Τετάρτη, 08-ΜΑ-2024, 11:50 AM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Γενική συζήτηση για ανθρώπους και γεγονότα » Μύθοι » Μύθος ή Αλήθεια; (Η μάγισσα του Χάρλεμ)
Μύθος ή Αλήθεια;
HoshiDate: Πέμπτη, 15-ΑΠΡ-2010, 5:18 AM | Message # 1
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 8
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Πρόσφατα είδα ένα videaki-ταινία διάρκειας περίπου 1μισης ώρας, που είχε ως θέμα την αναβίωση-αναπαράσταση ενός αληθινού περιστατικού που έζησαν 3 φοιτητές (δεν είμαι σίγουρος για το τί σπούδαζαν) ενός πανεπιστημίου της Αμερικής, όταν ανέλαβαν να διμηουργήσουν μια ταινία που αφορούσε μία τρομερή μάγισσα, που υποτίθεται οτι ζεί ακόμα και σημερα σε μια απομονωμένη δασώδη περιοχή. Οι εν λόγω φοιτητές (1 κοπέλα κ 2 αγόρια - ηλικίας 21-25) ξεκίνησαν να βρούν στοιχεία που θα τους οδηγούσαν στην εύρεση του μυστηρίου για την μάγισσα με σκοπό να το γυρίσουν ως ένα ντοκιμαντέρ για την σχολή τους. Άρχισαν να συλέγουν πληροφορίες και να ενημερώνοντε γενικά για το θέμα τους κάνοντας ταυτόχρονα και τις λήψεις απο ότι έκαναν. Με λίγα λόγια το θέμα φτάνει στο οτι αυτά τα παιδιά οδηγήθηκαν στο δάσος όπου μετά απο κάποια ανατραχιστικά γεγονότα σκοτώνονται μπροστά στην κάμερα. Όσο και άν ακούγεται περίεργο/ψεύτικο/χαζό/ανόητο ή όπως αλλιώς θα μπορούσε να το χαρακτηρίσει κανείς, υπάρχουν στοιχεία , αστυνομικές αναφορές, συνεντεύξεις των γονέων και πολλά άλλα που αποδεικνύουν οτι αυτά συνέβησαν. Και η αναπαράσταση τηε ταινίας είναι απο την κασσέτα που βρήκαν μέσα στην κάμερα τα σωστικά συνεργεία που αναζητούσαν τα παιδιά μετα απο μερικές εβδομάδες. Ενώ τα πτώματα των 3 αυτών νέων δεν βρέθηκαν ποτέ.
Αλήθει η Ψέματα όλα όσα αναφέρω υπάρχουν. Την ονομασία της ταινίας δεν την θυμάμαι γιαυτο και δεν εχω βάλει κάποιο link. Θα προσπαθήσω να βρώ. Μέχρι τότε αναζητήστε την και μόνοι σας.

Αξίζει να σημεωθεί οτι την εν λόγω ταινία υπάρχει σχετική δήλωση οτι δεν κατάφεραν να την παρακολουθήσουν οι γονείς των θυμάτων, όταν τους ζητήθηκε απο την αστυνομία για την εξακρίβωση εαν πρόκειται για φάρσα η αν όντως είναι αληθινές οι αντιδράσεις των παιδιών τους!!!

 
aposperittisDate: Πέμπτη, 15-ΑΠΡ-2010, 4:28 PM | Message # 2
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Αναφέρεσαι στο blair witch project? Την έχω δει και εγώ μάλιστα γύρισαν και 2ο μέρος για να αποδείξουν ότι ήταν ταινία και όχι αληθινό γεγονός γιατί είχε γίνει μεγάλος ντόρος!
Πολύ καλή όντος αλλά δεν ξέρουμε αν είναι αληθινή! Αλλά στην αρχή με αυτή την ιδέα την προβάλανε.


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
HoshiDate: Πέμπτη, 15-ΑΠΡ-2010, 7:51 PM | Message # 3
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 8
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Α μπράβο! Αυτήν έλεγα.. Έχω και νέα περι του Νο2. Λέγεται ότι εξαιτίας του ντόρου βγάζουν το Νο2 για να διαψέψουν τα πάντα, έτσι ώστε να αποτρέπουν και άλλα άτομα στην αναζήτηση αυτής της ιστορίας περι μάγισσας, με σκοπό να αποφύγουν παρόμοια περιστατικά στο μέλλον. -Αναφορά σε αγγλικά και αμερικάνικα forums που μιλούν για το blai wich project-.
 
aposperittisDate: Πέμπτη, 15-ΑΠΡ-2010, 10:53 PM | Message # 4
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Να και ένα βιντεάκι για όσους δε το ξέρουν!



Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
MoonStormDate: Παρασκευή, 16-ΑΠΡ-2010, 0:34 AM | Message # 5
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 6
Awards: 0
Reputation: 1
Status: Offline
Χαμος ειχε γινει με αυτην την ταινια!!! παντως οταν την ειχα δει μετα δεν μπορουσα να κοιμηθω happy λεγανε και ολοι τοτε οτι ηταν αληθεια και οσο νανε με ειχε τρομοκρατησει, αλλα και απογοητευτικα κιολας που δεν ηταν ... ομως μου εχει μεινει μια φοbiα στις μαγισσες απο τοτε...
 
georgiaDate: Παρασκευή, 16-ΑΠΡ-2010, 5:53 PM | Message # 6
Εξωγήινος επισκέπτης
Group: Special User
Messages: 68
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Και εγώ την έχω δει και ομολογώ πως με ταρακούνησε αρκετά! Μάλιστα στην σκηνή που δείχνει τα παιδιά μέσα σε μια σκηνή να τους χτυπάνε κάτι παιδάκια ουρλιάζοντας ΑΚΡΙΒΩΣ εκείνη την ώρα κάποιος μου χτύπησε το παράθυρο δυνατά για να του ανοίξω την πόρτα (έμενα σε υπόγειο τότε!) περιττό να σας πω την συνέχεια....... sad
 
alexandraDate: Πέμπτη, 18-ΝΟΕ-2010, 6:59 PM | Message # 7
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 212
Awards: 0
Reputation: 3
Status: Offline
Και εγώ την έχω δει και μάλιστα βράδυ! Όταν μου είπαν πως ήταν αληθινό ντοκουμέντο ταράχτηκα περισσότερο! Βέβαια μετά βγήκαν και είπαν πως ήταν ψεύτικη αλλά ποιος ξέρει...
 
VoxsDate: Παρασκευή, 19-ΝΟΕ-2010, 7:55 PM | Message # 8
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 9
Awards: 0
Reputation: 2
Status: Offline
μακράν μία από τις αγαπημένες μου... smile

As above, so below
 
MerakalDate: Κυριακή, 05-ΔΕΚ-2010, 3:16 AM | Message # 9
Παρατηρητής
Group: Special User
Messages: 22
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Την έχω δει και γω κατι τέτοια βλέπω και λέω πόσα πραγματα δεν ξέρουμε ή αγνοούμαι...
 
alexandraDate: Τρίτη, 07-ΔΕΚ-2010, 1:45 AM | Message # 10
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 212
Awards: 0
Reputation: 3
Status: Offline
Quote (Voxs)
Την έχω δει και γω κατι τέτοια βλέπω και λέω πόσα πραγματα δεν ξέρουμε ή αγνοούμαι...

Να συμπληρώσω: ή θέλουμε να αγνοούμε γιατί μας τρομάζουν και δεν μπορούμε να τα αποδεχτούμε!

 
MerakalDate: Δευτέρα, 13-ΔΕΚ-2010, 7:36 PM | Message # 11
Παρατηρητής
Group: Special User
Messages: 22
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Quote (alexandra)
Και εγώ την έχω δει και ομολογώ πως με ταρακούνησε αρκετά! Μάλιστα στην σκηνή που δείχνει τα παιδιά μέσα σε μια σκηνή να τους χτυπάνε κάτι παιδάκια ουρλιάζοντας ΑΚΡΙΒΩΣ εκείνη την ώρα κάποιος μου χτύπησε το παράθυρο δυνατά για να του ανοίξω την πόρτα (έμενα σε υπόγειο τότε!) περιττό να σας πω την συνέχεια....... sad

Σωστή smile happy cool

 
xristosmacDate: Τρίτη, 14-ΔΕΚ-2010, 7:38 PM | Message # 12
Εξωγήινος επισκέπτης
Group: Special User
Messages: 71
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Εγώ ξέρω για μια πρόσφατη σχετικά ιστορία που ο δάσκαλος με τους μαθητές του πήγαν να εξερευνήσουν κάτι σπήλαια και χάθηκαν εκεί μέσα για πάντα. Μάλιστα ακουγόντουσαν και τα κλάματα των παιδιών κάτω στην γη από πολλούς περαστικούς διαβάτες! Νομίζω κάπου την πήρε το μάτι μου στο site σας. Θα ψάξω να την βρω για να σας πω λεπτομέρειες!

Τα πάντα ρέει....

Message edited by xristosmac - Τρίτη, 14-ΔΕΚ-2010, 7:41 PM
 
ΘνητοςDate: Τρίτη, 15-ΜΑΡ-2011, 11:44 PM | Message # 13
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Καλησπερα σε ολους .
Το "blair witch project" ειναι απλως μια ακομα "αμερικανιά" κατα την γνωμη μου.
Η μαγεια προβαλεται συνεχως σαν ανισοροπια ενω δεν ειναι ετσι.
Ακομα και οι "κακοι" μαγοι δεν κανουν κακο για πλακα !


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
aposperittisDate: Τρίτη, 15-ΜΑΡ-2011, 11:49 PM | Message # 14
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Καλωσόρισες φίλε Θνητέ. Καταρχάς και μόνο που πλασάρονταν ως αληθινή ταινία είναι αρκετό! Ωστόσο είναι πολύ ωραίο και ατμοσφαιρικό, ήταν από τα πρώτα του είδους και έκανε πολύ μεγάλο σάλο όταν πρώτο βγήκε!

Όσο για τους μάγους.... Μα αν δεν έκαναν κακό χωρίς λόγο τι σόι "κακοί" θα ήταν!


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
ΘνητοςDate: Τρίτη, 15-ΜΑΡ-2011, 11:52 PM | Message # 15
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Αμα αρχισουμε να μιλαμε για καλο και για κακο , μαλλον θα μπλεξουμε !
Βασικα ενοουσα οτι εχει καποιο κοστος η μαγεια , δεν την κανεις για πλακα.


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
Forum » Γενική συζήτηση για ανθρώπους και γεγονότα » Μύθοι » Μύθος ή Αλήθεια; (Η μάγισσα του Χάρλεμ)
  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2
  • »
Search: