Πέμπτη, 02-ΜΑ-2024, 10:17 PM
Welcome Ξωτικό | RSS


[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Forum » Γενική συζήτηση για ανθρώπους και γεγονότα » Κρυφά μηνύματα » Αριθμοί και πνευματική σημασία
Αριθμοί και πνευματική σημασία
margaritaDate: Δευτέρα, 26-ΜΑΡ-2012, 10:38 PM | Message # 46
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
εμένα μου άρεσε πολύ το αρθρο της Σάντυ!!! το βρήκα πολύ ενδιαφέρον !!!! κι εγω ασχολούμαι με τους λεξάριθμους!οσο για τον αργυρόπουλο , εχοντας διαβάσει και τα τέσσερα βιβλία του εβγαλα σαν συμπέρασμα οτι πάνω στον πυθαγόρα βασίζει τις θεωρίες του και προσπαθεί να τον αποκωδικοποιήσει! επίσης πιστευω οτι η ελληνική γλώσα είναι προβλεπτική!!!!

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Δευτέρα, 26-ΜΑΡ-2012, 10:49 PM | Message # 47
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (margarita)
η ελληνική γλώσα είναι προβλεπτική!!!!

Αυτό είναι εκ των πραγμάτων αδύνατον! Δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι "προβλεπτική". Εμείς δηλαδή τώρα μιλάμε και προβλέπουμε;;;; Χωρίς να το καταλαβαίνουμε;;;; Ύστερα, ο Αργυρόπουλος σχηματίζει φράσεις κατά το δοκούν, όπως τον βολεύει. Πότε βάζει άρθρα, πότε χρησιμοποιεί αρχαίες λέξεις, πότε νεοελληνικές, πότε βάζει το "ν" στο τέλος των λέξεων, πότε δεν το βάζει και βασίζεται σε μια γραμματική που στην αρχαία Ελλάδα δεν υπήρχε! Οι αρχαίοι μας πρόγονοι ΔΕΝ είχαν γραμματική και συντακτικό ή κλείσεις ή πτώσεις κλπ! Αυτά όλα είναι μεταγενέστερα, όπως τα μικρά γράμματα και οι τόνοι με τα πνεύματα και γενικά τα σημεία στίξης! Αυτά τα λίγα προς το παρόν για να τα αναλύσουμε και βλέπουμε!!! biggrin biggrin biggrin


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.


Message edited by Αθηναίος - Δευτέρα, 26-ΜΑΡ-2012, 10:51 PM
 
margaritaDate: Δευτέρα, 26-ΜΑΡ-2012, 11:00 PM | Message # 48
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
η γλωσσα που χρησιμοποιούμε τώρα ,στα χάλια που είναι ,προέρχετε απο τα αρχαία ελληνικά!!! Το κάθε γράμμα εχει την σημασία του !!!!λες οτι φτιάχνει τις ισοψηφίες των λεξαρίθμων ,ξέρεις πόσο δύσκολο είναι αυτό ?τρομερά δύσκολο!!!!!!!!δεν μπορώ να στο αποδείξω οτι είναι προβλεπτική η γλωσσα μας !!!!!Θα μου το ανατρέψεις με αποδείξεις !!!!!χαχαχαχα
ομως το πιστευω !!!!!ασε που με εβαλες στην μπριζα να κάνω προβλέψεις με λεξάριθμους !!!!!!!!! fumingmad fumingmad fumingmad fumingmad fumingmad fumingmad fumingmad fumingmad fumingmad fumingmad


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΘνητοςDate: Δευτέρα, 26-ΜΑΡ-2012, 11:02 PM | Message # 49
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10708
Awards: 16
Reputation: 45
Status: Offline
Αυτο με τα (ειναι ο θεος= 430 =αριθμος ) (πιο λογικο θα ηταν , θεος εστι=αριθμος) και εμενα δεν μου πολυκολανε , αλλα σαν αρθρο ειναι ωραιο και ενδιαφερον.
Eπισης συγνωμη αλλα επειδη τελευταια τα εχω παρει λιγο με την θρησκεια το πανταχου παρων και τα παντα πληρων ΔΕΝ εχει λογικη και μονο συμβολικα μπορω να το δεχτω.
cool


ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ
 
margaritaDate: Δευτέρα, 26-ΜΑΡ-2012, 11:12 PM | Message # 50
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (Θνητος)
Eπισης συγνωμη αλλα επειδη τελευταια τα εχω παρει λιγο με την θρησκεια το πανταχου παρων και τα παντα πληρων ΔΕΝ εχει λογικη και μονο συμβολικα μπορω να το δεχτω.

αν κάποιος προσπαθήσει εσφαλμένα λόγω των θρησκευτικών του αντιλήψεων να παρασύρει κάποιους με την προφητική ικανότητα της γλώσσας μας αυτό δεν ακυρώνει την ουσία του του θέματος!!!!

Added (2012-03-26, 11:10 PM)
---------------------------------------------
κατα τον πυθαγόρα θεός η δημιουργός ηταν αριθμός το 1

Added (2012-03-26, 11:12 PM)
---------------------------------------------

Quote (Θνητος)
συγνωμη αλλα επειδη τελευταια τα εχω παρει λιγο με την θρησκεια

εγω τα εχω πάρει με την θρησκεία απο παλιά!!!!!


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Δευτέρα, 26-ΜΑΡ-2012, 11:21 PM | Message # 51
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Αυτά περί αριθμοσοφίας με αυτό τον τρόπο υπολογισμού και με αυτή την έννοια και τα συμπεράσματα είναι μια θεωρία του μαθηματικού και συγγραφέα Λευτέρη Αργυρόπουλου. Αυτός ο τρόπος και η σημασία δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτά που δίδασκε ο Πυθαγόρας!

Δεν είπα ότι τα γράμματα και οι λέξεις δεν έχουν αριθμοσοφία. Είπα αυτό ακριβώς που είπα. Ότι άλλα έλεγε και εννοούσε ο Πυθαγόρας και άλλα λέει ο Αργυρόπουλος. Τί έλεγε ο Πυθαγόρας είναι άγνωστο, αλλά οπωσδήποτε θα χρησιμοποιούσε σαφείς και απαράβατους κανόνες για όλους τους υπολογισμούς!! Δεν θα έλεγε τη μια έτσι και την άλλη γιουβέτσι!

Αυτά είπα και ακούω αντιπαραθέσεις!

Added (2012-03-26, 11:21 PM)
---------------------------------------------

Quote (Θνητος)
τελευταια τα εχω παρει λιγο με την θρησκεια

Quote (margarita)
εγω τα εχω πάρει με την θρησκεία απο παλιά!!!!!

Εγώ τα έχω πάρει από παλιά και συνεχίζω να τα παίρνω ακόμα και σήμερα! biggrin biggrin biggrin biggrin


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Δευτέρα, 26-ΜΑΡ-2012, 11:46 PM | Message # 52
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Αυτά είπα και ακούω αντιπαραθέσεις!

Quote (Αθηναίος)
Ότι άλλα έλεγε και εννοούσε ο Πυθαγόρας και άλλα λέει ο Αργυρόπουλος.

πιστευω οτι απο τον πυθαγόρα εχει εμπνευστεί αλλα μάλλον δεν τον εχει καταλάβει.Ομως κάπου εχω διαβάσει και θα το βρώ
οτι και οι αρχαίοι μας πίστευαν στην αριθμοσοφία και την πρόβλεψη της γλώσσας μας


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Τρίτη, 27-ΜΑΡ-2012, 0:00 AM | Message # 53
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Quote (margarita)
πιστευω οτι απο τον πυθαγόρα εχει εμπνευστεί αλλα μάλλον δεν τον εχει καταλάβει.

Ή κατάλαβε ότι υπάρχει πολύ χρήμα με το να γίνει και συγγραφέας!

Quote (margarita)
οι αρχαίοι μας πίστευαν στην αριθμοσοφία και την πρόβλεψη της γλώσσας μας

Φυσικά πίστευαν. Ακόμα και τα ονόματα των περισσοτέρων αρχαίων ήταν πρόβλεψη γι' αυτό που θα γίνονταν ή θα έκαναν στην ζωή τους και θα συνόδευε στην ιστορία τους. Π.χ. Σωκράτης, Περικλής, Θεμιστοκλής, Αριστείδης, Πυθαγόρας, Αριστοτέλης, Πλάτων (το όνομά του ήταν Αριστοκλής), Σοφοκλής, Αισχύλος κλπ. Δες τί έκανε κάθε ένας από αυτούς (και τόσους άλλους που δεν αναφέρω) στη ζωή του και παρατήρησε πόσο πολύ ταιριάζει το όνομά του με τα πεπραγμένα του!


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Τρίτη, 27-ΜΑΡ-2012, 0:10 AM | Message # 54
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
ΤΏΡΑ ΜΟΥ ΤΑ ΑΛΛΆΖΕΙς ,ΑΡΑ Η ΑΝΤΙΡΗΣΗ ΣΟΥ ΗΤΑΝ Ο ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Τρίτη, 27-ΜΑΡ-2012, 0:24 AM | Message # 55
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Ναι και ο τρόπος που παρουσιάζει το θέμα. Αλλά δεν άλλαξα τίποτα! Διάβασε προσεκτικά τί είπα: "Αυτά περί αριθμοσοφίας με αυτό τον τρόπο υπολογισμού και με αυτή την έννοια και τα συμπεράσματα είναι μια θεωρία του μαθηματικού και συγγραφέα Λευτέρη Αργυρόπουλου. Αυτός ο τρόπος και η σημασία δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτά που δίδασκε ο Πυθαγόρας!" Άλλαξα κάτι; Όχι. Άλλα λέει ο Αργυρόπουλος και άλλα ο Πυθαγόρας!

Άλλως τε το όνομα Αργυρόπουλος παραπέμπει στο χρήμα biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.


Message edited by Αθηναίος - Τρίτη, 27-ΜΑΡ-2012, 0:25 AM
 
margaritaDate: Τρίτη, 27-ΜΑΡ-2012, 0:59 AM | Message # 56
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
δεν παιζεσαι μιλάμε!!!!!!! angry angry angry angry angry angry angry

Added (2012-03-27, 0:59 AM)
---------------------------------------------
θα αναγκαστω να συμφωνήσω μαζί σου για τον αργυρόπουλο αφού συμφωνούμε στον κεντρικό κορμο του θέματος cool


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Τρίτη, 27-ΜΑΡ-2012, 1:54 AM | Message # 57
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Δεν κατηγορώ τον Αργυρόπουλο. Την δουλειά του κάνει ο άνθρωπος και μάλιστα πολύ καλά! Δεν μπορώ όμως να ασπαστώ τις απόψεις του! Η Θεωρία περί αριθμοσοφίας είναι κατά βάση σωστή. Το κλειδί που την ξεκλειδώνει είναι (κατά τη γνώμη μου) λάθος! Με το απλό κλειδί ανοίγεις απλός τα παντζούρια. Με το ειδικό κλειδί ανοίγεις την πόρτα! wink

Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.
 
margaritaDate: Τρίτη, 27-ΜΑΡ-2012, 8:14 PM | Message # 58
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
Quote (Αθηναίος)
Με το απλό κλειδί ανοίγεις απλός τα παντζούρια. Με το ειδικό κλειδί ανοίγεις την πόρτα

κατα την γνωμη σου ποιο είναι το ειδικό κλειδί ??????


"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
ΑθηναίοςDate: Τρίτη, 27-ΜΑΡ-2012, 10:36 PM | Message # 59
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 10386
Awards: 17
Reputation: 46
Status: Offline
Μαργαρίτα μου, θα προσπαθήσω να σου δώσω να καταλάβεις το γιατί δεν είναι σωστός ο τρόπος που οι σύγχρονοι προσπαθούν να προσεγγίσουν την αριθμοσοφία του Πυθαγόρα και γιατί δεν γνωρίζουμε το ειδικό κλειδί ή μάλλον το ειδικό κλειδί είναι σπασμένο!.

Αρχίζουμε να αριθμοσοφούμε με τη σκέψη μας στραμμένη στην αντιστοιχία γραμμάτων - αριθμών, όταν ξαφνικά, βρισκόμαστε αντιμέτωποι με ένα παράξενο δίλημμα, το οποίο πηγάζει από την ανωμαλία που διακρίνει την αντιστοιχία γραμμάτων - αριθμών όπως παρουσιάζεται στον παρακάτω πίνακα:

Α=1
Ι=10
Ρ=100
Β=2
Κ=20
Σ=200
Γ=3
Λ=30
Τ=300
:=4
Μ=40
Υ=400
Ε=5
Ν=50
Φ=500
;=6
Ξ=60
Χ=600
Ζ=7
Ο=70
Ψ=700
Η=8
Π=80
Ω=800
Θ=9
;=90
;=900

Όπως είναι πασιφανές απουσιάζουν τα γράμματα που αντιστοιχούν στους αριθμούς 6, 90 και 900. Λαμβάνοντας υπόψη ότι το ελληνικό αλφάβητο ολοκληρωνόταν στο παρελθόν από 27 γράμματα, τα 24 που ήδη ισχύουν μέχρι τις μέρες μας και ακόμη 3 που υπολείπονται για να ολοκληρωθεί η αντιστοιχία γραμμάτων - αριθμών, ανακαλύπτουμε στην εγκυκλοπαίδεια του Ηλίου τα γράμματα που έχουν επαλειφθεί και τα οποία είναι:

Δίγαμμα = F = 6
Η φωνητική αξία του ήταν ένας ασθενής χειλικός φθόγγος όπως το γράμμα β ή το γράμμα φ. Κατά τον Μεσαίωνα επειδή το δίγαμμα είχε καταργηθεί αλλά η αριθμητική αξία του ήταν 6, αντικαταστάθηκε από το στίγμα = ς με φωνητική αξία = στ και που εξακολουθεί να χρησιμοποιείται για τον αριθμό 6 μέχρι σήμερα.

Κόππα = Q = 90
Ισοδυναμούσε ηχητικά με το Κ και χρησιμοποιούταν στις λέξεις αντί του Κ αν μετά το Κ υπήρχε Ο (όμικρον) ή Υ (ύψιλον).

Σαν = Τ, ή με την βυζαντινή επιγραφική του μορφή και ονομασία: Σαμπί = ϡ = 900
Εμφανίζεται σε λέξεις όπου άλλες διάλεκτοι έχουν ή διπλό "σ" ή διπλό "τ", όπως στη λέξη "θάλαττα"/"θάλασσα". Η ονομασία "σαμπί" είναι μεταγενέστερη, των βυζαντινών χρόνων. Φαίνεται να προέρχεται ως σύνθετη λέξη του "Ωσάν πι", σαν (το γράμμα) πι), και βασίζεται στη σημερινή μορφή του κεκλιμένου Π (ϡ), όπως δλαδή εξελίχθηκε κατά τα βυζαντινά χρόνια.

Συμπερασματικά, η μέθοδος που χρησιμοποιείται είναι ανορθόδοξη, και ως εκ τούτου τα αποτελέσματα είναι αποσπασματικά και ελλειπή, μιας και μια τέτοια μέθοδος είναι εντελώς αυθαίρετη και υποθετική.

Τα παραλειπόμενα γράμματα του αλφαβήτου (Δίγαμμα, Κόππα και Σαν ή Σαμπί), δεν έχουν απαλειφθεί καθόλου τυχαία και αποτελούν το σπασμένο κλειδί της αποκρυπτογράφησης ενός εξαίρετου μυστικού κόσμου που συνθέτει τη χαμένη μέσα στις ρωγμές του χρόνου αληθινή ελληνική ιστορία, η οποία αναπαύεται στη λήθη και κρύβεται από τα ασελγή βλέμματα επίμονα και περίτεχνα, στο Λόγο του μύθου.

Υ/Γ.: Το έκανα λίγο ποιητικό στο τέλος! biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin


Γης παις ειμί και ουρανού αστερόεντος,
αυτάρ εμοί γένος ουράνιον.


Message edited by Αθηναίος - Τρίτη, 27-ΜΑΡ-2012, 11:35 PM
 
margaritaDate: Τρίτη, 27-ΜΑΡ-2012, 11:23 PM | Message # 60
Ο βασιλιάς των μελών
Group: "Εσπερίτες"
Messages: 12902
Awards: 15
Reputation: 44
Status: Offline
στα αρχαία κείμενα που εχουν σωθεί υπάρχουν τα τρία γράμματα?

"Στο τέλος, αυτό για το οποίο μετανιώνουμε περισσότερο είναι οι προσπάθειες τις οποίες ποτέ δεν κάναμε"
 
Forum » Γενική συζήτηση για ανθρώπους και γεγονότα » Κρυφά μηνύματα » Αριθμοί και πνευματική σημασία
Search: