Σάββατο, 18-ΜΑ-2024, 12:20 PM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 3 of 3
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
Forum » Ελληνική Μυθολογία-Ιστορία » Ιστορία » Τι παράξενο μήνυμα (ΣΩΚΡΑΤΗΣ)
Τι παράξενο μήνυμα (ΣΩΚΡΑΤΗΣ)
StylianiDate: Τετάρτη, 24-ΟΚΤ-2012, 4:34 AM | Message # 31
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 122
Awards: 1
Reputation: 2
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Και κανένα κοψίδι biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin

Υ/Γ.: Styliani δεν μας είπες πώς βρέθηκες τόσο μακρυά από την πατρίδα, στο Βανκούβερ.


Το Βανκουβερ ηταν η αγαπημενη πολη του πατερα μου... ειχε μπαρκαρει οταν ηταν νεος και γυρισε τον κοσμο, δουλευοντας στα καραβια... οταν εφτασε στο Βανκουβερ, το ερωτευτηκε... μετα γυρισε στην Αθηνα και ερωτευτηκε την μητερα μου... cool αφου ειχαν κανει δυο παιδια, κατι φιλοι του (αλλες δυο οικογενειες) πηραν μεταναστευτικη βιζα για να πανε Βανκουβερ... τοτε το συζητησαν οι δικοι μου και αποφασισαν να ακολουθησουν... τα υπολοιπα ειναι απλως ιστορια, οπως λενε... εχω ζησει κατα διαστηματα ποτε Ελλαδα, ποτα Καναδα... για καλη μου τυχη τα περισσοτερα σχολικα χρονια τα εκανα Ελλαδα, κι ετσι διδαχτηκα στο σχολειο αρχαια Ελληνικα - οσο μας μαθαιναν τοτε - και αυτο μου εκανε πολυ καλο...απο παιδακι αγαπουσα την μυθολογια μας κι ετσι, οταν διαβασα την Ιλιαδα στο Γυμνασιο, μπορεσα να συνδεσω τις μυθολογικες εικονες που ειχα στην φαντασια μου, με την γλωσσα της τοτε εποχης... Εκεινη την περιοδο, ειχαν γινει γνωστα και τα βιβλια του Φον Ντενικεν και διαβασα τοτε για την σχεση των αρχαιων πολιτισμων με τις εξωγηινες επιρροες/παρεμβολες... τωρα τελευταια ημουν Ελλαδα, αλλα γυρισα στο Βανκουβερ πριν απο δυο χρονια... και απο νοσταλγια, αλλα και λογω των γνωστων Ελληνικων προβληματων... εδω, με εχουν καλοσωρισει Ινδιανοι 2-3 φορες... προσφατα ενας Σαμαν μου εδωσε ενα μυνημα - αλλα αυτο ηταν προσωπικο, για δικη μου βελτιωση, δεν ειχε να κανει τιποτα με τα κοινα... οι Ινδιανοιι εδω ειναι αρκετα ευτυχισμενοι γιατι το συστημα του κρατους τους σεβεται σαν αυτοχθονες και δεν τους εχει καταπιεσει, οπως εχει συμβει στις Η.Π.Α.....
 
ΘνητοςDate: Τετάρτη, 24-ΟΚΤ-2012, 12:20 PM | Message # 32
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Quote (Styliani)
οι Ινδιανοιι εδω ειναι αρκετα ευτυχισμενοι γιατι το συστημα του κρατους τους σεβεται σαν αυτοχθονες και δεν τους εχει καταπιεσει, οπως εχει συμβει στις Η.Π.Α....

Kαλο αυτο cool


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
ΑθηναίοςDate: Τετάρτη, 24-ΟΚΤ-2012, 8:48 PM | Message # 33
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (Styliani)
με εχουν καλοσωρισει Ινδιανοι 2-3 φορες...

Είχα επαφές μέσω internet με Ινδιάνους Σκουάμις και Μοσκεάμ. Φοβερή κουλτούρα!!!!! Είσαι τυχερή γιατί μένεις στο ωραιότερο σημείο του Καναδά!!!! Όχι ότι δεν είναι ωραίες και οι λίμνες του Τορόντο, αλλά το Βανκούβερ δεν συγκρίνεται!!


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
StylianiDate: Πέμπτη, 25-ΟΚΤ-2012, 7:47 AM | Message # 34
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 122
Awards: 1
Reputation: 2
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Είχα επαφές μέσω internet με Ινδιάνους Σκουάμις και Μοσκεάμ. Φοβερή κουλτούρα!!!!! Είσαι τυχερή γιατί μένεις στο ωραιότερο σημείο του Καναδά!!!! Όχι ότι δεν είναι ωραίες και οι λίμνες του Τορόντο, αλλά το Βανκούβερ δεν συγκρίνεται!!


Αθηναιε το Βανκουβερ εχει μοναδικη ομορφια... δεν χορταινουν τα ματια μου να βλεπω φοβερες ανατολες και υπεροχα ηλιοβασιλεματα... τα βουνα, τα δεντρα, τα ζωακια του δασους, το ποταμι, η θαλασσα, ολα μπροστα σου στην καθημερινοτητα σου... ειναι πολυ ευκολο να αγαπησης αυτην την πολη...

Ινδιανους Squamish εχει εδω κοντα... Εδω στην γειτονια μου ειναι η περιοχη των Coastal Saelish (= Παρακτιοι Σαιηλης)... εχω παρευρεθει σε μια γιορτη τους, συγκεντρωση των διαφορετικων Bands... με χορους, φαγητο και ποιηση δικη τους...
Καποια ησυχη στιγμη θα σας δειξω φωτογραφιες απο την γιορτη αυτη και μερικες απο την φυσικη ομορφια εδω τριγυρω...
 
ΑθηναίοςDate: Πέμπτη, 25-ΟΚΤ-2012, 6:28 PM | Message # 35
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (Styliani)
βλεπω φοβερες ανατολες και υπεροχα ηλιοβασιλεματα... τα βουνα, τα δεντρα, τα ζωακια του δασους, το ποταμι, η θαλασσα,

Κι όλα αυτά μακρυά από τη μιζέρια... Όχι τη φτώχεια... τη μιζέρια.
Κρίμα που είσαι τόσο μακρυά και δεν έχουμε όλοι εδώ στο φόρουμ τη δυνατότητα της άμεσης επικοινωνίας μαζί σου. smile smile


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Πέμπτη, 25-ΟΚΤ-2012, 8:37 PM | Message # 36
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Κρίμα που είσαι τόσο μακρυά και δεν έχουμε όλοι εδώ στο φόρουμ τη δυνατότητα της άμεσης επικοινωνίας μαζί σου

μπορεί να είναι μακρυα αλλα εχω την αίσθηση οτι θα μας αγαπήσει και θα είναι κοντά μας νοερά !


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Πέμπτη, 25-ΟΚΤ-2012, 8:41 PM | Message # 37
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Η διαφορά της ώρας δυσκολεύει λίγο την αμεσότητα της συζήτησης. Τί να κάνουμε όμως; Μην τα θέλουμε όλα δικά μας. Έστω και με καθυστέρηση απολαμβάνουμε την ανταλλαγή απόψεων.

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
StylianiDate: Κυριακή, 28-ΟΚΤ-2012, 1:41 AM | Message # 38
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 122
Awards: 1
Reputation: 2
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Η διαφορά της ώρας δυσκολεύει λίγο την αμεσότητα της συζήτησης.


Απο οτι φαινεται, Σαββατοκυριακα εχουμε αμεση ηλεκτρονικη επικοινωνια... εγω μπηκα και γραφω σημερα (Σαββατο) νωρις το μεσημερι και την ωρα αυτη ειναι σε εσας βραδακι (λιγο πριν η αμεσως μετα τα μεσανυχτα), κι αρα μια ωρα που εισαστε και εσυ μπροστα στον υπολογιστη σας... ετσι ειπαμε δυο-τρεις κουβεντες συγχρονισμενες....

Οσο για συναντηση στο αναλογικο επιπεδο, δηλαδη κατ\ ιδιαν για καφε και ζωντανη κουβεντουλα, ε καποια στιγμη θα ερθω και Ελλαδα, δεν εχω ριξει μαυρη πετρα... cool
 
margaritaDate: Κυριακή, 28-ΟΚΤ-2012, 1:52 AM | Message # 39
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
θα χαρούμε πολύ να σε γνωρίσουμε απο κοντά και ισως γίνεις αφορμή να γνωριστούμε και τα υπόλοιπα παιδιά απο κοντά !

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Κυριακή, 28-ΟΚΤ-2012, 2:23 AM | Message # 40
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (Styliani)
ετσι ειπαμε δυο-τρεις κουβεντες συγχρονισμενες....

Έτσι είναι και είναι άλλη αίσθηση η άμεση επικοινωνία! Και μόνο όμως που επικοινωνούμε από τέτοιες αποστάσεις τόσο άμεσα είναι ένα από τα καλά της εποχής μας!


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
Forum » Ελληνική Μυθολογία-Ιστορία » Ιστορία » Τι παράξενο μήνυμα (ΣΩΚΡΑΤΗΣ)
  • Page 3 of 3
  • «
  • 1
  • 2
  • 3
Search: