Σάββατο, 11-ΜΑ-2024, 5:39 PM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Off Topic » Περί ανέμων και υδάτων » Ένα νερό Κυρά - Βαγγελιώ, ένα νερό γκρεμίζεται...! (Γράφει η Αρτάνη)
Ένα νερό Κυρά - Βαγγελιώ, ένα νερό γκρεμίζεται...!
ΘνητοςDate: Σάββατο, 04-ΦΕΒ-2012, 9:34 PM | Message # 1
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Ένα νερό Κυρά - Βαγγελιώ, ένα νερό γκρεμίζεται...!
12:43 μ.μ. | Αναρτήθηκε από Βισάλτης
Γράφει η Αρτάνη

Τσ, τσ, τσκ!!!. Γιατί δυσανασχετείτε καλοί μου άνθρωποι ότι , τάχατες η τιμή μου έφτασε, σκαρφάλωσε, ανέβηκε, άγγιξε, πέταξε στα 98,76458741.. καί βάλε! δολάρια το βαρέλι;. Καλοί μου άνθρωποι!. Δεν το ξέρετε ότι ανεβοκατεβάζω τον Ντάουνy Τζόουνy, τον Μάσταgy, τον eftice, και τούς λοιπούς χρηματοοικονομικούς δείκτες, καρτέλς και τραστ;. Αμ! εκείνη την Σοφοκλέους; Αυτήν ντε την Σοφοκλή του Αντιγόνη του δικού μας Λυσσιστράτη της Αριστοφάναινας. Δηλα-δή δεν θα 'πρεπε;!.

Εσείς με αποκαλείτε ερήμην μου, εδώ και μερικές δεκαετίες "μαύρο χρυσό", Άγ(ρ)ιο Πετρέλαιο, και με το δίκιο σας, και 'γω το καημένο τι είμαι; Μακρινός, πολύ μακρινός ξάδερφος (ηλικιακά) και κοντινός δεύτερος ξάδελφος γονιδιακά του νερού σας, που αποτελεί το 75% της υδρογείου (ύδωρ + γαία) μα και του κορμιού σας.

Και στο κάτω - κάτω τι θέλω; Μερικές δεκάδες εκατοντάδων χιλιάδων τάνκς, σφαίρες, πυραύλους, έξυπνες βόμβες, πλουτισμένο και απεμπλουτισμένο ουράνιο με μπόλικη λευχαιμία, δορυφόρους, ροζ γραφεία και τηλέφωνα, ραντάρ, νάρκες, πλοία θωρηκτά, αποβατικά, μεταγωγικά, βομβαρδιστικά, καταδρομείς, πεζοναύτες και προ παντός φρέσκο αγνό αίμα και πολύ - πολύ κρέας για τα κανόνια σας, πικρά δάκρυα Μανάδων, πολύ ορφάνια και προσφυγιά, μερικούς σακάτηδες, αρκετούς τάφους, καντηλανάφτες και φωτοσβέστες.

Σιγά τα αυγά θα μου πείτε! Χρειάζομαι συνασπισμούς, συμμάχους, άσπονδους και ασπόνδυλους φίλους, χαρτογιακάδες, οσφυοκάμπτες, τακονουκρούστες, γλυκούς τρομοκράτες,γομάρια, για να μπορείτε εσείς
καλοί μου άνθρωποι να απολαμβάνετε τους υδρογονάνθρακες μου, τα χιλιάδες (περίπου 2.500!!!!) παράγωγα και υποπροϊόντα μου, τα υγραέρια, τα μεθάνια, βουτάνια, προπάνια, τις νάφθες μου, τις βενζίνες μου, τις κηροζίνες μου, τα οκτάνιά μου, τα κετάνιά μου, τα πλαστικά μου, τις πίσσες μου, τα ντουμάνια μου!.

Σιγά τα λάχανα!. Και σεις καλοί μου άνθρωποι, γιατί συμπεριφέρεστε αχάριστα και άπληστα και όλοι σας σχεδόν με κατασυκοφαντείτε; Άκαρδοι!.έ άκαρδοι!!! Δηλα-δή πώς και με ποιόν τρόπο θα μπορέσω ήσυχα να αντληθώ, αποθηκευ­θώ, να μεταφερθώ, να διηθηθώ, να διυλιστώ, να μετατραπώ, να εμπορευθώ με ασφάλεια και χωρίς να βλάπτω το περιβάλλον και την τρύπα του όζοντός σας, για να φτάσω στα ρεζερβουάρ των ι.χ. σας και των πάσης φύσεως μηχανών σας, και θερμαντικών σωμάτων σας. Δεν θα έπρεπε δηλαδή να πουλιέμαι 89,76458741.. (καί βάλε ) δολάρια το βαρέλι και λιγουλάκι κάτι παραπάνω;

Τόσα χρόνια δεν θα ΄πρεπε να μου πείτε ένα ευχαριστώ ή έστω ένα τραγουδάκι; Μήπως το νερό σας (νεαρόν ύδωρ > νερό) είναι φθηνότερο, και κοστίζει λιγότερο; Εκείνο, τι θέλει για να φθάσει στο ποτήρι και στη δίψα σας! Λίγες νερομάνες, λίγους εξωτικούς καταρράκτες και γκρέμια, λίγα ευτυχισμένα μη πυρόπληκτα δασάκια, ποταμάκια, λιμνούλες και βρυσούλες. Άντε και λίγους εμπνευσμένους Δημάρχους με λύσεις, για αξιοβίωτη και ανθρωπινότερη ζωή, λίγα εμφιαλωτήρια μερικές ωραιοφανείς διάφανες κρυστάλλινες πλαστικές φιάλες με ωραίες ετικέτες, λίγα ανιόντα, κατιόντα άντε και μερικούς ακουάριους (νερουλάδες). Κι όμως, εσείς το δοξάζετε, το χρυσοπληρώνετε, το τραγουδάτε, το χορεύετε: (συρτός Καλαματιανός).

- Ένα νερό κυρά- Βαγγελιώ
ένα νερό γκρεμίζεται,
κι από πούθε κατεβαίνει;
Βαγγελιώ μου παινεμένη!
-Απ’ το γκρεμό κυρά - Βαγγελιώ
απ’ το γκρεμό γκρεμίζεται
και σε περιβόλι μπαίνει,
Βαγγελιώ μου παινεμένη..."
Και συνεχίζετε να πηδοκοπάτε με το:
-Σαν πας Μαλάμω μ’ για νερό
εγώ στη βρύση καρτερώ,
να σου τσακίσω το σταμνί
να πας στη Μάνα σ’ αδειανή…(χορός στα τρία).

ή ακόμα και να ερωτοτροπείτε σε πηγούλες, ποταμάκια, λιμνούλες και βρυσούλες. Βέβαια ότι απ’ αυτό περισσέψει από την δίψα σας, τη μαγειρική σας, από τη λάτρα του σπιτιού σας, του κήπου σας, του γκαζόν σας, του αυτοκινήτου σας, φουλάρει και τις πισίνες σας, συνεχίζει ακάθεκτο τη ροή του για να ποτίζει τα διψασμένα ψάρια, εμπλουτισμένο με ή χωρίς νιτρικά άλατα και τέτοια βλαβερά συστατικά και ουσίες.

- Τσ,τσ, τσκ!. Αρκετοί μάλιστα από σας, καλοί μου άνθρωποι, προτιμάτε και τα εισαγόμενα μίνεραλ΄ς γουώτερς η τα νάτσιουραλ'ς γουώτερς, γάργαρα νερά, γεμάτα υγεία και χαρά, χωρίς να έχετε ίσως υπ’ όψιν τον παππού σας τον Όμηρο, αυτόν ντε τον Ποιητή των Ποιητών με τα άδεια μάτια, με το τρανό μυαλό που λέει τα τρεχούμενα ύδατα Άχεα στα ποτάμια του, στον Αχέροντα, στον Κωκυτό και στον Πυριφλεγέθοντα. (Άχεα > Αquα > Αquarius = Υδροχόος > Νερουλάς). Τι λέτε καλοί μου άνθρωποι!; Σκέφτεστε ύστερα από όλα αυτά να μου πείτε και μένα ένα τραγουδάκι σαν το παρακάτω, δίπλα σε μια Πετρελαιοπηγούλα μου (υποθαλάσσια, θαλάσσια, χερσαία), χωρίς καμία άνοδο της αξίας μου και του κόστους μου;! (Χορός Μακεδονίας, Ράϊκο)

- Βρύση μου Πετροκάμαρη
και με το κρύο σου το νερό,
βρύση μ’, κι αν έρθει η αγάπη μου,
κι αν έρθει η καλούδα μου,
να της θολώσεις το νερό
να την αργοπορήσετε….
-Δεν ξέρω ποια είναι η αγάπη σου
και ποια είναι η καλούδα σου.
-Φορεί γιορντάνι στο λαιμό,
Χρυσή κορδέλα στα μαλλιά!

Τώρα αν δεν βρείτε βρύση πετροκάμαρη, με λίγη φαντασία όλα μπορείτε να τα καταφέρετε, όπως αυτή και άλλες πολλές που στέρεψαν χορτάριασαν και σκούριασαν και έκανε τις "καλούδες" καλιακούδες καί μεθυσμένα γκαϊλούδια και τις πέρδικες νυχτερίδες να μπεκροπίνουν ουίσκια στα μπαρ’ς!!!. Ξέρετε ‘σεις!!!.-

υ.γ.1 - Όσο για το Αργκολαϊκομαγκίζον ύφος της λαλιάς μου, ε! αυτό δεν διαφέρει και πολύ, από αυτό που χρησιμοποιούν μερικοί και μερικές κατά κόρον οι κατ’ εξοχήν στρατευμένοι κακοποιητές χρήστες του λόγου, και άλλοι πολλοί λεξιπένητες, που παρελαύνουν ακατάπαυστα μπροστά στα μάτια και τα αυτιά μας, σας καθημερινά, και με την ανοχή σας, μας βεβαίως-βεβαίως, φτιασιδωμένοι και φτιασιδωμένες, φυσικά έναντι παχυλής αμοιβής! καί μέ μυαλό μετατοπισμένο -χρόνια τώρα - μεταξύ σκελών καί γάστρας!

υ.γ.2 - Αλήθεια! έχετε αναρρωτηθεί ποτέ, πόσες νταλίκες νυχθημερόν ανεβοκατεβαίνουν τήν Ελλάδα μας, μέ πόσες φιάλες εμφιαλωμένου ύδατος (αγνό, φρέσκο νερό) κατάμεστες; Τί κύκλος εργασιών συνεπάγεται πίσω από τήν διαδικασία αυτή, πρός δόξαν τής αισχροκέρδιας; τής τροφονοθείας; τής απληστίας; 'Ενας πρόχειρος υπολογισμός θά απαντούσε αβίαστα στό τρομακτικό ερώτημα. 'Εχετε αναρρωτηθεί πόσοι "αθχοφόροι"!!! ανυποψίαστοι καταναλωτές κουβαλούν χρυσοπληρωμένο καί μέ ΦΠΑ 23% εμφιαλωμένο νερό καί εντελώς ανθιυγεινό!! στάσιμο!!!! από καιρό στά νοικοκυριά τους; στή δίψα τους; Πού τελικά καταλήγουν τά εκατομμύρια πλαστικών φιαλών;;; 'Εκείνο τό γελοίο γκαντζουφικό ανθρωπάκι, πού πετά τή φιάλη του; Τολμήστε κύριοι υπεύθυνοι χημικοί, έγκριτοι έμμισθοι, υπάλληλοι καί πείτε τήν αλήθεια!!! εάν έχετε ήθος Ψυχή, 'Ελληνική Καρδιά καί Φιλότιμο!. Αντί να απαιτήσουμε από τίς Δημοτικές Αρχές νά εξασφαλίσουν άφθονο πόσιμο νερό στούς Δημότες τους χωρίς ΦΠΑ!!!..ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ Δήλα-δή!!!!! εμείς εξακολουθούμε νά καίμε τό δικό μας λίπος, στό λυχνάρι τής σπηλαιώδους αμορφοσιάς, απαιδευσιάς, άγνοιας, α-δια-φορίας καί αφασίας μας. 'Εως πότε;

Αρτάνη
Πηγη , http://visaltis.blogspot.com/2012/02/blog-post_04.html


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
margaritaDate: Κυριακή, 05-ΦΕΒ-2012, 1:21 AM | Message # 2
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
cool cool cool cool cool
Quote (Θνητος)
εμφιαλωμένο νερό καί εντελώς ανθιυγεινό!! στάσιμο!!!! από καιρό


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Κυριακή, 05-ΦΕΒ-2012, 6:06 PM | Message # 3
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Πολύ έξυπνο κείμενο! surprised

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
Forum » Off Topic » Περί ανέμων και υδάτων » Ένα νερό Κυρά - Βαγγελιώ, ένα νερό γκρεμίζεται...! (Γράφει η Αρτάνη)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: