Κυριακή, 12-ΜΑ-2024, 10:03 AM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum » Off Topic » Περί ανέμων και υδάτων » Εκπληκτική απάντηση Έλληνα σε Γερμανό
Εκπληκτική απάντηση Έλληνα σε Γερμανό
margaritaDate: Τρίτη, 26-ΙΟΥ-2011, 10:04 PM | Message # 16
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
ουτε θα πτωχευσουμε ,οι προδοτες θα τιμωρηθουν ολοι,κι αν πανε να μας κανουν κι αλλα και θυμωσουμε ,θα αρχισουν να τρεμουνε,εχετε δει ελληνες θυμωμενους πολυ?

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
aposperittisDate: Τετάρτη, 27-ΙΟΥ-2011, 7:28 PM | Message # 17
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Quote (margarita)
εχετε δει ελληνες θυμωμενους πολυ?

Εσύ έχεις δει? Εγώ όχι! Κάποτε στο σχολείο κάτι μου έλεγαν για κάτι επαναστάτες ένδοξους προγόνους αλλά ήμουν πολύ μικρός τότε και τώρα δεν θυμάμαι....................


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
ΘνητοςDate: Τετάρτη, 27-ΙΟΥ-2011, 8:33 PM | Message # 18
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Εγω εχω δει τον εαυτο μου !! biggrin biggrin biggrin biggrin
Δεν ειμαι καθολου συμπαθητικος τοτε !! happy happy happy


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
ΑθηναίοςDate: Πέμπτη, 28-ΙΟΥ-2011, 0:25 AM | Message # 19
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (aposperittis)
Εσύ έχεις δει? Εγώ όχι!

Καλύτερα να μην δεις! Εγώ έχω δει! Και τρόμαξα! angry Πραγματικά θυμωμένο για σοβαρή αιτία!


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Πέμπτη, 28-ΙΟΥ-2011, 1:04 AM | Message # 20
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
οταν υπαρχουν σοβαροι λογοι οι ελληνες μεταλασονται

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Πέμπτη, 28-ΙΟΥ-2011, 1:06 AM | Message # 21
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Σωστό!

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
aposperittisDate: Πέμπτη, 28-ΙΟΥ-2011, 5:45 PM | Message # 22
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Καλύτερα να μην δεις! Εγώ έχω δει! Και τρόμαξα! angry Πραγματικά θυμωμένο για σοβαρή αιτία!

Όλοι οι άνθρωποι γίνονται θηρία ειδικά όταν αδικούνται! Δεν είναι προνόμιο μόνο των Ελλήνων αυτό!

Quote (margarita)
οταν υπαρχουν σοβαροι λογοι οι ελληνες μεταλασονται

Δεν θα έλεγα μεταλλάσσονται αλλά συσπειρώνονται. Ξεχνάμε έχθρες και προσωπικές διαμάχες και γινόμαστε όλοι μια γροθιά.

Απλά με τις σημερινές εποχές και τον τρόπο ζωής που μας παρουσίασαν και εμείς πέσαμε στην παγίδα του υλικού αγαθού φοβάμαι μήπως μας καυτηρίασαν την Ελληνική ψυχή.

Τι ξέρετε για τους......Ελλούς?


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
ΑθηναίοςDate: Πέμπτη, 28-ΙΟΥ-2011, 6:32 PM | Message # 23
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Για τους Ελλούς ή Σελλούς εννοείς, τους αρχαίους κατοίκους της περιοχής της Δωδώνης;

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
aposperittisDate: Παρασκευή, 29-ΙΟΥ-2011, 4:29 AM | Message # 24
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Όχι για τους Ελλούς!

Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
margaritaDate: Παρασκευή, 29-ΙΟΥ-2011, 5:51 PM | Message # 25
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
ποιοι ειναι αυτοι?

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Παρασκευή, 29-ΙΟΥ-2011, 7:21 PM | Message # 26
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Μήπως εννοείς τους Ελλούς που ήρθαν από τον Σείριο, σύμφωνα με την Κυπριακή πινακίδα;

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
aposperittisDate: Παρασκευή, 29-ΙΟΥ-2011, 8:37 PM | Message # 27
Ο βασιλιάς των μελών
Group: Administrators
Messages: 4719
Awards: 16
Reputation: 39
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Μήπως εννοείς τους Ελλούς που ήρθαν από τον Σείριο, σύμφωνα με την Κυπριακή πινακίδα;

Ναι αυτούς! Τι λέτε αξίζει να ανοίξουμε ένα θέμα και για αυτούς? Νομίζω πως υπάρχει πολύ καλό ψωμί για αυτούς και όσο και αν ψάχνω στο ίντερνετ δε βρίσκω ιδιαίτερες αναφορές.


Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι!
 
alexandraDate: Παρασκευή, 29-ΙΟΥ-2011, 8:43 PM | Message # 28
Ενεργό μέλος
Group: Special User
Messages: 212
Awards: 0
Reputation: 3
Status: Offline
Αν λέμε για τους ίδιους κάπου είχε πάρει το αυτί μου για αυτούς. Όπως ότι είναι οι σωτήρες μας και οι μεγάλοι εχθροί των πάντων ακόμα και των Εβραίων.

Ελλοί-Έλλ-ηνες

Κάπως έτσι τέλος πάντων απλά τα έχω λίγο μπερδεμένα στο μυαλό μου γιατί το είχα ακούσει πολύ παλιά και δε τα θυμάμαι καλά.


Message edited by alexandra - Παρασκευή, 29-ΙΟΥ-2011, 8:44 PM
 
ΑθηναίοςDate: Παρασκευή, 29-ΙΟΥ-2011, 11:07 PM | Message # 29
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (alexandra)
Ελλοί-Έλλ-ηνες

Άλλο Σελλοί - Ελλοί - Έλλη-νες και άλλο οι Ελλοί που αναφέρει η πινακίδα του Ιδαλίου (σημερινό Δάλι έξω από τη Λευκωσία)!

Quote (aposperittis)
Ναι αυτούς! Τι λέτε αξίζει να ανοίξουμε ένα θέμα και για αυτούς? Νομίζω πως υπάρχει πολύ καλό ψωμί για αυτούς και όσο και αν ψάχνω στο ίντερνετ δε βρίσκω ιδιαίτερες αναφορές.

Δεν θα έλεγα όχι (αν και λιγοστεύουν οι ημέρες μέχρι τις 4 Αυγούστου που ξεκινούν οι διακοπές μου), παρ' ότι υπάρχουν πολλές και αντικρουόμενες γνώμες για την πινακίδα του Ιδαλίου. Όπως υπάρχουν και πολλές διαφορετικές ερμηνείες της!
Αφήνω την εκδοχή ότι η πινακίδα υπάρχει μόνο στη φαντασία κάποιων και είναι ανύπαρκτη!

Όπως όμως λες είναι ελάχιστα τα στοιχεία που υπάρχουν. Κάνε μια αρχή, αν έχεις κάτι, και βλέπουμε τί θα γίνει και που θα καταλήξουμε!


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
ΘνητοςDate: Παρασκευή, 02-ΣΕΠ-2011, 8:51 PM | Message # 30
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΡΟΣ ΚΑΤΑΚΤΗΤΗ ΓΑΠ:"ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΕΥΘΕΩΣ: ΩΣ ΠΡΟΔΟΤΗ ΤΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ..."
Οι Έλληνες...αυτοί οι Έλληνες...!Επί Βυζαντινοκρατίας και Τουρκοκρατίας,οι λεγόμενοι "στρατιώται" και αργότερα "κλέφτες",έδιναν όρκο στον εαυτό τους και στην ΠΑΤΡΙΔΑ...
Δεν έκαναν οικογένεια,ανέβαιναν στα βουνά κι από κει χλεύαζαν τους κατακτητές και τους πολεμούσαν μέχρις τελευταίας ρανίδος του αίματός τους...
ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΤΗ ΦΛΟΓΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΑΣΒΗΣΤΗ ΓΙΑ ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ...ΤΩΡΑ ΚΑΛΟΥΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΗ ΣΚΥΤΑΛΗ...
Eπιστολή-φωτιά στον Παπανδρέου:, Τιμή μου να υποστώ πολιτική δίωξη από εσένα!
Επιστολή, που έστειλε αναγνώστης στον πρωθυπουργό και την κοινοποίησε επωνύμως, η οποία, δυστυχώς, μάλλον εκφράζει πολλούς σύγχρονους «αγανακτισμένους» πολίτες. Η «prionokordela.gr» την δημοσιεύει αυτούσια, έχοντας στην διάθεση της τα στοιχεία του αποστολέα. Καλό θα είναι ο κ. πρωθυπουργός να αναμένει πολλές ακόμα παρόμοιες επιστολές…

ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ.

Για τον φασισμό με τον οποίο τρομοκρατείς την χώρα.

Για την φτώχεια που προσπαθείς να επιβάλλεις στους Έλληνες.

Για την προδοσία και το ξεπούλημα σου.

ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΕΥΘΕΩΣ:

ΩΣ ΠΡΟΔΟΤΗ ΤΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΩΣ ΞΕΠΟΥΛΗΜΕΝΟ ΣΤΑ ΞΕΝΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ

ΩΣ ΔΗΜΙΟ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΕΣΤΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΩΝ ΜΑΣ

ΩΣ ΤΟΝ ΓΚΑΟΥΛΑΙΤΕΡ ΠΟΥ, ΕΚΤΕΛΩΝΤΑΣ ΕΝΤΟΛΕΣ, ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΦΤΩΧΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ

ΩΣ ΒΙΑΣΤΗ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ ΟΛΩΝ ΗΜΩΝ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ

ΩΣ ΦΑΣΙΣΤΑ, ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΛΕΘΡΟ ΣΕ ΕΝΑ ΛΑΟ, ΣΕ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ, ΣΕ ΕΝΑ ΕΘΝΟΣ

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΗΔΗ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΔΙΚΟΣ ΓΙΑ ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ, την ώρα που χιλιάδες άνθρωποι οδηγούνται στην φυλακή ή στην αυτοκτονία για ασήμαντα χρέη.
ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΗΔΗ ΝΑ ΕΙΧΕΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, την ώρα που χιλιάδες νέοι οδηγούνται στην ξενιτειά για να γλιτώσουν από τον όλεθρο της ανεργίας και της εξαθλίωσης που έφερες στην πατρίδα μας.
ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΗΔΗ ΝΑ ΦΟΡΑΣ ΜΙΑ ΤΑΜΠΕΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ”ΔΟΣΙΛΟΓΟΣ”, ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.

Αλλά σε λένε Παπανδρέου και θα γλιτώνεις πάντα.

Όχι, όμως, αυτή τη φορά. Γιατί αυτή την φορά, μαζί με την υποθήκη της Ελλάδος, υπέγραψες και το πολιτικό σου τέλος.
Θα παρακαλάς να φύγεις.
Το κόμμα σου μετά βίας θα αγγίξει το 10%.
Ήδη φοβάσαι να περπατήσεις στον δρόμο και εσύ και οι βουλευτίνες σου.
Το πολιτικό σου τέλος θα είναι η διάλυση της παράταξης σου από εσένα τον ίδιο και η φυγή σου από την χώρα (Αλήθεια, έχεις δει το σύνθημα που γράφουν στους τοίχους ”Γιώργο, θα φύγεις νύχτα”
Η Ελλάδα θα ζήσει. Οι Έλληνες θα ζήσουν.
Ζούσαν πολύ πριν από σένα και φυσικά θα ζήσουν και πολύ μετά από εσένα.
Ο δρόμος, όμως, που βαδίζεις εσύ είναι επικίνδυνος.
ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΡΜΑ ΓΡΑΦΕΙ ”ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ”.

ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ.

ΥΓ: Αν νομίζεις ότι σε βρίζω ή σε απειλώ (που δεν κάνω κανένα από τα δυο), δώσε το e-mail μου στην αστυνομία και στους εισαγγελείς του καθεστώτος σου. Γουστάρω να υποστώ πολιτική δίωξη, ειδικά από εσένα.

ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΘΩΜΑΣ

ΠΗΓΗ : www.prionokordela.gr
EΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ

Added (2011-08-16, 5:14 PM)
---------------------------------------------
Έλληνες τεχνικοί “τύφλωσαν” Τουρκικά F-16 στα 35 μίλια! Γι’ αυτό έβαλαν στα αζήτητα το σύστημα!! Τι αποκαλύπτει απόρρητο έγγραφο

http://greeknation.blogspot.com/2011/08/f-16-35.html

Added (2011-09-02, 8:51 PM)
---------------------------------------------
«Τα ζώα δεν συγχωράνε ποτέ στον άνθρωπο την βελτίωση της συμπεριφοράς τους, γιατί νιώθουνε ότι αυτή η βελτίωση τ’ απομακρύνει από τη φύση τους…»
11:45 μ.μ. | Αναρτήθηκε από Βισάλτης
-
Γιατί δεν θέλουν τους Έλληνες;

Σ’ ένα βιβλίο με τίτλο «Σκυλάνθρωποι» (Δημ. Μοσχόπουλου) είναι καταγεγραμμένη η ενδιαφέρουσα αφήγηση μίας Ελβετίδας, η οποία επεξηγεί γιατί οι Ευρωπαίοι και γενικότερα οι ξένοι,συμπεριφέρονται με ελεεινό τρόπο κατά των Ελλήνων. Η κοπέλα αναφέρεται σε κάποιον πλούσιο θείο της ονόματι Αλμπέρ που ζούσε κοντά στη Λοζάννη υπεραγαπώντας τα ζώα καί προστατεύοντας στη βίλα του πολλά από αυτά. Ένας φίλος του γιατρός απ’ τη Γενεύη του δώρισε ένα κουτάβι ράτσας «μποξέρ», που άκουγε στο όνομα «Τέλος», ενημερώνοντάς τον ότι άμα μεγαλώσει το καθαρόαιμο σκυλί χρειάζεται προσοχή διότι είναι επικίνδυνο!…

Πράγματι, σ’ ένα χρόνο είχε δυναμώσει τόσο πολύ που ήταν απλησίαστο. Ο πρώτος που την πλήρωσε ήταν ο κηπουρός που δέχτηκε επίθεση από το σκυλί με αποτέλεσμα να μείνει ένα μήνα ακίνητος στην κλινική έχοντας χάσει την γάμπα που την είχε φάει ο σκύλος και θα έμενε κουτσός σε όλη του τη ζωή με καρφιά στο πόδι του! Ο Αλμπέρ απεφάνθη ότι ο σκύλος έπρεπε να εκπαιδευθεί για να αποκτήσει σωστή συμπεριφορά.

Έφερε Γερμανό σκυλοδαμαστή και πράγματι σε 6 μήνες ο «Τέλος» ήταν «αρνάκι». Περιέργως όμως σε μία δεξίωση ο σκύλος ξαναεπιτέθηκε αιμοβόρικα σ’ έναν υπηρέτη και ευτυχώς γι’ αυτόν ο οδηγός της βίλας πυροβόλησε τον «Τέλος» και έβαλε τέλος στην άτακτη ζωή του!

Η στεναχώρια του Αλμπέρ ήταν απερίγραπτη ώσπου τον επισκέφτηκε ο δωρητής του σκύλου, ο γιατρός, ο οποίος εξήγησε στον περίλυπο φίλο του ότι ο σκύλος όσο καλά και να δαμαστεί κρατάει μέσα του κακία, ζήλια, μίσος, καί εκδικείται: «Τα ζώα δεν συγχωράνε ποτέ στον άνθρωπο την βελτίωση της συμπεριφοράς τους, γιατί νιώθουνε ότι αυτή η βελτίωση τ’ απομακρύνει από τη φύση τους… και όποτε δίνετε η ευκαιρία το μίσος εκρήγνυται».

Για να κατανοήσει ο Αλμπέρ καλύτερα την συμπεριφορά του σκύλου, ο γιατρός κάνει τον εξής εκπληκτικό παραλληλισμό:«Είναι ακριβώς
αυτό που συμβαίνει μ’ εμάς τους Ευρωπαίους καί τους Έλληνες! Αν υπάρχει μια φυλή στον κόσμο που κυριολεκτικά τη μισώ αφόρητα, αυτή η φυλή είναι οι Έλληνες»!

Και τεκμηριώνει την άποψή του λέγοντας ότι στα γυμνασιακά του χρόνια ένιωθε «ψυχικά καταπιεσμένος. Διότι δεν μας διδάξανε τίποτα οι σοφοί μας διδάσκαλοι που να μην το ’χανε εξηγήσει, να μην το ’χανε ανακαλύψει, να μην το ’χανε πετύχει, να μην το ’χανε τελειοποιήσει οι Έλληνες!

Κι αν κάποτε αναφέρανε κανένα άλλονε φτωχό συγγενή της γνώσεως και της σοφίας, όχι Έλληνα, στο τέλος προσθέτανε ότι αυτός ο κάποιος, ο φουκαράς βασίστηκε για την ανακάλυψή του πάνω σ’ ένα θεώρημα προγενέστερο κάποιου Έλληνα, πάνω σε μια παλιά σκέψη κάποιου άλλου Έλληνα, πάνω σ’ ένα έργο αιώνες πριν δοσμένο από κάποιον άλλο Έλληνα!…

Σιγά σιγά ένιωθα πως οι γνώσεις μου, οι σκέψεις μου, τα αισθήματά μου, η προσωπικότητά μου, ο κόσμος μου, η ύπαρξή μου ως το έσχατο μόριο διαβρώνονταν και χρωματίζονταν απ’ αυτό που χαρακτηρίζουμε με την κλασική πια έκφραση ̈ελληνικό παρελθόν ̈». Αυτά όλα καταστάλαζαν στα βάθη της ψυχής του γιατρού «ένα φλογερό μίσος για καθετί το ελληνικό»! Και η συνέχεια: «Αργότερα στο πανεπιστήμιο, η κατάσταση έγινε δραματική.

Ο Ασκληπιός από τη μια, ο Ιπποκράτης απ’ την άλλη! Ο Γαληνός τη μια μέρα, ο Ορειβάσιος την επομένη! Αέτιος το πρωί, Αλέξανδρος Τραλλιανός τ’ απόγευμα! Παύλος ο Αιγινίτης από ’δω, Στέφανος ο Αθηναίος από ’κει… Δεν μπορούσα ν’ ανοίξω βιβλίο χωρίς να βρω μπροστά μου την ελληνική παρουσία. Δεν τολμούσα να πιάσω στα χέρια μου λεξικό για να βρώ μια δύσκολη, σπάνια, μια χρήσιμη, μια έξυπνη, μια όμορφη, μια μεστωμένη λέξη.

Όλες ελληνικές! Και άλλες αμέτρητες σαν την άμμο των θαλασσών και των ποταμών, ελληνικής κι αυτές προέλευσης! Άρχισα κι εγώ με την πάροδο του χρόνου να νιώθω απέναντι στους Έλληνες όπως ο ̈Τέλος ̈… Πρόκειται για φαινόμενο ομαδικό! ́Έτσι αισθανόμαστε λίγο πολύ όλοι μας απέναντι στους Έλληνες. Τους μισούμε όπως τα ζώα τους θηριοδαμαστές. Και μόλις μας δίνεται η ευκαιρία χιμάμε τους δαγκώνουμε και τους κατασπαράζουμε.

Γιατί στο βάθος ξέρουμε ότι κάποτε ήμαστε ζώα μ’ όλη τη σημασία της λέξης κι είναι αυτοί, οι Έλληνες, πάλι οι Έλληνες, πάντα οι Έλληνες, που μας εξώσανε από τη ζωώδικη υπόσταση και μας ανεβάσανε στην ίδια με τους εαυτούς τους ανθρώπινη βαθμίδα!… Δεν αγαπάμε κάτι που θαυμάζουμε… Ρίξε μια ματιά στην ιστορία και θα διαπιστώσεις ότι όλοι οι Ευρωπαίοι, με αρχηγούς τους Λατίνους και το Βατικανό, λυσσάξαμε να τους εξαφανίσουμε τους Έλληνες από το πρόσωπο της γης! Δεν θα βρεις και δε θα φανταστείς συνδυασμό και συγκέρασμα εγκλήματος, πλεκτάνης και παγίδας που δεν το σκαρφιστήκαμε και δεν το πραγματώσαμε για να τους εξολοθρεύσουμε!… η ιστορία με το μίσος κατά των Ελλήνων δεν ξέφτισε.

Ο σύγχρονος ̈πολιτισμένος ̈ άνθρωπος είναι ο ίδιος και χειρότερος… Δεν θα επιτρέψει ποτέ το Βατικανό, Αλμπέρ μου, να επιβιώσει στην αυλόπορτα της Ευρώπης, στα πλευρά της Ασίας και στο κατώφλι της Αφρικής ο ελληνισμός κι η ορθοδοξία του, η μόνη πραγματικότητα, η μόνη γνήσια χριστιανική πίστη…

Είναι ο μόνος λαός που κατόρθωσε να συνταιριάξει αρμονικά τον αρχαίο του πολιτισμό, την υπεράνθρωπη πνευματικότητά του με όλα τα θετικά στοιχεία του χριστιανισμού και να γεννήσει αυτός ο θεϊκός συνουσιασμός μια βαθιά πίστη, μια θεμελιωμένη θρησκεία, μια τρομερή ενωτική ισχύ. Η δική μας ηγεσία, οι δικοί μας ταγοί, η δική μας εκκλησία δεν θα επιτρέψουν ποτέ την προκοπή τους, γιατί αν μονοιάσουνε και στο κοινωνικό πεδίο, χαθήκαμε! Ποιος τους πιάνει, αν βλαστήσει στη γη τους μια στάλα κοινωνική δικαιοσύνη κι ο λαός τους που στενάζει κι αναστενάζει φτάσει να κουμαντάρει τον τόπο του! Θα ξαναπιάσουνε το πολιτιστικό μαστίγιο στα χέρια τους και θα τους θωρούμε πάλι από το ύψος των αστραγάλων τους εμείς τα σκαθάρια αυτούς τους γίγαντες»!

Ο φιλέλληνας Αλμπέρ σ’ όλα αυτά αρκέστηκε να απαντήσει με νόημα: «Γι’ αυτό θα τους αγαπάω πάντα, θα τους θαυμάζω και θα τους σέβομαι…».

Στρατής Ανδριώτης
Πηγη , http://visaltis.blogspot.com/2011/09/blog-post_3771.html


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
Forum » Off Topic » Περί ανέμων και υδάτων » Εκπληκτική απάντηση Έλληνα σε Γερμανό
Search: