Δευτέρα, 29-ΑΠΡ-2024, 12:16 PM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum » Γίγαντες » Πιστεύετε πως υπήρξαν? » Ύπαρξη
Ύπαρξη
aposperittisDate: Τετάρτη, 14-ΑΠΡ-2010, 7:35 PM | Message # 1
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Για να πω την αλήθεια αγνοούσα αυτό το θέμα για πολλά χρόνια! Πίστευα πως ήταν μυθολογία (παραβλέποντας την προσωπική μου άποψη πως οι μύθοι πηγάζουν μέσα από αληθινά γεγονότα) και μέσα στο πέρασμα του χρόνου το αγνόησα τελείως. Μέχρι που είδα διάφορες φωτογραφίες αλλά και εκπομπές με μαρτυρίες ανθρώπων οι οποίοι έλεγαν πως είδαν με τα μάτια τους μέσα από ανασκαφές ακόμα και στην Ελλάδα όταν φτιαχνόταν το Μετρό στην Ομόνοια τάφους με γιγάντιους σκελετούς άνω των 3 μέτρων!!! Οι οποίοι μάλιστα εξαφανίστηκαν μέσα σε μια νύχτα χωρίς να ξέρει κανείς που τους πήγαν!!! Από εκεί και πέρα άρχισα να το ψάχνω και είδα πολύ υλικό που το έχω και στο site μας.

Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
SouperHeroDate: Τετάρτη, 15-ΣΕΠ-2010, 7:20 PM | Message # 2
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 5
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Αγαπητε φιλε aposperittis..υπηρξαν γιγαντες και πολλοι μαλιστα,στο νετ κυκλοφορουν πολλες φοτογραφιες,με σκελετους των γιγαντων,που βρηκαν οι ερευνητες..
 
aposperittisDate: Πέμπτη, 16-ΣΕΠ-2010, 1:26 AM | Message # 3
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Ναι φίλε SouperHero τις έχω βρει και τις έχω βάλλει σχεδόν όλες στο site μας. wink

Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
alexandraDate: Πέμπτη, 16-ΣΕΠ-2010, 1:42 AM | Message # 4
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 212
Awards: 0
Reputation: 3
Status: Offline
Και εγώ πιστεύω σε αυτούς, μάλιστα είναι και καταγεγραμμένοι από αρχαιότατους χρόνους μην ξεχνάμε την περίφημη τιτανομαχία. Αλλά και οι σκελετοί που βρέθηκαν όταν σκάβανε στο Μετρό!
 
Sum_Quod_ErisDate: Δευτέρα, 15-ΝΟΕ-2010, 3:06 PM | Message # 5
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 19
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Με συγχωρείτε αλλά θα χαμογελάσω λίγο δίσπιστα στη σκέψη πως υπήρχαν γίγαντες ή μάλιστα πως σκελετοί αυτών έχουν βρεθεί παγκοσμίως (ακόμα και στην Αθήνα στα έργα για το Μετρό: ίσως γι'αυτό να καθυστέρησαν να ολοκληρωθούν εν τέλη). Ας υποθέσουμε πως υπήρχαν γίγαντες και μάλιστα απο την εποχή των αρχαίων Ελλήνων.

α) Απο πού προήλθαν; Θα προέκυψαν απο αναπαραγωγή προφανώς μιας και όντας θηλαστικά μόνο έτσι θα μπορούσαν να διαιωνιστούν. Στην μυθολογία, δεν έχουν καταγραφεί (νομίζω) γυναίκες γίγαντες παρά μόνο αρσενικού φύλου. οπότε πως προέκυψε το γένος των γιγάντων και πως διαιωνίστηκε;

β) Πως και ένα είδος τόσο παλιό (χιλιάδων ετών) δεν επηρρεάστηκε απο την εξέλιξη των ειδών ή την "φυσική επιλογή" αλλά παρέμεινε ίδιο και αναλίωτο τόσα χρόνια;

γ) Ακόμα και αν δεχτούμε την υπόθεση πως υπάρχει μια ανακάλυψη τέτοιων σκελετών, γιατί η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα το κρύβει; Ας πάρουμε την "συνομοσιολογική" άποψη πως τα κρύβουν γιατί δεν τους "συμφέρει". Ποιός επίστημονας δεν θα ήθελε να δημοσιεύσει μια τέτοια μελέτη με αμέτρητα θετικά αποτελέσματα και στις υπόλοιπες επιστήμες και τη φιλοσοφική αναζήτηση για τη ζωή και τον άνθρωπο; (για να μην μιλήσω για την τεράστια δημοτικότητα του επιστημονικού σώματος που θα αποκτήσει με μια τέτοια έρευνα).

 
aposperittisDate: Δευτέρα, 15-ΝΟΕ-2010, 3:34 PM | Message # 6
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Λογικές οι απορίες σου ας προσπαθήσω να δώσω μια εξήγηση! Ελπίζω να έχεις διαβάσει και το άρθρο μας έτσι? Αν όχι δες εδώ.
http://esperos.ucoz.com/index/g_gante_aytan_flexh_sind_nh/0-12
Και εδώ
http://esperos.ucoz.com/index/g_gante_b/0-192

Καταρχάς σίγουρα θα υπήρχαν και θηλυκοί! Σε αυτά που βρίσκουν δεν λένε "Βρήκαμε αρσενικούς γίγαντες!" αλλά "Βρέθηκε σκελετός γίγαντα". Επίσης μην ξεχνάμε την περίφημη τιτανομαχία (με τέτοια λεπτομέρεια μάλιστα που θα πρέπει να είχε πολύ φαντασία ο συγγραφέας!!!).
Τώρα για την μη επιρροή του από την εξέλιξη των ειδών να σου πω δυο πράγματα, πρώτον αυτοκαταστράφηκε! Άρα δεν κυριάρχησε πολλά χρόνια, μάλιστα λένε πως οι Ατλαντίδα η οποία καταστράφηκε από "εμφύλιο" πόλεμο μέσω πυρηνικών όπλων ήταν δικό τους δημιούργημα. Και δεύτερον πως να αλλάξει? Είναι ένα είδος! Εμείς για παράδειγμα είμαστε κοντοί μελαχρινοί μπορούμε να γίνουμε ψιλοί ξανθοί? Ο νάνος μπορεί να πάει στα λογικά δικά μας ύψη? Όχι είναι το είδος του έτσι! δεν ξέρω αν μπορώ να σε βάλω στον τρόπο σκέψης μου.....Αυτό που θέλω να πω είναι πως τα είδη παραμένουν είδη ΔΕΝ αλλάζουν,( με φυσικό τρόπο πάντα, γιατί με τεχνητό...) απλά προσαρμόζονται σε κάποια νέα δεδομένα ζωής και ύπαρξης, εμείς δεν εξελιχθήκαμε από κάπου! Δεν ήμασταν πίθηκοι που με την πάροδο των αιώνων γίναμε άνθρωποι (γιατί αν είναι έτσι γιατί υπάρχουν ακόμα πίθηκοι?) και αναμφίβολα δεν πλαστίκαμε σαν τον Αδάμ και την Εύα! Είμαστε αποτέλεσμα γενετικού πειράματος μιας ανωτέρας φυλής η οποία τεχνητά μας δημιούργησε. Μάλιστα οι επιστήμονες λένε πως βάση της ιστορίας που γνωρίζουμε είναι αδύνατο να εξελιχθήκαμε τόσο γρήγορα! Τα χρόνια δεν επαρκούν για να γίνουμε από πίθηκοι σε εποχή χαλκού-σιδήρου κλπ κλπ.
Τώρα γιατί τα κρύβουν όλα αυτά? Μα είναι πολύ απλό! Αναιρείται ΟΛΗ μα ΌΛΗ η ιστορία όπως την ξέρουμε ως σήμερα, ξέρεις πόσα συμφέροντα χαλάνε με αυτό? Πόσες θρησκείες θα καταρρεύσουν? Επίσης υπάρχουν και αρκετοί επιστήμονες οι οποίοι είναι στενόμυαλοι και πιστεύουν σε μια δικιά τους θεωρία ή αν θες έχουν συμφέροντα να διαδίδουν αυτή. Επειδή όμως έχουν εξέχουσες θέσεις μπορούν και κινούν τα νήματα. Οπότε λοιπόν όταν σου έρχεται ο επιστήμονας που δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του και προσπαθεί να εδραιωθεί στην παγκόσμια επιστημονική κοινότητα με μια σοβαρή ανακάλυψη πέφτουν τα συμφέροντα και τον κατά πλακώνουν! Η ακόμα καλύτερα δεν μιλάει καθόλου για να μην ξεφτιλιστεί το κύρος του.
Για εμένα όλοι ξέρουν τι συμβαίνει απλά τα καλύπτουν γιατί δεν κάνουν κουμάντο αυτοί! Υπάρχουν άλλα μεγάλα κεφάλια και κυρίως κεφάλαια που καθορίζουν την ιστορία αλλά και το μέλλον μας.
Τέλος πάρε το και ανάποδα! Γιατί δεν βγαίνουν να μας πουν αλλά και να μας δείξουν τα ευρήματα τους και μάλιστα ελεύθερα για πειραματισμό σε όποιον το θελήσει και να μας πουν "αυτά βρήκαμε αλλά ξέρετε κάτι?Είναι ψεύτικα! Μια φάρσα από κάποιους! Να πάρτε τα, ελέγξτε τα."
Αλλά αντιθέτως πάνε νύχτα και εξαφανίζουν τα ευρήματα χωρίς να μας λένε που τα πάνε και ποιοι είναι στην τελική αυτοί!!!


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
alexandraDate: Πέμπτη, 18-ΝΟΕ-2010, 6:55 PM | Message # 7
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 212
Awards: 0
Reputation: 3
Status: Offline
Εγώ μια φράση θα πω μόνο:Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά.
 
Sum_Quod_ErisDate: Τετάρτη, 01-ΔΕΚ-2010, 12:49 PM | Message # 8
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 19
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
alexandra: Ο καπνός δεν σημαίνει αναγκαστικά φωτιά. Μπορεί να είναι και το αντίθετο της φωτιάς: ξηρός πάγος.
 
aposperittisDate: Τετάρτη, 01-ΔΕΚ-2010, 6:37 PM | Message # 9
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Φίλε Νίκο ανέλυσε το σε παρακαλώ με μπλόκαρες! happy

Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
Sum_Quod_ErisDate: Πέμπτη, 02-ΔΕΚ-2010, 5:06 PM | Message # 10
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 19
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Χαχα! Ειδικότης μου να μπλοκάρω κόσμο:P Απλά εννοώ πως κάτι που θεωρούμε πασιφανές (όπως πασιφανές θεωρείται πως όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά) δεν μπορεί να είναι πάντα τόσο φανερό. Χρησιμοποίησα το παράδειγμα με τον ξηρό πάγο γιατί και αυτός βγάζει καπνό αλλά δεν είναι φωτιά. Ο πάγος είναι το αντίθετο της φωτιάς (νερό<->φωτιά) οπότε κάτι όχι τόσο φανερό μπορεί να είναι και ακριβώς το αντίθετο.

Μάλλον σας μπέρδεψα:P Απλά κουνήστε το κεφάλι σας συγκαταβατικά και προσπεράστε το.

 
MerakalDate: Κυριακή, 05-ΔΕΚ-2010, 3:02 AM | Message # 11
Παρατηρητής
Group: Special User
Messages: 22
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Αν θυμάμαι καλά είχαν βρει και οταν έσκαβαν για το μετρό
 
alexandraDate: Τρίτη, 07-ΔΕΚ-2010, 1:41 AM | Message # 12
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 212
Awards: 0
Reputation: 3
Status: Offline
Quote (Merakal)
Αν θυμάμαι καλά είχαν βρει και οταν έσκαβαν για το μετρό

Ναι και ήρθαν το βράδυ και τους πήραν σε άγνωστο προορισμό. Το έχω διαβάσει και εγώ αυτό! cool

Message edited by alexandra - Τρίτη, 07-ΔΕΚ-2010, 1:41 AM
 
xristosmacDate: Τρίτη, 14-ΔΕΚ-2010, 7:12 PM | Message # 13
Εξωγήινος επισκέπτης
Group: Special User
Messages: 71
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Αν κατάλαβα καλά ο Sum_Quod_Eris εννοεί πως κάτι τόσο προφανές όπως τα διάφορα ευρήματα κατά καιρούς και σε διάφορες χώρες πέρα από το συμπέρασμα που βγάζουμε εμείς μπορεί και να κρύβει και κάτι άλλο, όπως πχ μια καλοστημένη απάτη για άγνωστα συμφέροντα, ή ακόμα και φάρσα για να γελάσουν κάποιοι εις βάρος μας. Ναι θα μπορούσε!
Η δικιά μου όμως γνώμη είναι πως είναι αληθινά τα ευρήματα αυτά μπορεί όχι όλα αλλά κάποια είναι. Οι λόγοι που με κάνουν να το πιστεύω αυτό είναι τα αρχαία Ελληνικά κείμενα και οι τωρινές μαρτυρίες που βγαίνουν και μιλάνε για τα ευρήματα τους με καμουφλαρισμένα πρόσωπα και χωρίς να λένε τα ονόματα τους, που σημαίνει πως δεν έχουν συμφέροντα από κάτι τέτοιο!


Τα πάντα ρέει....

Message edited by xristosmac - Τρίτη, 14-ΔΕΚ-2010, 7:13 PM
 
moousesDate: Κυριακή, 06-ΜΑΡ-2011, 8:34 PM | Message # 14
Μέλος φάντασμα
Group: Checked
Messages: 2
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Βεβαία και υπήρχαν γίγαντες
Αναφέρονται στην παλαιά διαθήκη και στο βιβλίο του Ενώχ
Καθώς επίσης έχουν βρεθεί και απολιθώματα (Μεσηνηα)
Το θέμα είναι γιατί δεν δίνουν στο θέμα την έκταση που του πρέπει
 
aposperittisDate: Κυριακή, 06-ΜΑΡ-2011, 11:18 PM | Message # 15
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Quote (moouses)
Βεβαία και υπήρχαν γίγαντες
Αναφέρονται στην παλαιά διαθήκη και στο βιβλίο του Ενώχ
Καθώς επίσης έχουν βρεθεί και απολιθώματα (Μεσηνηα)
Το θέμα είναι γιατί δεν δίνουν στο θέμα την έκταση που του πρέπει

Μήπως γιατί αν παραδεχτούν αυτό θα πρέπει να παραδεχτούν και άλλα? Επίσης αν ο κόσμος μάθει και επίσημα πλέον ότι κάποτε υπήρξαν οι γίγαντες θα πρέπει να αλλάξει όλη η "επίσημη" ιστορία που διδάσκεται στα σχολεία! Μιλάμε δηλαδή για συνέπειες που ξεκινούν μια αλυσιδωτή αντίδραση αρκετών μεγατόνων!


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
Forum » Γίγαντες » Πιστεύετε πως υπήρξαν? » Ύπαρξη
Search: