Σάββατο, 20-ΑΠΡ-2024, 0:20 AM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum » Φαντάσματα » Εμπειρίες » οι δικές μου εμπειρίες
οι δικές μου εμπειρίες
xrysanthiDate: Πέμπτη, 23-ΜΑ-2013, 1:21 AM | Message # 1
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 2422
Awards: 1
Reputation: 6
Status: Offline
που λέτε...............

όλα ξεκινάνε κοντά στην εφηβεία... ναι πάλι από εδώ θα το αρχίσω δεν μπορώ να κάνω αλλιώς γιατί όλα αυτά σχετίζονται δυστυχώς.

γενικά σαν παιδί ήμουν ζαμαν φου και πάνω τούρλα... ο κόσμος γκρεμιζόταν και
εγώ έλεγα... έλα μωρέ και τι έγινε αύριο θα ξαναχτιστεί... η
υπεραισιοδοξία σε όλο της το μεγαλείο.. γιατί σας τα λέω όλα αυτά;;;
γιατί πιστεύω ότι αυτός ήταν ο λόγος που πιστεύω ότι το μυαλό μου τελικά
άνοιξε και έγινε καλός αποδέκτης...

τα γεγονότα δεν ξεκίνησα σταδιακά αλλά μια και έξω...

ξαφνικά ένιωθα κάποιον να με σκουντάει... γύρναγα και δεν ήταν κανείς...
μια άλλη φορά... εγώ σαν χαζή μαγεύτηκα με το τοπίο και εκεί που προχώραγα
δεν είδα το κενό από κάτω μου... σας μιλάω ειλικρινά... ένιωσα το σώμα
μου να γέρνει μπροστά στο κενό και αντί να έχω την αίσθηση ότι θα φύγω
κάτω... ένιωσα σαν να έπεσα σε ένα αόρατο πλέγμα που μου έκοψε την φόρα
και γύρισε την φορά του σώματος μου προς τα πίσω για να μην φύγω στο
κενό... οι φίλες μου δε που ήταν από πίσω... είχα ασπρίσει από το σοκ...
εγώ πάλι είχα μια απίστευτη εφορία σαν μόλις κάποιος να μου είχε πάρει
όλα τα προβλήματα από την σκέψη μου... τι να σας πω καλύτερα δεν μπορώ
να το περιγράψω.

αλλά όλα αυτά ήταν απλά η αρχή... ή αν θέλετε τα λιγότερα... τα δύσκολα ήρθαν μετά... αλλά δεν αντιστοιχούν σε αυτό το
τόπικ οπότε θα τα κρατήσω για να τα γράψω εκεί που πρέπει

πάμε στο σήμερα....

αφού ένιωσα να με πνίγουν - φοβίζουν όλα αυτά... τελικά μέχρι τα 20 μου
χρόνια τα απώθησα και πίστευα πραγματικά ότι είχα απαλλαγεί πλήρως από
αυτά αμμμμ δεεεεεεεε

το επόμενο κρούσμα συνέβη όταν έχασα τον πρώτο μου παππού αλλά δεν το αναφέρω εδώ... γιατί πιστεύω περισσότερο
ότι ήταν οι φόβοι που με ωθούσαν να το βλέπω παρά ότι ήταν κάτι άλλο
οπότε το προσπερνώ...

το δεύτερο κρούσμα όταν έχασα τον δεύτερο μου παππού...
όλοι λέγανε στην κηδεία τα κλασικά... εμένα ήρθε στον ύπνο μου και εμένα
ήρθε στον ύπνο μου ξέρετε οι κλασικές παπ..... συγνώμη...
εγώ που λέτε ... το είχα παράπονο... γιατί βλέπετε ήταν ο αγαπημένος μου
παππούς... και ήταν ή "μόνη" που δεν επισκέφτηκε ... τσάμπα η στεναχώρια
τώρα είναι συχνός πελάτης

σε όλη την διάρκεια της κηδείας κλπ.. εγώ τέρας ψυχραιμίας... έβλεπα όλους τους προσποιητούς σπαραγμούς των υπολοίπων και αηδίαζα σε τέτοιον βαθμό που δεν μπορούσα να αντιδράσω... ε είδα και από είδα όλο αυτό μαζεύτηκε κάποια στιγμή έπρεπε να ξεσπάσει... αφού γύρισα λοιπόν στο σπίτι... με έπιασε που λέτε το παράπονο και άρχισα τα κλασικά... άρε παππού γιατί παππού και τέτοια... κάπου στο βάθος του μυαλού πλέων νιώθω σαν να προσπαθούσα να τον καλέσω κοντά μου... και πράγματι έτσι έγινε... εκεί που έπλενα ένα ποτήρι και σπάραζα... ωραίος συνδυασμός... ξαφνικά ενώ κρατάω με το ένα χέρι το ποτήρι (ήταν χοντρό και ευρύχωρο δεν μπορώ να πω ότι είχε σφηνωθεί το χέρι μου μέσα) το ποτήρι σπάσει στα δύο και εγώ μένω και το κοιτάω σαν χαζή.. ούτε το είχα χτυπήσει πουθενά ούτε τίποτα... η αίσθηση;;;... το απόλυτο κενό... το κλάμα έγινε ανάμνηση, μια ανάμνηση στο στιλ... εγώ τώρα γιατί έκλαιγα;;;... και το σώμα μου τελείως άδειο, σαν να μην είχα πια τον έλεγχο του.... αντί που λέτε να κάνω το κλασικό... να μαζέψω το ποτήρι... έφυγα από την κουζίνα και πήγα και έκατσα στον καναπέ και κοίταζα το κενό με ένα χαμόγελο χωρίς να μπορώ να αντιδράσω... η απόλυτη νιρβάνα που λένε....

αλλά αυτό έγινε μέσα στις 40 μέρες οπότε μπορείς να το θεωρήσουμε και "λογικό"

μετά από αυτό και πάλι τίποτα........

περνάνε τα χρόνια αρχίζουν τα προβλήματα... και εκεί που είχα ξεχάσει τα "φαντάσματα" και με είχαν ξεχάσει και αυτά... γίνεται ένα μπαμ και αρχίζουν πάλι όλα από την αρχή.

το πρώτο κρούσμα ήταν πάλι με τον παππού μου... αλλά αυτήν την φορά άρχισε να κάνει κατάληψη στα όνειρα μου... δεν ξέρω αν ήταν της φαντασίας μου αλλά μπορείτε να το διαπιστώσετε και μόνοι σας.
μετά απο 4 χρόνων προσπαθειών.. επιτέλους μένω έγκυος... χοροί πανηγύρια, πέφτω να κοιμηθώ, να σου ο παππούς... ήταν ναυτικός και το όνειρο που είδα ήταν ότι ήμασταν σε ένα καράβι και είχε πολύ φουρτούνα... εγώ φοβόμουν και ο παππούς με παίρνει αγκαλιά και μου λέει την χαρακτηριστική του ατάκα... "ο καλός ο καπετάνιος στην φουρτούνα φαίνεται" ... Προειδοποίηση.... ξυπνάω το πρωί μέσα στα αίματα εγώ, πόσο τυχαίο ήταν αυτό;;... τα συμπεράσματα δικά σας...

πάει και αυτό....

περνάνε πάλι τα χρόνια τα κρούσματα τόσο ελάχιστα που δεν πίστευα καν ότι ήταν κρούσματα οπότε τα προσπερνούσα μέχρι που χάνω την πεθερά μου... (ήταν μάνα για μένα) οπότε καταλαβαίνεται ότι έχουμε ή μάλλον είχαμε ένα πολύ συναισθηματικά φορτισμένο δέσιμο...

οι πρώτες 40 μέρες πραγματικά δεν μπορώ να σας τις περιγράψω... τόσα πολλά σημάδια ότι ήταν δίπλα που δεν ξέρω σε πιο να πρώτο αναφερθώ... αλλά και πάλι εδώ... είναι "λογικό" γιατί ήταν οι πρώτες 40 μέρες... μικρά παραδείγματα είναι... ότι (έχω συνήθειο πάντα να έχω δίπλα μου όταν κοιμάμαι ένα ποτήρι με νερό) για 40 μέρες έπρεπε να θυμάμαι όταν ξυπνάω το βράδυ να μην πίνω από το νερό που είχα δίπλα μου... γιατί;;;... γιατί κάθε πρωί όχι μόνο το έβρισκα σχεδόν άδειο το ποτήρι... αλλά μέσα του υπήρχε και μια περίεργη γλίτσα σαν αυτή που δημιουργείτε όταν το ποτήρι μένει για πολλές μέρες νερό... δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω... και απο πάνω είχε σαν ένα μια αραχνοειδές σκόνη και πάντα ένα με δύο μυγάκια αυτά τα πολύ ψιλά που είναι σαν το κεφάλι μιας καρφίτσας.

δεν με ενοχλούσε... πραγματικά έπαθα μεγάλη φρίκη όταν ξύπνησα μια μέρα, μετά τις 40 μέρες και δεν ήταν έτσι το ποτήρι μου, ένιωθα σαν να με είχε εγκαταλείψει

όμως δεν ήταν μόνο αυτό... υπήρχαν πολλές στιγμές... που εκεί που καθόμουν ένιωθα μια δροσιά να απλώνεται στο χέρι μου ή στο πόδι μου σαν κάποιο αόρατο χέρι να με χαϊδεύει... ανατρίχιαζα ολόκληρη και πάντα ένιωθα τέτοια ηρεμία που χαμογελούσα... καμιά φορά έμενα ακίνητη για να παρατείνω την στιγμή... ή άλλες φορές της μιλούσα... ήξερα ότι με άκουγε... ερχόταν μετά στον ύπνο μου για να την δω... αλλά ποτέ δεν μου μιλούσε... ούτε ακόμα μου μιλάει... αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα...

τεσπά... περνάνε οι 40 μέρες γυρίζουν όλα στα φυσιολογικά δεδομένα... έτσι πίστευα... μέχρι που πέρσι τα χριστούγεννα αρχίζουν όλοι όσοι ήξερα και μη... να κάνουν πάρτι στον ύπνο μου... παιδιά σκιάχτηκα... είχα αρχίσει να φοβάμαι... τόσος συνωστισμός δεν υπήρχε λέμε... κάθε βράδυ και άλλος μέχρι που ένα βράδυ μου εμφανίζονται όλοι μαζί και την επόμενη μέρα παίρνουμε το πιο δυσάρεστο νέο που θα μπορούσα να ακούσω... τυχαίο και αυτό;;; δεν νομίζω

αλλά πέρα από τα όνειρα αυτό που μου κάνεί μεγάλη εντύπωση είναι ότι και ακόμα εκείνο το άγγιγμα που ένιωθα τις πρώτες 40 μέρες από τον θάνατο της πεθεράς μου το νιώθω και τώρα καμία φορά αλλά σε πολύ δύσκολες καταστάσεις... σε φάσεις που είμαι έτιμη να σκάσω που λένε από στεναχώρια κλπ

νομίζω ότι όλα αυτά είναι αρκετά για να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα
συγνώμη για το ποστ σεντόνι


Η διαδρομη που ξεκινησες, μακρινη και μοναχική....
Λένε ομως οτι εκει που πας εχουν παει και αλλοι οποτε θα βρεις γνωστους.....
Καλό ταξίδι.


Message edited by xrysanthi - Πέμπτη, 23-ΜΑ-2013, 1:29 AM
 
margaritaDate: Πέμπτη, 23-ΜΑ-2013, 1:23 AM | Message # 2
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
θα σου απαντήσω αύριο !!!!!!

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
xrysanthiDate: Πέμπτη, 23-ΜΑ-2013, 1:31 AM | Message # 3
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 2422
Awards: 1
Reputation: 6
Status: Offline
ναι καλέ όποτε θες >:)

Η διαδρομη που ξεκινησες, μακρινη και μοναχική....
Λένε ομως οτι εκει που πας εχουν παει και αλλοι οποτε θα βρεις γνωστους.....
Καλό ταξίδι.
 
ΘνητοςDate: Πέμπτη, 23-ΜΑ-2013, 8:49 AM | Message # 4
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (xrysanthi)
ξαφνικά ένιωθα κάποιον να με σκουντάει... γύρναγα και δεν ήταν κανείς...
Aλαφροισκιοτη με τη βουλα που λενε !!
αχαχαχα
Quote (xrysanthi)
εκεί που έπλενα ένα ποτήρι και σπάραζα... ωραίος συνδυασμός.
Πολλες φορες το τρεχουμενο νερο "βοηθαει" στις "εμφανισεις"
Quote (xrysanthi)
αλλά μέσα του υπήρχε και μια περίεργη γλίτσα
Αυτο ειναι το λεγομενο εκτοπλασμα ! εδω δλδ και να μην ελειπε το νερο θα ξεραμε σιγουρα οτι υπηρξε και υλικη "επαφη"
Quote (xrysanthi)
ένιωθα μια δροσιά να απλώνεται
υποθετω οτι αυτο συμβαινει απο την αλληλεπιδραση της "αυρας" σου με τον αορατο επισκεπτη .
Quote (xrysanthi)
ούτε ακόμα μου μιλάει... αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα...
περιμενει να την συνχωρεσης ή να σε συνχωρεσει για κατι μηπως ;;
Quote (xrysanthi)
ήμασταν σε ένα καράβι και είχε πολύ φουρτούνα... εγώ φοβόμουν και ο παππούς με παίρνει αγκαλιά και μου λέει την χαρακτηριστική του ατάκα... "ο καλός ο καπετάνιος στην φουρτούνα φαίνεται" ... Προειδοποίηση.... ξυπνάω το πρωί μέσα στα αίματα εγώ, πόσο τυχαίο ήταν αυτό;;... τα συμπεράσματα δικά σας...
Αυτο το πιθανοτερο κατα τη γνωμη μου ειναι οτι επειδη ηξερες το προβλημα (υποσυνειδητα) και καταλαβαινες οτι συνειδητα θα αγχωθεις επελεξες τον παππου σου να σου θυμισει το γνωμικο !
Quote (xrysanthi)
μέχρι που πέρσι τα χριστούγεννα αρχίζουν όλοι όσοι ήξερα και μη... να κάνουν πάρτι στον ύπνο μου... παιδιά σκιάχτηκα... είχα αρχίσει να φοβάμαι... τόσος συνωστισμός δεν υπήρχε λέμε..
περυσι τα χριστουγεννα γινοταν διαφορα πραμμτα στα "εσωτερικα" ή "αστρικα" πεδια !
>:)
Quote (xrysanthi)
εκείνο το άγγιγμα που ένιωθα τις πρώτες 40 μέρες από τον θάνατο της πεθεράς μου το νιώθω και τώρα καμία φορά αλλά σε πολύ δύσκολες καταστάσεις... σε φάσεις που είμαι έτιμη να σκάσω που λένε από στεναχώρια κλπ
+
Quote (xrysanthi)
νιωσα σαν να έπεσα σε ένα αόρατο πλέγμα
+
Quote (xrysanthi)
ένιωθα κάποιον να με σκουντάει.

υποδηλωνουν οτι σε προσεχεις !!
αχχαχαχαχα
ο ανωτερος εαυτος δλδ (ο φυλακας αγγελος κατα τον χριστιανισμο)
Αυτα !
Δεν εχεις λογο να φοβασαι παντως κατι !!
Εχεις μια εξτρα "δυναμη" που φυσικα καμια φορα σε παιδευει !!
viking
smile


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
xrysanthiDate: Πέμπτη, 23-ΜΑ-2013, 11:46 AM | Message # 5
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 2422
Awards: 1
Reputation: 6
Status: Offline
Καλημέρα Θνητέ....
καταρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σου
με έκαναν να βάλουν τις σκέψεις μου σε έναν ειρμό και τώρα... δυστυχώς για εσάς... το μυαλό μου έχει πάρει φωτιά
γι αυτό... πριν απαντήσω εδώ... πάω να φτιάξω ένα νέο τόπικ σε μια πιο σωστή ενότητα να εκφράσω όσα το μυαλό μου θέλει να εκφράσει και επανέρχομαι...
το ένα συνδέεται με το άλλο... και επειδή δεν θέλω να κάνω μπάχαλο και αυτό το ποστ... θα το κάνω σωστά αυτήν την φορά...
τα λέμε σε λίγο


Η διαδρομη που ξεκινησες, μακρινη και μοναχική....
Λένε ομως οτι εκει που πας εχουν παει και αλλοι οποτε θα βρεις γνωστους.....
Καλό ταξίδι.


Message edited by xrysanthi - Πέμπτη, 23-ΜΑ-2013, 11:47 AM
 
alkistisDate: Πέμπτη, 23-ΜΑ-2013, 12:06 PM | Message # 6
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Special User
Messages: 1316
Awards: 7
Reputation: 4
Status: Offline
Quote (xrysanthi)
ένιωσα σαν να έπεσα σε ένα αόρατο πλέγμα που μου έκοψε την φόρα και γύρισε την φορά του σώματος μου προς τα πίσω
Βίωσες μια φυσιολογικότατη εμπειρία μπορώ να σου πω.. Όταν αφήνεσαι ελεύθερη λειτουργούν ένστικτα και ενέργειες στο σώμα σου που πριν απλά δεν παρατηρούσες ή ακόμη πιο απλά δεν θα εμπιστευόσουν..
Quote (xrysanthi)
εγώ πάλι είχα μια απίστευτη εφορία σαν μόλις κάποιος να μου είχε πάρει όλα τα προβλήματα από την σκέψη μου..
Quote (xrysanthi)
εγώ πάλι είχα μια απίστευτη εφορία σαν μόλις κάποιος να μου είχε πάρει όλα τα προβλήματα από την σκέψη μου..
αν δεν βρισκόσουν από πριν σε αυτή την πνευματική κατάσταση δε θα σου συνέβαινε καν!

Added (23-ΜΑ-2013, 12:05 PM)
---------------------------------------------

Quote (xrysanthi)
το ποτήρι σπάσει στα δύο και εγώ μένω και το κοιτάω σαν χαζή.. ούτε το είχα χτυπήσει πουθενά ούτε τίποτα... η αίσθηση;;;... το απόλυτο κενό... το κλάμα έγινε ανάμνηση, μια ανάμνηση στο στιλ... εγώ τώρα γιατί έκλαιγα;;;... και το σώμα μου τελείως άδειο, σαν να μην είχα πια τον έλεγχο του.... αντί που λέτε να κάνω το κλασικό... να μαζέψω το ποτήρι... έφυγα από την κουζίνα και πήγα και έκατσα στον καναπέ και κοίταζα το κενό με ένα χαμόγελο χωρίς να μπορώ να αντιδράσω... η απόλυτη νιρβάνα που λένε....
Ίσως λειτούργησε ο μηχανισμός άμυνας σου.. Το ποτήρι είτε έσπασε από κάποια δύναμη είτε από την ίδια σου την ένταση και ήταν κάτι σαν σοκ στον οργανισμό σου για να τον αποσπάσει από το "βλαβερό" συναίσθημα που είχες και να σου θυμίσει μια άλλη επίγνωση της κατάστασης..εξ ου και η ηρεμία σου..
Quote (xrysanthi)
Προειδοποίηση
θα συμφωνήσω εδώ με το Θνητό. Σαν οντότητες έχουμε επίγνωση των άμεσων μελλούμενων, το υποσυνείδητο σου σε προετοίμασε με τον τρόπο που το μυαλό σου θα το δεχόταν καλύτερα..γι αυτό σου έδειξε τον παππού σου..
Quote (xrysanthi)
γιατί κάθε πρωί όχι μόνο το έβρισκα σχεδόν άδειο το ποτήρι... αλλά μέσα του υπήρχε και μια περίεργη γλίτσα
εδώ σίγουρα υπήρχε κάποια επαφή. Το νερό όπως είπε κι ο Θνητός βοηθά στις εμφανίσεις, τα υπολείμματα είναι αυτά που ο εγκέφαλος σου μπορούσε να δει και να δημιουργήσει για να πιστοποιήσει μέσα σου την επαφή..
Quote (xrysanthi)
μια αραχνοειδές σκόνη και πάντα ένα με δύο μυγάκια αυτά τα πολύ ψιλά που είναι σαν το κεφάλι μιας καρφίτσας.
ύπαρξη ζωής..Σου έδειχνε πάλι με τον τρόπο που θα λειτουργούσε σε σένα την επαφή...
Quote (xrysanthi)
εκεί που καθόμουν ένιωθα μια δροσιά να απλώνεται στο χέρι μου ή στο πόδι μου σαν κάποιο αόρατο χέρι να με χαϊδεύει... ανατρίχιαζα ολόκληρη και πάντα ένιωθα τέτοια ηρεμία που χαμογελούσα...
Αυτά ήταν αισθήσεις της αύρας, είτε ήταν κάποιος δικός σου είτε απλά "περιβαλλοντικές" παρεμβολές.. Η αύρα γενικώς είναι ευαίσθητη κι όταν συμβαίνουν ενεργειακές μεταβολές τις αισθάνεται ένα άτομο που έχει ανεπτυγμένη την κλίση σ'αυτό..
Quote (xrysanthi)
τόσος συνωστισμός δεν υπήρχε λέμε... κάθε βράδυ και άλλος μέχρι που ένα βράδυ μου εμφανίζονται όλοι μαζί και την επόμενη μέρα παίρνουμε το πιο δυσάρεστο νέο που θα μπορούσα να ακούσω... τυχαίο και αυτό;;; δεν νομίζω
πάλι σε φάση ψυχολογικής προετοιμασίας ήσουν απέναντι στο γεγονός..τίποτα δεν είναι τυχαίο!!!

Added (23-ΜΑ-2013, 12:06 PM)
---------------------------------------------

Quote (xrysanthi)
αλλά αυτό έγινε μέσα στις 40 μέρες οπότε μπορείς να το θεωρήσουμε και "λογικό"
γιατί σου φαίνεται λογικό εντός 40ημέρου ενώ μετά πχ όχι??


"Η συνείδηση είναι το βάθος του ανθρώπου. Η Αγάπη είναι το πλάτος του..."
 
ΘνητοςDate: Πέμπτη, 23-ΜΑ-2013, 1:35 PM | Message # 7
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (alkistis)
αν δεν βρισκόσουν από πριν σε αυτή την πνευματική κατάσταση δε θα σου συνέβαινε καν!
συν-φωνω
Quote (alkistis)
γιατί σου φαίνεται λογικό εντός 40ημέρου ενώ μετά πχ όχι??
ειναι μια θεωρηση που η ψυχη περιπλαναται για 40 μερες !
εξου και τα μνημοσυνα κλπ !

Added (23-ΜΑ-2013, 1:35 PM)
---------------------------------------------

Quote (xrysanthi)
. δυστυχώς για εσάς.
προσωπικα την καταβρηκα !!!
χαχαχα
τι μεγαλυτερη χαρα απο το να γνωριζεις ανθρωπους που "ψαχνονται" !!


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
xrysanthiDate: Πέμπτη, 23-ΜΑ-2013, 5:22 PM | Message # 8
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 2422
Awards: 1
Reputation: 6
Status: Offline
λοιπόν... Θνητέ... θα ξεκινήσω από εσένα
Quote
Quote (xrysanthi)ούτε ακόμα μου μιλάει... αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα... περιμενει να την συνχωρεσης ή να σε συνχωρεσει για κατι μηπως ;;
το δεύτερο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί το ένα να έχει να κάνει με το άλλο
και τι εννοώ
τα όνειρα που βλέπω ... που έχουν να κάνουν μαζί της... δεν έχουν σχέση με την συγχώρεση... αλλά περισσότερο με το ότι μου λείπει... σε υπερβολικό βαθμό και απλά ακόμα και μέσα από τα όνειρα την αναζητάω... έχω ανάγκη να την νιώσω όπως και πρώτα έστω και ακόμα και στο όνειρο μέσα συνειδητοποιώ ότι είναι όνειρο και ότι αυτό που ζω είναι απλά η ανάγκη μου... είναι το κλασικό αν θες παράπονο... αυτό είναι ένα όνειρο.. παρόλο που είμαι μέσα στο όνειρο υπάρχει αυτή η συνειδητοποίηση και το παράπονο έχει την εξής μορφή... αφού είναι όνειρο γιατί δεν μπορώ να κάνω αυτό που θέλω... να επικοινωνήσω μαζί της, να την αγκαλιάσω, τέλος πάντων να κάνω όσα θα ήθελα να κάνω όταν ήταν ακόμα εν ζωή ...

γι αυτό και πάντα θεωρώ ότι αυτά τα όνειρα δεν είναι απλές εικόνες που γεννά το μυαλό μου για να καλύψει τις ανάγκες μου... δεν θέλω να σας κουράσω με λεπτομέρειες... απλά όταν βρίσκομαι μέσα στο όνειρο έχω επίγνωση ότι είναι ένα όνειρο... και όταν ξυπνάω είναι σαν (δεν ξέρω αν θα το μεταφέρω σωστά) σαν να ήμουν για λίγο εκτός σώματος και επανήλθα ξανά σε αυτό και νιώθω το σώμα μου να πονά.. όχι πόνος πόνος αλλά κάτι σαν στέρηση;;; δεν ξέρω πως να το εξηγήσω.

Quote
Quote (xrysanthi)ήμασταν σε ένα καράβι και είχε πολύ φουρτούνα... εγώ φοβόμουν και ο παππούς με
παίρνει αγκαλιά και μου λέει την χαρακτηριστική του ατάκα... "ο καλός ο
καπετάνιος στην φουρτούνα φαίνεται" ... Προειδοποίηση.... ξυπνάω το πρωί
μέσα στα αίματα εγώ, πόσο τυχαίο ήταν αυτό;;... τα συμπεράσματα δικά
σας... Αυτο το πιθανοτερο κατα τη γνωμη μου ειναι οτι επειδη ηξερες το προβλημα (υποσυνειδητα) και καταλαβαινες οτι συνειδητα θα
αγχωθεις επελεξες τον παππου σου να σου θυμισει το γνωμικο !

αυτό θα το θεωρούσα σωστό ή μάλλον το θεωρώ σωστό ως ένα σημείο...
ναι είχα την διαίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά ακόμα και πριν μάθω ότι είμαι έγκυος
είχα όλα τα συμπτώματα που μπορεί να έχει μια κοπέλα στο 2-3 μήνα της εγκυμοσύνης της ενώ το έμβρυο είχε μόλις αρχίσει να κάνει τα πρώτα του βήματα
είχα αφύσικα συμπτώματα για την ηλικία κύησης

και εγώ στην αρχή αυτό πίστευα... δηλ. ότι περισσότερο ήταν μια προειδοποίηση του ίδιου μου του εαυτού για να κατέβω λίγο από το συννεφάκι αλλά μετά δεν ήμουν και τόσο σίγουρη
βλέπεις... η προειδοποίηση δεν ήταν τόσο για την αποβολή... όσο για όλα τα άλλα που ήρθαν
ή τουλάχιστον πλέον αυτό λέει η λογική μου
σωστό λάθος ποιος ξέρει;;;
μετά από αυτό συνέβη ένα γεγονός που με στιγμάτισε... με καθήλωσε στον καναπέ για 6 μήνες... με νέκρωσε από όλες της αισθήσεις μου... δεν ήταν παθολογικό αλλά ψυχολογικό... κοινός θα μπορούσες να το πεις κατάθλιψη... εγώ το λέω άμυνα.... άμυνα γιατί; ... γιατί αν δεν έπεφτα σε ψυχολογικό κόμμα τα πράγματα θα εξελισσόντουσαν πολύ χειρότερα... δεν υπάρχει λόγος να σου το αναλύσω περισσότερο με αναφορές στο τι έγινε... σημασία έχει το αποτέλεσμα...

γι αυτό και πιστεύω ότι αυτό το όνειρο τελικά ήταν προειδοποίηση

Quote
Quote (xrysanthi)μέχρι που πέρσι τα χριστούγεννα αρχίζουν όλοι όσοι ήξερα και μη... να κάνουν
πάρτι στον ύπνο μου... παιδιά σκιάχτηκα... είχα αρχίσει να φοβάμαι...
τόσος συνωστισμός δεν υπήρχε λέμε..περυσι τα χριστουγεννα γινοταν διαφορα πραμμτα στα "εσωτερικα" ή "αστρικα" πεδια !

δεν ξέρω που αναφέρεσαι αλλά εγώ είχα πάθει μπλακ άουτ
η πλάκα είναι που άρχιζα να ουρλιάζω μέχρι και μέσα στον ύπνο μου
τους έλεγα αν ήρθατε να μου πείτε ότι πεθαίνω.. ε πάρτε με να τελειώνουμε
τόσο ψυχοφθόρο ήταν... γιατί άντε να τους βλέπεις... λες οκ κάτι θέλουν να σου που
ε πέστε το ντε να τελειώνουμε τι με βασανίζετε... οι πλάκα, αν μπορείς να το πεις πλάκα
ήταν ότι όλοι όσοι ήρθαν ήταν σκασμένοι από τον πόνο και την στεναχώρια... αρκετοί κλαίγανε κιόλας
μέχρι που έφτασα στο σημείο να λέω, ήρθαν να μου εκφράσουν το πόσο και οι ίδιοι στεναχωριούνται για ότι θα συμβεί για να το μεταφέρω στο άτομο που συνέβη ότι συνέβη ... δεν του είπα τίποτα φυσικά γιατί θα τον έκανα χειρότερα... δεν ξέρω όμως αν έκανα καλά

Quote
υποδηλωνουν οτι σε προσεχεις !!
αχχαχαχαχα
ο ανωτερος εαυτος δλδ (ο φυλακας αγγελος κατα τον χριστιανισμο)
Αυτα !
Δεν εχεις λογο να φοβασαι παντως κατι !!
Εχεις μια εξτρα "δυναμη" που φυσικα καμια φορα σε παιδευει !!

είναι καλό που το μαθαίνω
όχι πλέον δεν φοβάμαι... ίσα ίσα το καλοδέχομαι... μην σου πω ότι πλέον βρίζω τον εαυτό μου που έκανε τόσο κόπο να το θάψει όταν ήταν στην έξαρση του, αντί να το αναπτύξει 

Added (23-ΜΑ-2013, 5:19 PM)
---------------------------------------------
Άλκιστης....

Quote
Quote (xrysanthi)ένιωσα σαν να έπεσα σε ένα αόρατο πλέγμα που μου έκοψε την φόρα και γύρισε την φορά του σώματος μου προς τα πίσωΒίωσες μια φυσιολογικότατη εμπειρία μπορώ να σου πω.. Όταν αφήνεσαι ελεύθερη
λειτουργούν ένστικτα και ενέργειες στο σώμα σου που πριν απλά δεν
παρατηρούσες ή ακόμη πιο απλά δεν θα εμπιστευόσουν.. αν δεν βρισκόσουν από πριν σε αυτή την πνευματική κατάσταση δε θα σου συνέβαινε καν!

πράγματι όπως το λες είναι και θα σου πω και το γιατί, γιατί πραγματικά ήταν τελείως κουλό όλο αυτό το σκηνικό...
είχαμε πάει Ναύπλιο και ανεβήκαμε στο Παλαμίδι... στην είσοδο έχει ένα μονοπάτι που οδηγεί σε κάτι καμάρες που βλέπουν... την είσοδο... πως μια τέτοια θέα θα μπορούσε στον οποιοδήποτε να νιώσει δέος... ήταν μια είσοδος όπου εκείνη την στιγμή μπαίνανε μέσα τα παιδιά του υπόλοιπου σχολείου... όμως τα δικά μου μάτια δεν έβλεπαν αυτό... συνειδητά έβλεπα την είσοδο, τα παιδιά, τους δασκάλους... αλλά όσο προχώραγα προς την καμάρα ένιωθα ότι υπήρχε ένα άσπρο πέπλο που το περιέβαλε... σαν ένα αδιόρατο λευκό φως που έμπαινε ανάμεσα σε μένα και την εικόνα που είχα μπροστά μου... και αυτό που θυμάμαι έντονα ήταν ότι ένιωθα δέος... περπάταγα προς το άνοιγμα της καμάρας και ήθελα να πάω όλο και πιο κοντά του... όμως ασυναίσθητα... όχι συνειδητά... η εφορία που ένιωθα μέσα από αυτήν την εικόνα ήταν αυτό που με καλούσε περισσότερο κοντά του....

όταν η μύτη του παπουτσιού μου ακούμπησε στην άκρη πριν τον γκρεμό... φανταστείτε ότι είχε ένα αμυδρό ανασήκωμα που ήταν στο μισό ύψος της μύτης του παπουτσιού μου... δεν υπήρχε περίπτωση να με γλυτώσει αυτό... τα πόδια μου αυτόματα σταμάτησαν να κινούνται αλλά το σώμα μου όχι... έγειρε κανονικά μπροστά... αν δεν ένιωθα κάποιον να με σπρώχνει προς τα πίσω σίγουρα θα είχα φύγει μπροστά... η φίλη μου έλεγε ότι αν δεν με έπιανε από την κουκούλα θα είχα φύγει από κάτω... εγώ θυμάμαι έντονα ότι πρώτα το σώμα μου ίσιωσε και μετά ένιωσα το χέρι της να αγγίζει την κουκούλα μου... δεν της έφερα αντίρρηση γιατί δεν είχα ιδέα πως να εξηγήσω εκείνη την στιγμή όλο αυτό που ένιωσα... όμως θυμάμαι έντονα ότι με ένα χαμόγελο γεμάτο τρομερή εφορία γυρίζω και της λέω... μην φοβάσαι... δεν υπήρχε περίπτωση να πέσω... μέσα μου ένιωθα έντονα ότι ήμουν προστατευμένη, από κάτι... εκείνη την στιγμή όμως δεν ήξερα από τι.. δηλ τότε δεν έκανα σύνδεση ότι πχ αυτό που βίωσα θα μπορούσε να ήταν και ένας πχ φύλακας άγγελος που απλά μπήκε ανάμεσα σε μένα και το κενό για να με σώσει

Quote
Ίσως λειτούργησε ο μηχανισμός άμυνας σου.. Το ποτήρι είτε έσπασε από κάποια
δύναμη είτε από την ίδια σου την ένταση και ήταν κάτι σαν σοκ στον
οργανισμό σου για να τον αποσπάσει από το "βλαβερό" συναίσθημα που είχες
και να σου θυμίσει μια άλλη επίγνωση της κατάστασης..εξ ου και η ηρεμία
σου..

αυτό που ξέρω να σου πω με σιγουριά... είναι ότι το ποτήρι δεν έσπασε γιατί συγκρούστηκε με κάτι ή γιατί το χέρι μου σφηνώθηκε μέσα... για όλα τα άλλα απλά δεν ξέρω τι να σου πω μπορεί να έχεις και δίκιο

Quote
θα συμφωνήσω εδώ με το Θνητό. Σαν οντότητες έχουμε επίγνωση των άμεσων
μελλούμενων, το υποσυνείδητο σου σε προετοίμασε με τον τρόπο που το
μυαλό σου θα το δεχόταν καλύτερα..γι αυτό σου έδειξε τον παππού σου..

το πιο πιθανών... δεν έχω λόγο να διαφωνήσω μαζί σου

Quote
πάλι σε φάση ψυχολογικής προετοιμασίας ήσουν απέναντι στο γεγονός..τίποτα δεν είναι τυχαίο!!!

πράγματι ήμουν

Quote
γιατί σου φαίνεται λογικό εντός 40ημέρου ενώ μετά πχ όχι??
γι αυτό που αναφέρει παρακάτω ο Θνητός

Added (23-ΜΑ-2013, 5:22 PM)
---------------------------------------------
και γυρίζω πάλι σε σένα Θνητέ

Quote
προσωπικα την καταβρηκα !!!
χαχαχα
τι μεγαλυτερη χαρα απο το να γνωριζεις ανθρωπους που "ψαχνονται" !!

να προσέχεις τι εύχεσαι... ιδίως όταν έχεις να κάνεις με μένα
μπορεί να σε κάνω να το μετανιώσεις

ψάχνονται ναι... αλλά για όλα υπάρχουν όρια.. και εγώ έχω πάντα την τάση να τα ξεπερνάω... είναι αυτό που λένε δεν ξέρω ποτέ που να σταματήσω


Η διαδρομη που ξεκινησες, μακρινη και μοναχική....
Λένε ομως οτι εκει που πας εχουν παει και αλλοι οποτε θα βρεις γνωστους.....
Καλό ταξίδι.
 
KronosIIDate: Πέμπτη, 23-ΜΑ-2013, 6:48 PM | Message # 9
Μέλος που ξέρει πολλά
Group: Special User
Messages: 342
Awards: 2
Reputation: 2
Status: Offline
Τι ηλικια εχεις χρυσανθη?

απο τους πιθηκους στους υπερπιθηκους..
Ακομα πιθηκια ομως..
 
xrysanthiDate: Πέμπτη, 23-ΜΑ-2013, 6:55 PM | Message # 10
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 2422
Awards: 1
Reputation: 6
Status: Offline
γιατί;;;

35


Η διαδρομη που ξεκινησες, μακρινη και μοναχική....
Λένε ομως οτι εκει που πας εχουν παει και αλλοι οποτε θα βρεις γνωστους.....
Καλό ταξίδι.
 
KronosIIDate: Πέμπτη, 23-ΜΑ-2013, 6:59 PM | Message # 11
Μέλος που ξέρει πολλά
Group: Special User
Messages: 342
Awards: 2
Reputation: 2
Status: Offline
Quote (xrysanthi)
περνάνε πάλι τα χρόνια τα κρούσματα τόσο ελάχιστα που δεν πίστευα καν ότι ήταν κρούσματα οπότε τα προσπερνούσα μέχρι που χάνω την πεθερά μου... (ήταν μάνα για μένα) οπότε καταλαβαίνεται ότι έχουμε ή μάλλον είχαμε ένα πολύ συναισθηματικά φορτισμένο δέσιμο..
Quote (xrysanthi)
τεσπά... περνάνε οι 40 μέρες γυρίζουν όλα στα φυσιολογικά δεδομένα... έτσι πίστευα... μέχρι που πέρσι τα χριστούγεννα αρχίζουν όλοι όσοι ήξερα και μη... να κάνουν πάρτι στον ύπνο μου... παιδιά σκιάχτηκα... είχα αρχίσει να φοβάμαι... τόσος συνωστισμός δεν υπήρχε λέμε... κάθε βράδυ και άλλος μέχρι που ένα βράδυ μου εμφανίζονται όλοι μαζί και την επόμενη μέρα παίρνουμε το πιο δυσάρεστο νέο που θα μπορούσα να ακούσω... τυχαίο και αυτό;;; δεν νομίζω
Ο καθενας εχει τον δικο του τροπο να αντιμετοπιζει την λυπη και σε καταστασεις συναισθηματικα φορτισμενες  ο ανθρωπος διχως να το θελει προσπαθει να σηκοσει ασπιδες απεναντι τους.
Τωρα για τα ονειρα δεν νομιζω να θελει και εξηγηση το οτι εξαιτιας του αγχους και του στρες στραφικαν προς την κατευθηνση ολων των νεκρων.
Προσπαθησε να καταφυγεις σε τεχνικες χαλαρωσης και αποβολης του αγχους και πιστευω οτι θα δεις μεγαλη βελτιωση στον συναισθηματικο σου κοσμο.


απο τους πιθηκους στους υπερπιθηκους..
Ακομα πιθηκια ομως..


Message edited by KronosII - Πέμπτη, 23-ΜΑ-2013, 7:01 PM
 
xrysanthiDate: Πέμπτη, 23-ΜΑ-2013, 7:07 PM | Message # 12
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 2422
Awards: 1
Reputation: 6
Status: Offline
εύκολο να το λες δύσκολο να το κάνεις
αν και να πω την μαύρη αλήθεια μου περισσότερο νιώθω ότι τα έχω γράψει όλα τον τελευταίο καιρό παρά το αντίθετο... είμαι αυτό που λένε στην κοσμάραααααααααα μου... με βλέπουν οι άλλοι και απορούν πως ακόμα χαμογελάω... νιώθω καλά... δεν ξέρω που πηγάζει αυτή η θετική ενέργεια... αλλά πραγματικά είμαι
και δεν το λέω έτσι για να το πω


Η διαδρομη που ξεκινησες, μακρινη και μοναχική....
Λένε ομως οτι εκει που πας εχουν παει και αλλοι οποτε θα βρεις γνωστους.....
Καλό ταξίδι.
 
margaritaDate: Πέμπτη, 23-ΜΑ-2013, 7:08 PM | Message # 13
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (xrysanthi)
και εγώ έχω πάντα την τάση να τα ξεπερνάω
ΑΥΤΌ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ Η ΕΡΕΥΝΑ !!!!ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΕΡΠΕΡΑΝ ,ΕΧΕΙΣ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΨΥΧΕΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΣΟΥ ΕΑΥΤΟ !ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΕΣ ΕΜΠΟΔΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΣΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΕΞΕΛΗΞΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΣ ΓΙ ΑΥΤΟ Ο ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΣΟΥ ΕΑΥΤΟΣ ΣΤΟ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΔΟΣΕΙΣ !!ΟΤΑΝ ΔΙΩΞΕΙΣ ΣΥΝΗΔΕΙΤΑ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΘΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ !ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΝΟΜΙΖΩ ΒΓΗΚΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ !!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ!!!ΤΙ ΜΝΗΜΕΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΣΟΥ ΗΛΙΚΙΑ?????????????????

Added (23-ΜΑ-2013, 7:08 PM)
---------------------------------------------
ΕΝΟΩ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΚΗ ΔΥΟ ΧΡΟΝΩΝ Η ΤΡΙΩΝ


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
xrysanthiDate: Πέμπτη, 23-ΜΑ-2013, 7:08 PM | Message # 14
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 2422
Awards: 1
Reputation: 6
Status: Offline
τα άγχοι όμως της καθημερινότητας κανείς δεν μπορεί να τα αποφύγει >:)

Η διαδρομη που ξεκινησες, μακρινη και μοναχική....
Λένε ομως οτι εκει που πας εχουν παει και αλλοι οποτε θα βρεις γνωστους.....
Καλό ταξίδι.
 
KronosIIDate: Πέμπτη, 23-ΜΑ-2013, 7:10 PM | Message # 15
Μέλος που ξέρει πολλά
Group: Special User
Messages: 342
Awards: 2
Reputation: 2
Status: Offline
Η θλίψη λοιπόν περνάει, η κατάθλιψη παραμένει διαιωνίζεται μέσα στο χρόνο διότι το άτομο δεν έχει μάθει να βιώνει τον πόνο και τον αποφεύγει συσσωρεύοντας τον μέσα του.
Μην αποφευγεις,αντιμετωπισε.Οταν αποφευγεις τα προβληματα ειναι σαν να τα κανεις ενα ανισσοροπο πυργο που οσο ψηλωνει τοσο πιο πολλη απειλει να σε πλακωσει.


απο τους πιθηκους στους υπερπιθηκους..
Ακομα πιθηκια ομως..


Message edited by KronosII - Πέμπτη, 23-ΜΑ-2013, 7:13 PM
 
Forum » Φαντάσματα » Εμπειρίες » οι δικές μου εμπειρίες
Search: