Δευτέρα, 06-ΜΑ-2024, 9:52 PM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » H. P. Lovecraft » H. P. Lovecraft » Επιστολή του H. P. Lovecraft στην M. Sylverster
Επιστολή του H. P. Lovecraft στην M. Sylverster
aposperittisDate: Παρασκευή, 01-ΙΟΥ-2011, 11:18 PM | Message # 1
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
«Σχετικά με το νεκρονομικόν, πρέπει να ομολογήσω πως αυτό το τερατώδες και απεχθές έργο δεν είναι παρά τμήμα της δικής μου φαντασίας! Η δημιουργία φρικτών βιβλίων είναι μια από τις αγαπημένες διασκεδάσεις των αφοσιωμένων στο παράξενο... Αποτελεί ιδιαίτερη ψυχαγωγία για διάφορους συγγραφείς, να χρησιμοποιούν τους κατασκευασμένους από άλλους, δαίμονες και φανταστικά βιβλία μέσα στις δικές τους ιστορίες. Έτσι, και ο Clark Aston Smith μιλά συχνά για το νεκρονομικόν ενώ εγώ αναφέρομαι στο δικό του Βιβλίο του Eibon… και ούτω καθεξής. Αυτή η συνεργασία των υλικών τείνει να οικοδομήσει ένα ψευδο-πειστικό υπόστρωμα σκοτεινής μυθολογίας, θρύλων και βιβλιογραφίας, αν και κανείς από εμάς φυσικά δεν έχει την παραμικρή ευχή να αποπλανήσει πραγματικά τους αναγνώστες.»

Απόσπασμα επιστολής του H. P. Lovecraft στην M. Sylverster: 13/01/1934


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
ΑθηναίοςDate: Σάββατο, 02-ΙΟΥ-2011, 0:25 AM | Message # 2
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Τουλάχιστον είναι απολαυστικός στα βιβλία του! Αν και η άποψή μου είναι ότι τα περισσότερα που λέει δεν απέχουν πολύ από την πραγματικότητα!

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
ΘνητοςDate: Σάββατο, 02-ΙΟΥ-2011, 0:31 AM | Message # 3
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Ε τι θα ελεγε ??
Οτι "τα'χω δει ΟΛΑ"
biggrin biggrin


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
ARMAGEDONDate: Σάββατο, 10-ΜΑΡ-2012, 8:55 PM | Message # 4
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 122
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
Quote (aposperittis)
αν και κανείς από εμάς φυσικά δεν έχει την παραμικρή ευχή να αποπλανήσει πραγματικά τους αναγνώστες.»

Σε πιστέψαμε. wacko
 
Forum » H. P. Lovecraft » H. P. Lovecraft » Επιστολή του H. P. Lovecraft στην M. Sylverster
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: