω...
Ακολούθησαν πολλές άλλες αναβάσεις και 'ξομονες' στον ψηλορειτη
άλλα ποτέ δεν ξαναείδα τόσο καθαρό ουρανό
την dslr την έχω κάθε φορά μαζί μου... που θα πάει...
κάποια μέρα θα σας ανεβάσω μερικές καλές φωτό... cool
 
ΘνητοςDate: Πέμπτη, 22-ΔΕΚ-2011, 9:49 PM | Message # 8
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Ο Αθηναιος θα ξερει καλυτερα αλλα ο Ομηρος αναφερει και για ενα βουνο στη Κρητη και κοντα στην Τροια αν δεν κανω λαθος που απο εκει "πηδουσαν" οι Θεοι στη Γη και απο το ενα βουνο στο αλλο !
cool


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
ΑθηναίοςDate: Πέμπτη, 22-ΔΕΚ-2011, 10:44 PM | Message # 9
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Ο Όμηρος αναφέρει αυτό που είπα. Αυτά με "πτήσεις" από βουνό σε βουνό αναφέρονται σε άλλα έργα π.χ. ο Αισχύλος αναφέρει τέτοιες "πτήσεις" και μάλιστα στον Προμηθέα Δεσμώτη ο χορός των Ωκεανίδων αφού πάει στο βουνό που είναι ο Προμηθέας έχοντας φύγει από άλλο βουνό, επιστρέφει στην κορυφή του βουνού με τα τέσσερα ποδάρια του να πατούν και πάλι την φωλιά του για να ξεκουραστεί (στίχοι 407-409).

Επίσης ο Ησίοδος στην Τιτανομαχία αναφέρει ότι οι Γίγαντες ήταν στις κορυφές των βουνών και από εκεί πετούσαν βράχους προς τον Όλυμπο που ήταν ο Δίας που απαντούσε με κεραυνούς!


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
ΘνητοςDate: Πέμπτη, 22-ΔΕΚ-2011, 10:51 PM | Message # 10
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
με τα τέσσερα ποδάρια του να πατούν και πάλι την φωλιά του για να ξεκουραστεί

surprised
biggrin biggrin biggrin


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ

Message edited by Θνητος - Πέμπτη, 22-ΔΕΚ-2011, 10:51 PM
 
aposperittisDate: Πέμπτη, 22-ΔΕΚ-2011, 10:53 PM | Message # 11
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Καλωσόρισες στην παρέα μας φίλε Evzonas!
Μιας και σας αρέσει ο Όλυμπος και σας γοητεύει όπως και εμένα θα σας αφιερώσω 2 φωτογραφίες που της τράβηξα εγώ μιας και είναι η θέα από το παράθυρο του σπιτιού της κοπέλας μου στην Κατερίνη.





Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
margaritaDate: Πέμπτη, 22-ΔΕΚ-2011, 11:07 PM | Message # 12
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
υπέροχη θέα!!!!

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
aposperittisDate: Πέμπτη, 22-ΔΕΚ-2011, 11:56 PM | Message # 13
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Μόλις τον είδα τρελάθηκα! Το καλοκαίρι θα ανεβώ και στους πρόποδες του! Έχω τον Όλυμπο απέναντι μου και απλά θα τον κοιτάω? happy

Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
ΑθηναίοςDate: Παρασκευή, 23-ΔΕΚ-2011, 0:19 AM | Message # 14
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Μην πας στις χαράδρες του Δυτικού Ολύμπου και μάλιστα χωρίς τη συνοδεία ειδικού ξεναγού που γνωρίζει την περιοχή! Για βράδυ δεν το συζητώ καθόλου!

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.


Message edited by Αθηναίος - Παρασκευή, 23-ΔΕΚ-2011, 0:20 AM
 
margaritaDate: Παρασκευή, 23-ΔΕΚ-2011, 0:26 AM | Message # 15
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Μην πας στις χαράδρες του Δυτικού Ολύμπου

εχεις πάει?


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
Forum » Γενική συζήτηση για ανθρώπους και γεγονότα » Μύθοι » Όλυμπος – Τα μυστικά του βουνού των Θεών
  • Page 1 of 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • »
Search: